Úvod > Aktuality > Poznejte exotiku domova

Poznejte exotiku domova

Vydáno 24. srpna 2019 Zážitky
Kvůli zážitkům, jako je procházka deštným pralesem, poznání korálových útesů, jízda po safari anebo relaxace ve vodním ráji, vůbec nemusíte navštěvovat vzdálené exotické země. Nefalšovanou exotiku ve skutečnosti můžete prožít doma, v České republice. Prozkoumejte jak.

Dobrodružství v tropech

ViktoriePojďte se plížit tropickým pralesem, ve kterém na vás čeká dobrodružství na každém rohu. Obklopí vás pestré rostliny a atmosféru tropů navodí vlhký vzduch. Poznání nových světů nabízí botanické zahrady.

Nejpestřejší sbírku exotických rostlin si prohlédněte v nejstarší botanické zahradě v České republice v Liberci. Nyní zde dochází ke kvetení obřích leknínů viktorie Cruzovy a viktorie královské. V pavilonu E nyní přibyla velmi zvláštní citlivka bělavá z Guatemaly. Spolu jsou tam již 4 různé druhy, lišící se tvarem a členitostí listů, vzrůstem i mírou citlivosti. Takovou skupinu citlivek v jiné botanické zahradě u nás neuvidíte. Všechny jsou u cesty a můžete si jejich reakce na dotyk vyzkoušet.

Můstek Fata MorganaAustralskou buší, jihoamerickým pralesem nebo po stolových horách Venezuely se projděte v pražském skleníku Fata Morgana. První část skleníku je věnována vegetaci suchých tropů a subtropů. Prostřední a současně největší část skleníku představuje nížinný deštný les vlhkých tropů. Poslední, chlazená část skleníku přibližuje drsné prostředí vysokých hor. Skleník je ozvučen - během prohlídky všech tří unikátních částí expozice uslyšíte více než 80 živočichů, zaskočí vás bouřka a jen stěží utečete před tropickým lijákem.

PapoušekLétající drahokamy v podobě nádherných exotických opeřenců potkáte až do 1. září v Botanické zahradě UK Na Slupi v Praze. V klecích jsou k vidění rozpustilí kakadu bílí, poranění žako, příbuzní kolibříkům – strdimilové nebo unikátní kakadu havraní. Velkými křiklouny jsou papoušci ara, jejichž nepřeslechnutelné hlasy se v těchto dnech z botanické zahrady ozývají nejčastěji. Nejvíce se návštěvníkům předvádějí kakadu bílí - houpou se na laně, štípou větve, mezi sebou se perou, vřískají, běhají po zemi, jindy si kutálejí s florbalovým míčkem, na lidi hulákají, ale nechají se i podrbat.

PapiloniaV exotické džungli plné pestrobarevných motýlů se ocitnete v motýlím domě Papilonia v ulici Na Příkopě. Zdejší motýli pocházejí v podstatě z celého světa, ale jejich domovina je vždy v pralese. V plánu je zde mít nastálo vždy zhruba 600 motýlů ze 40 zemí světa. Motýli budou volně poletovat všude kolem vás - nabídněte jim pro přistání rameno nebo třeba nos. A místo síťky si s sebou vezměte foťák. Lovit pak můžete, jak dlouho budete chtít. A jak zvýšíte šanci, že na vás nějaký ten "létající drahokam" dosedne? Oblékněte si výrazně žluté oblečení a použijte květinový parfém – to je pro zdejší motýly neodolatelná kombinace!
 

Africké safari "za rohem"

Safari zebryPýchou Safari Parku ve Dvoře Králové je Africké safari Josefa Vágnera, poprvé otevřené v roce 1989. Můžete se tu vydat mezi volně žijící stáda antilop, žiraf, zeber, pakoňů a ptáků, uvidíte pelikány plující na hladině vodní nádrže, hrochy, pštrosy a dokonce i žirafy. Celkem vás čeká projížďka dlouhá přibližně 5,5 km, vybrat si můžete mezi Safaribusem s odborným komentářem, anebo vlastním autem, které vám přinese výhodu v tom, že si můžet eprojet safarikolikrát budete chtít. Odjezdové místo Safaribusů najdete pod výběhem lvů, kde si také koupíte jízdenky.

safariOd roku 2013 se v zoologické zahradě Olomouci postupně otvírají velké areály safari, pojednané jako tematické zoogeografické zóny. Nejprve  byla otevřena první část nového safari, Eurasie, později se připojilo Safari Afrika. V průběhu letošního roku (2019) by se mělo otevřenít Safari Amerika, v dalších letech pak přibudou Austrálie a Arktida. Jednotlivými částmi vás proveze Safari vláček; odjíždí v 10 až 15 minutových intervalech ze zastávky Safari Afrika pod pavilonem žiraf a jízdenky se kupují přímo ve vláčku.

Také v zoologické zahradě Ostravě mají rozsáhlé výběhy safari, kudy projíždějí vláčky. Mezi desítky volně žijících druhů africké a asijské fauny se svezete Safari expresem, nástupiště objevíte pod výběhem žiraf. Safari je členěno do tří výběhů, začíná Afrikou a přes Persii pomyslně dojedete až do Indie.
 

Za tajemstvím oceánských hlubin

Akvárium HradecI když nejbližší moře je od České republiky vzdáleno bezmála 500 km, můžete se vydat za tajemstvím mořských a oceánských hlubin do některého z našich akvárií.

Obří akvárium Hradec Králové skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Spatřit můžete například mohutné přísavné krunýřovce, v žádném případě nelze přehlédnout až 90 cm dlouhé ryby rodu Colossoma Serrasalmidae vážící až 23 kg. Během prohlídky projdete deštným pralesem i pod hladinou sladkovodní tůně, kde nerušeně pozorujete přirozené chování vzácných ryb. Nenechte si ujít krmení těchto ryb, které v akváriu provádí potápěči. To se koná každý čtvrtek od 13 do 15 hod.

akvárium žralokNejvětší mořské akvárium v České republice najdete v Praze - Holešovicích. Celkem obsahuje 60 akvárií, z nichž největší nádrž má objem 100 000 litrů a je domovem žraloků. V zoo Mořský svět najdete dále rejnoky, murény, perutýny a například i ostrorepy. Návštěvníci mohou prohlédnout i 25 metrů dlouhou korálovou jeskyni s akvárii zabudovanými přímo do skály a řadu dalších akvárií osídlených mořskými, ale i sladkovodními rybami a jinými živočichy. V expozici najdete také obří, unikátní průhledovou nádrž, kde nalezli domov živočichové převážně z Jižní Ameriky - dva druhy arowan, vrubozubci, plodožravé piraně, tři druhy vodních želv a mnoho dalších druhů živočichů.

Svět pod hladinou vám ukáže také Akvárium Frymburk. Uvidíte více než 30 akvárií plných nejrůznějších zvířat a rostlin sladkých i slaných vod. Celkový design výstavy Svět pod hladinou nese výrazný rukopis týmu Steva Lichtaga, proslulého českého filmaře žraloků.
 

Relaxace v exotice

Aquapalace ČestliceKdo by si nepřál ocitnout se aspoň na chvíli v tropickém ráji, ucucávat piňakoládu, odpočívat na břehu průzračného moře a tu a tam se svlažit ve vodě... Pokud vám cesta na Seychely letos zase nějak nevyšla, nebuďte smutní a užijte si léto u nás. Nabídneme vám tipy na vodní ráje, kde si vychutnáte zábavu, relax a nemusíte se kvůli tomu trmácet stovky kilometrů daleko.

Chcete si užít den plný sportu, zábavy a relaxace? Navštivte s rodinou, přáteli či kolegy největší aquapark ve střední Evropě - aquapark Čestlice - s nabídkou úžasného vodního světa a saun, nádherného SPA a moderního fitness. Palác pokladů vás nadchne svou pohádkově rodinnou atmosférou. Vaše děti jistě využijí řadu brouzdališť, skluzavek a dalších atrakcí s oblíbenou dominantou vraku pirátské lodi. V unikátním bazénu spouštíme v pravidelných intervalech umělé vlnobití. Čekají vás jedinečné zážitky plné letní atmosféry!

Aqualand MoraviaUžijte si jedinečné okamžiky s rodinou či přáteli v unikátním aquaparku Aqualand Moravia. Stejně jakou moře i zde jsou šikovní animátoři, kteří vám nabídnou kromě "blbnutí" na atrakcích i společný trénink aquagymu, aquaaerobicu, aquazumby a dalších pohybových aktivit. Největším bazénem aquaparku je Riviéra, který nabízí moře místa pro plavecké i relaxační aktivity, jejichž blahodárné působení zvyšuje termální voda s léčivými účinky.

Liberecký Babylon zve do nově zrekonstruovaného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů. Můžete se nechat unášet divokou řekou, nebo absolvovat Tarzanovu stezku. Úžasným zážitkem je také jízda adrenalinovým trychtýřem.
 
Safari Park Dvůr Králové - Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové - Afrika na dlani

Rádi vzpomínáte na své dětství a výlety do zoo? Ukažte i svým dětem svět plný vzrušujících zážitků. Nebo vyrazte sami a užijte si Safari Park! Nechte se unést iluzí Afriky při pohledu na velká stáda zvířat. Můžete se dokonce stát ošetřovatelem v zoo nebo bydlet ve stylovém hotelu či kempu.

Safari v Zoo Ostrava

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Aqualand Moravia Pasohlávky - místo, kde léto nikdy nekončí

Aqualand Moravia Pasohlávky - místo, kde léto nikdy nekončí

V Pasohlávkách najdete nejmodernější aquapark v České republice - 14 bazénů, 20 tobogánů, 24 saun a procedur ve Forum Romanum Wellness a restaurace Imperium s bohatým výběrem jídel. Užijte si vodní radovánky v krásné krajině Pálavských vrchů v Pasohlávkách, jen 20 minut od Brna.

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Krmení živočichů v Mořském světě Praha

Krmení živočichů v Mořském světě Praha

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Každé úterý, středu a čtvrtek zde probíhá krmení živočichů.

Aquapark Čestlice - Aquapalace Praha

Aquapark Čestlice - Aquapalace Praha

Chcete si užít den plný sportu, zábavy a relaxace? Navštivte s rodinou, přáteli či kolegy největší aquapark ve střední Evropě - aquapark Čestlice - s nabídkou úžasného vodního světa a saun, nádherného SPA a moderního fitness. Ve vodním světě vás čeká spousta zábavy ve třech tématických palácích.

Svět pod hladinou - unikátní celoroční výstava ve Frymburku

Svět pod hladinou - unikátní celoroční výstava ve Frymburku

Wellness Hotel Frymburk otevřel výstavu Svět pod hladinou. Vypravte se za nezapomenutelným zážitkem a objevte rozmanité druhy ryb z našich sladkých vod i tajuplných hlubin oceánů.

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Safari v Zoo Olomouc - Svatý Kopeček

Safari v Zoo Olomouc - Svatý Kopeček

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit dva z pěti plánovaných areálů - Safari Euroasie a Safari Afrika.

Zámecký palmový skleník v Lednici - užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici - užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Potápění suchou nohou v lomu na Domažlicku

Potápění suchou nohou v lomu na Domažlicku

Netradiční potápění zažijete v zatopeném lomu u Starého Klíčova na Domažlicku, které je raritou v Evropě. Potápěči z plzeňského klubu OSAC zde umístí speciální kabinu, do níž se vstupuje suchou nohou ze břehu. Potápěčům poslouží k výcviku, odborníci z ní mohou pozorovat ryby a další vodní živočichy.

Zoo Mořský svět - největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět - největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Papilonia - motýlí dům Praha

Papilonia - motýlí dům Praha

Interiér Motýlího domu napodobuje džungli v oblasti slavného kambodžského chrámu Angkor Vat a podobné jsou i podmínky, ve kterých tu motýli žijí: teplotu provozovatelé udržují na 30 °C a relativní vlhkost na 80 procentech.

Akvárium Frymburk - expozice Svět pod hladinou ve Frymburku

Akvárium Frymburk - expozice Svět pod hladinou ve Frymburku

Ve Wellness Hotelu Frymburk se návštěvníkům Lipenska naskýtá možnost nahlédnout do expozice Svět pod hladinou, kde se nachází akvária a artefakty nejen z českých vod, ale také z tropických vod a moří.

Obří akvárium Hradec Králové - procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium Hradec Králové - procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.