Úvod > Aktuality > Poznejte dílo malíře a grafika Josef Odráška na Špilberku
Poznejte dílo malíre a grafika Josef Odráška na Špilberku
"> Poznejte dílo malíre a grafika Josef Odráška na Špilberku "> Letos je to presne 35 let od doby, kdy se zacal naplno venovat volné umelecké tvorbe "> Na konci osmdesátých let se v jeho tematickém rejstríku zacaly objevovat abstraktní prírodní scenérie
Kultura

Poznejte dílo malíře a grafika Josef Odráška na Špilberku

  • Vydáno12. dubna 2014
Muzeum města Brna představuje na Špilberku retrospektivní výstavu ostravského výtvarníka Josefa Odrášky. Letos je to přesně 35 let od doby, kdy se začal naplno věnovat volné umělecké tvorbě. Nejprve volnou grafikou, poté pokračoval monumentálními obrazy s ostravskou tematikou, v poslední době se věnuje také instalacím. Svá díla vystavoval kromě ČR také ve Finsku, Japonsku, Německu, Itálii, USA i ve Francii. V Brně má svou první samostatnou výstavu až nyní, a to na Špilberku, která potrvá od 10. dubna do 25. května.

VýstavaMalíř a grafik Josef Odráška je svou tvorbou pevně zakotven na severní Moravě, potažmo na Ostravsku, ale jeho dílo je významné v kontextu celé České republiky. Za praktickou průpravu vděčí svým učitelům na Střední umělecko průmyslové škole v Uherském Hradišti, kde studoval u profesorů Jana Blažka, Josefa Berana, Karla Hofmana, Jiřího Jašky a Jana Hanáčka. Po studiích zůstal věrný svému oboru a pracoval jako propagační grafik v reklamě, vytvářel věděcké a popularizační ilustrace. Do výtvarného života výrazně promluvil až v sedmdesátých letech účastí v řadě kolektivních výstav, kde představil svá díla v oboru užité grafiky.

Josef OndráškaPostupně se však Odráška osvobozoval od účelové povahy tvorby a hledal svou vlastní cestu k osobité umělecké výpovědi, nejprve v oblasti volné grafiky a poté i v oblasti malby, která začala později v jeho díle dominovat. V jeho obrazech najdete motivy stavenišť, průmyslových provozů, městských periférií či jiných, člověkem opuštěných zákoutí. Odráška přitom tyto "nefotogenické" reálie neuhlazuje, představuje realitu v její skromnosti, nehledá obsahy či symboly jiného světa. Takto laděnými díly zaujal laickou i odbornou veřejnost již v polovině let osmdesátých, byť malými autorskými výstavami.

Na konci osmdesátých let se v jeho tematickém rejstříku začaly objevovat abstraktní přírodní scenérie připomínající spletitost větvoví stromů, které se postupem času vyvinuly až v autonomní vesmíry, podobné automatickým kresbám pozdních surrealistů. Svou osobitou podobu a kompozici získaly po roce 1991, kdy se Odráška podrobil vážné operaci a zažil pooperační kóma. Tato zkušenost mu přinesla nové optické vjemy, které se přenesly i do tvorby. Ve stejně době vytvářel i expresívní, syrové až surové rustikální grafické listy, jimiž se vyjadřoval k ničení tvořivé podstaty člověka, ničení individuality, potažmo k pošlapávání lidských práv a demokracie.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika