Úvod > Aktuality > Poznejte děčínský zámek i podzámčí každou neděli až do konce září díky zábavné prohlídce
Decínský zámek
"> Decínský zámek "> Decínský zámek "> Decínský zámek
Zážitky

Poznejte děčínský zámek i podzámčí každou neděli až do konce září díky zábavné prohlídce

  • Vydáno9. srpna 2014
Víte, kde najdete v Děčíně jelena s hořícím křížem na čele, místo pro 2 000 druhů růží, nejstarší vodočet v Evropě, sochy jak na Karlově mostě nebo že to Tyrš nemá daleko k Járovi Cimrmanovi? Nejméně o toto chytřejší odejdete ze zábavného okruhu podzámčím a zámkem, kterého se můžete zúčastnit každou neděli až do konce září v deset hodin dopoledne.

Okruh vás provede po trase Městská knihovna, Masarykovo náměstí, Křížová ulice, zámecké nádvoří a konírna, Růžová zahrada, zámecká chodba, Kostel povýšení sv. Kříže, jižní zámecké zahrady, řetězová lávka.

Děčín se rozkládá v široké kotlině na obou březích Labe. Z jedné strany se tyčí monumentální zámek, z druhé skála zvaná Pastýřská stěna s výletní restaurací. Severně od města se řeka zavrtává do pohádkové krajiny Labských pískovců, v okolí objevíte také řadu rozhleden v čele s Děčínským Sněžníkem.

Dominantou města Děčína je již dlouhá staletí výstavný zámek na skále nad soutokem Labe a Ploučnice. Kromě pečlivě restaurovaných interiérů s expozicemi Oblastního muzea byste určitě měli navštívit barokní Růžovou zahradu na severní zámecké terase se salou terrenou, glorietem a pěkným výhledem na město. Založil ji Maxmilian Thun v rámci přeměny zámeckého areálu v reprezentační rodové sídlo a koncem 19. století ji proslavila jedna z největších a nejkrásnějších sbírek růží v habsburské monarchii.

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Zajímavé mosty v Děčíně

Zajímavé mosty v Děčíně

V Děčíně se nachází několik zajímavých mostů přes řeky Ploučnici a Labe. Jedná se např. o velmi strmý most – Ovčí lávku, řetězový most pod Děčínským zámkem či kamenný most přes Ploučnici.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.