Úvod > Aktuality > Poutní kostel v Horní Polici se konečně dočkal obnovy
Poutní kostel v Horní Polici se konečně dočkal obnovy
">
Památky

Poutní kostel v Horní Polici se konečně dočkal obnovy

  • Vydáno10. dubna 2020
Významné mariánské poutní místo, areál poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici se dočkal celkové rekonstrukce. Dokončují zde obnovu kostela, zvonice a částečně i fary. Pracovalo se i na zvonici, na ambity se vrátily věžičky a úprav dozná i nádvoří. Slavnostní otevření areálu, který je národní kulturní památkou, se plánuje na 27. června.
Horní PoliceV areálu poutního kostela v Horní Polici se po dvou letech blíží k závěru rozsáhlá rekonstrukce. Provedené renovační práce zahrnují opravu střechy a krovů na kostele. Areál kulturní památky prošel předchozí velkou opravou v roce 1912. Na jeho stavu se také podepsal konec druhé světové války, kdy v jeho blízkosti vybuchla letecká puma a děravými střechami pak dovnitř zatékalo zhruba deset let.
 
Po skončení prací bude mít kostel podobu, jakou měl v době baroka. V rámci rekonstrukce by uvnitř kostela měla vzniknout expozice o historii tohoto poutního místa, s nímž je spojen titul arciděkanství. Areál bude zahrnovat také moderní technologické a technické zázemí, a věřícím i turistům se otevřou dosud nepřístupné prostory památky.
 

Barokní sádrokarton i Kristova krev

Horní PoliceLegenda vypráví, že v Horní Polici v roce 1523 vyplavila řeka Ploučnice na břeh dřevěnou sošku Panny Marie, která se do toku dostala jako jedna z obětí luterského ikonoklasmu. Obyvatelé Horní Police pak tuto sošku odnesli do původního gotického farního kostela. K sošce vystavené na hlavním oltáři přicházeli poutníci ze širokého okolí a tím se datuje vznik a tradice poutí do Horní Police. Soška je dodnes součástí hlavního oltáře a místo jejího vylovení z řeky připomíná mariánský sloup.
 
Současnou podobu v barokním stylu získalo poutní místo při přestavbě na přelomu 17. a 18. století. Velkou zásluhu na tom měli tehdejší majitelé panství Julius František Saskolauenburský a jeho dcera Anna Marie Františka Toskánská. Majitelka panství požadovala po stavebnících (Juliu Broggiovi a Václavu Špačkovi) velmi rychlý výsledek, takže stavitelé si museli poradit netradičním způsobem – vytvořili na mnohých místech dřevostavby, které následně obezdili štukem, takže vzniknul jakýsi barokní sádrokarton.
 
Nejvíce vytížený býval kostel Navštívení Panny Marie v první polovině 18. století. Tehdy sem přicházelo na poutě 30 až 40 tisíc poutníků a děly se tu velmi zajímavé věci – když poutníci přicházeli vstupní věží, tak z rukou a nohou ukřižovaného Krista tekla krev. Dokládají to mimo jiné účty za červenou barvu, jež se pro tyto účely používala.
Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Mariánská Police je významné barokní poutní místo nedaleko České Lípy. Zahrnuje kostel, zvonici, ambit, arciděkanství a pomník Wenzela Hockeho. Je zde uctívána soška Panny Marie, nalezená podle legendy na břehu řeky Ploučnice.

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Pokud jste v mládí četli dobrodružné knížky a toužili poznat romantické, civilizací nedotčené kraje, nemusíte jezdit daleko, vaše Amazonka vás čeká na Liberecku a jmenuje se Ploučnice. Pramení na svazích Ještědu a vtéká do Labe.

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl