Úvod > Aktuality > Poutní kostel na Zelené hoře se otevře netradičně ve středu večer
Poutní kostel na Zelené hoře se otevře netradičně ve středu večer
"> "> ">
Památky

Poutní kostel na Zelené hoře se otevře netradičně ve středu večer

  • Vydáno15. září 2020
Tuto středu, 16. září 2020, se bude konat v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře tzv. Nikodémova noc. Kostel se od 20 do 22 hodin otevře návštěvníkům, kteří hledají klidné místo pro duševní rozjímání anebo by se rádi setkali s knězem.
Nikodémova noc se nad Zelenou horou rozprostře ve středu 16. září. Od 20 do 22 hodin bude tichý, potemnělý kostel osvětlený jen několika málo svíčkami přístupný všem návštěvníkům, kteří by rádi navštívili toto místo v netradičním čase anebo těm, kteří hledají místo k duchovnímu rozjímání 

Jedná se o pastorační projekt katolické církve, který si klade za cíl umožnit návštěvu kostela za účelem adorace či rozjímání, svátosti smíření či osobního rozhovoru s přítomným knězem.


Nikodém je biblická postava z Nového zákona. Jednalo se o farizeje (stoupence judaizmu), který přišel jednou v noci za Kristem, aby s ním vedl rozhovor o náboženství. Poslední zmínka o něm přichází v Bibli v souvislosti se skonem Krista. Protože bylo zvykem těla mrtvých balzamovat, přinesl Nikodém Ježíšově rodině asi sto liber směsi myrhy a aloe.
Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučnou stezku kolem Zelené hory u Žďáru nad Sázavou tvoří dva okruhy, které jsou vybaveny odpočinkovými místy s příslušným mobiliářem, vyhlídkovými místy a informačními tabulemi.

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.