!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pouť ke cti sv. Ludmily: poutníci během léta dorazí z Velehradu na Tetín
Pouť ke cti sv. Ludmily: poutníci během léta dorazí z Velehradu na Tetín
"> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Pouť ke cti sv. Ludmily: poutníci během léta dorazí z Velehradu na Tetín

  • Vydáno15. června 2021
Putování po dálkových trasách se stává novodobým fenoménem. Jednou z akcí, která jej podporuje je i Putování ke cti sv. Ludmily z Velehradu na Tetín. Poutníci se vydávají na cestu dlouhou cca 475 km po Cyrilometodějské stezce, trasa je rozdělena na tři etapy. Pochodníci, kteří se na cestu vydali, již zvládli trasu Velehrad – Tišnov, připojit se k nim můžete na etapy Tišnov – Sázava a Sázava – Tetín.
poutníciKe cti svaté Ludmily putují příznivci dálkových trasVelehradu na Tetín, a to při příležitosti 1 100. výročí smrti sv. Ludmily. Etapové putování pro veřejnost s patrony Evropy, sv. Cyrilem a Metodějem, za patronkou Čech, začalo v červnu a skončí na Národní svatoludmilské pouti na Tetíně 18. září 2021.

Celkově 475 km cesty je rozděleno do tří etap, které poutníkům zaberou pět až osm dní. První z nich (VelehradTišnov) již proběhla v termínu od 9. do 13. června, další v pořadí je cesta z Tišnova do Havlíčkova Brodu a Sázavy. Ta se bude konat 10. až 17. 7. 2021 a poutníci urazí rovných 200 km.
 

Cesta do Tetína bude korunována poutí

tetínPosledním úsekem pak bude trasa ze Sázavy do Staré Boleslavi, Levého Hradce a Tetína o délce 145 km. Půjde se 13. – 18. září 2021 a ty, kdo do Tetína dorazí čeká Národní svatoludmilská pouť.

Jestliže vás takové putování láká, připojte se! Můžete s poutníky projít celou etapu nebo se zapojit na jeden či dva dny. Stačí se přihlásit na stránkách webu pout.eu (záložka Ludmila). Velkou výhodou pouti je to, že pochodníkům je k dispozici doprovodné vozidlo. Mohou tak vyrazit nalehko a netahat se s těžkým batohem.
Svatoludmilská místa: inspirace na výlety za svatou Ludmilou

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety za svatou Ludmilou

V roce 2021 si připomeneme výročí 1100 let od zavraždění Svaté Ludmily na Tetínském hradišti. Sv. Ludmila je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. na 16. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.

Kostel svatého Klimenta na Levém Hradci

Kostel svatého Klimenta na Levém Hradci

Kostel sv. Klementa na Levém Hradci je římskokatolický filiální kostel roztocké farnosti. Jedná se o nejstarší křesťanský kostel v Čechách, založený prvním historicky doloženým českým knížetem Bořivojem, manželem svaté Ludmily kolem roku 880.

Cyrilometodějská cesta

Cyrilometodějská cesta

Cyrilometodějská stezka prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.

Kostel sv. Ludmily na Tetíně

Kostel sv. Ludmily na Tetíně

Kostel byl postaven v barokním slohu v 80. letech 17. století. Interiér kostela je jednolodní s plochou klenbou a kamenným barokním oltářem.

Hradiště Tetín

Hradiště Tetín

Legendami opředené hradiště Tetín nechala podle pověstí vystavět Krokova dcera Teta a údajně zde byla zavražděna Ludmila, babička knížete Václava. Sídlo se rozkládalo na trojúhelníkovém skalním ostrohu s plochou téměř 10 ha v místě dnešní obce.

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin

Jsou místa, která čas zastře svou věčností, ale jsou i taková, která žijí v povědomí národa celá staletí. K těm už více než tisíc let patří Tetín. Jeho počátky jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l.

Další aktuality

27.11.
2021
Ski areál Razula začal zasněžovat

Ski areál Razula začal zasněžovat

Východní Morava | Zimní sporty
23.11.
2021
Vystoupejte na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Vystoupejte na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Východní Morava | Příroda
6.11.
2021
Ve zlínské zoo v zimě ušetříte

Ve zlínské zoo v zimě ušetříte

Východní Morava | Příroda