Úvod > Aktuality > Legendární latimérie podivná je k vidění v Zoo Ostrava
Legendární latimérie podivná je k vidění v Zoo Ostrava
"> ">
Příroda

Legendární latimérie podivná je k vidění v Zoo Ostrava

  • Vydáno22. listopadu 2017
V Zoo Ostrava najdete v několika pavilonech poměrně velká akvária s rybami, parybami, některé společně s želvami nebo bezobratlými živočichovy. V Pavilonu evoluce je k vidění také podivný tvor, který byl nesprávně považován za rybu. Model v životní velikosti prezentuje nejen fenomén evoluce, ale i velice krásný příběh.
Latimérie podivná (Latimeria chalumnae) byla poprvé ulovena v 1938 jako první živý zástupce lalokoploutvých. Do té doby byl podobný živočich znám pouze ve fosilním záznamu z období minimálně před 70 miliony lety. Její nejbližší příbuzní vyhynuli na konci druhohor a všichni lalokoploutví byli považováni za vyhynulé. Latimérie je zástupcem rodu, který prošel předlouhým časem, aniž by se jeho vnější morfologie podstatně změnila. Nepřesně takové organizmy označujeme pojmem „živoucí fosilie“. Odborně se tyto druhy nazývají panchronické. Latimérie tak například pamatuje Afriku ještě celou zalesněnou, tedy včetně východního pobřeží, kde dodnes v nevelkých počtech přežívá. V Červeném seznamu je zařazena v kategorii kriticky ohrožený druh.
 
Latimérie dorůstá délky až 2 metry a váží okolo 90 kg. Tvarem těla, šupinami a ploutvemi připomíná ryby, jde však o zástupce třídy nozdratí (Sarcopterygii), která se odlišila od ryb již před více než 410 miliony let. Vyskytuje se v hlubinách Mosambického průlivu, okolí Komorských ostrovů a v jižní Africe. Je vejcoživorodá. Její masité ploutve mají vnitřní stavbu podobnou stavbě končetin čtyřnožců. Název nozdratí je odvozen od přítomnosti vnitřních nozder (choan). Ty později čtyřnožcům umožnily dýchat atmosférický kyslík i při zavřených ústech. Již nejstarší vyhynulé formy nozdratých měly plicní vaky. Nozdratí zahrnují vedle latimérií i všechny vyhynulé lalokoploutvé formy, ale také starobylé dvojdyšné (Dipnoi), z nichž dodnes přežívá šest druhů bahníků. Jeden (živý) zástupce, bahník západoafrický, je také k vidění v ostravském Pavilonu evoluce.

Čištění akváriíVzhledem k tomu, že některá akvária v Zoo Ostrava jsou hluboká i přes 1,3 m, je potřeba se do nich při čištění potopit – jedná se o nádrže: v pavilonu Tanganika akvárium „Skalnaté pobřeží jezera Tanganika“ (5 000 l) a bazén krokodýlů (62 000 l), ve vyhlídce Čitván obě akvária (6 a 8 tisíc litrů), v pavilonu Papua akvárium „Písčiny řeky Fly“ (8 000 l) a „Korálové moře“ (6 000l) a v Pavilonu evoluce třídílný bazén o celkovém objemu 30 000 l.

Nejpreciznější očištění je na minerálním skle stěrkou s kvalitní ocelovou planžetou zevnitř. Důležité je zvolit a udržet správný úhel čištění cca 30 stupňů, jinak by se mohlo poškrábat i velice tvrdé sklo. Výjimkou je čelo akvárií na Čitvánu, které je vyrobeno z akrylátu. Je zaoblené, a protože je velice měkké, planžetou by se poškodilo. Na tyto akryláty se používají speciální houbičky. Potápění do každého akvária se děje 1x týdně a trvá asi dvě hodiny. Kromě čištění skel se proplachují filtry, vyměňuje voda, upravují rostliny a dno, čistí se dekorace, popřípadě odstraňují nečistoty z vody.

Chovatelé-akvaristé se potápí se v neoprenových kombinézách bez bomb a z bezpečnostních důvodů i bez šnorchlů. V některých nádržích si musí dávat pozor na agresivní obyvatele. Např. v akváriu Kali Gandaki na Čitvánu svůj prostor chrání želvy Hamiltonovy a poměrně velké dravé ryby nožovci. Zatímco želvy útočí na obličej a dokáží bolestivě kousnout, nožovci útočí na holé palce u nohou (o bolesti ale platí totéž). Na obličej si akvaristé musí dát pozor, nohy jim chrání obuv.
Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Edukativní koutek v Zoo Ostrava – poznejte hlasy zvířat

Edukativní koutek v Zoo Ostrava – poznejte hlasy zvířat

Nový interaktivně-edukativní koutek prezentující hlasy dvaceti vybraných zástupců naší fauny. Koutek je doplněn o informační cedulky k jednotlivým druhům, které se vyskytují v přírodě Česka.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality