Úvod > Aktuality > Poštovní štola ve Zlatých Horách se od června opět otevře turistům
Poštovní štola ve Zlatých Horách se od června opět otevře turistům
">
Památky

Poštovní štola ve Zlatých Horách se od června opět otevře turistům

  • Vydáno28. května 2017
Ačkoli dělníci pracují na zpřístupnění další části Poštovní štoly u Zlatých Hor, v letní turistické sezoně se práce zastaví a unikátní důlní památka se opět otevře turistům. Otevřeno zde bude od 1. června do 31. srpna vždy od úterý do neděle v časech 10, 11:30, 13, 14:30 a 16 hodin.
Poštovní štolaHistorická zlatorudná Poštovní štola u Zlatých Hor na Jesenicku se od začátku června znovu otevře veřejnosti. Od podzimu loňského roku ji odborníci rozšiřovali o novou trasu v podzemí, stavební práce se nyní na turistickou sezonu zastaví. Novou trasu v hloubce zhruba 12 metrů pod úrovní stávajícího okruhu budou stavbaři hloubit znovu od podzimu. Spolu se stavebními pracemi zkoumají štolu také archeologové. Objevit se jim podařilo části historického odvodňovacího systému i zbytky původní technologie dobývání rud. Jde o pozůstatky dřevěného vodotěžného zařízení z období 18. století, ale i různé potrubí, součásti kola, trámy a další dřevěné součásti včetně koryt či žlábků. Našli se také části kožené boty.
 
Modrý nátekPoštovní štola se nachází zhruba 6 km jižně od města Zlaté Hory, pod Příčným vrchem. První zmínka o štole pochází z roku 1513. Největšího rozvoje důlní činnosti na tomto díle bylo dosaženo ve druhé polovině 17. století, kdy se zde těžily kyzovité měděné rudy, později pyrit. Doslova fascinující jsou barevné náteky na zdech – nejpozoruhodnější je modrá barva na stěnách, kterou vytváří je alofán, neboli sirníky mědi, bílý povlak jsou sirníky zinku. Nachází se zde i podzemní jezírko, které vzniklo odkapáváním vody na zem několik desítek let. Svůj název štola získala díky tomu, že se zde podle pověsti propadl poštovní kočár.
 
Prohlídku je nutné objednat na telefonním čísle 588 884 610 (pokladna poštovní štoly) nebo mailem: postovnistola@zlatehory.cz či osobně v Městském informačním centru ve Zlatých Horách, v otevíracích dobách. Vstupné do štoly je pro dospělé 100 Kč, děti a studenti do 26 let zaplatí 50 Kč. Prohlídka není vhodná pro děti do 7 let.
Poštovní štola u Zlatých Hor

Poštovní štola u Zlatých Hor

Ve Zlatých Horách na Jesenicku si můžete prohlédnout historickou zlatorudnou štolu, ve které se těžilo už ve středověku. Podzemní labyrint chodeb ukrývá i zbytky pomůcek po ruční těžbě, barevné náteky minerálů i křišťálové jezírko.