Úvod > Aktuality > Poslední závod: příběh lyžařů Hanče, Vrbaty a Ratha jde do kin!
Zimní sporty

Poslední závod: příběh lyžařů Hanče, Vrbaty a Ratha jde do kin!

  • Vydáno23. března 2022
Poslední závod, drama z počátků lyžařského sportu podle skutečné události, bude mít premiéru ve čtvrtek 24. 3. 2022. Film byl natočen v produkční společnosti Punk Film, v režii Tomáše Hodana, který je zároveň autorem námětu a scénáře. Natáčelo se od února do dubna 2021 na autentických místech v Krkonoších. V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy historického příběhu ztvární Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Judit Bárdos, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Nedbal, Jaroslav Plesl, Jan Hofman, Cyril Dobrý, Jan Hájek a Pavla Beretová. Film vstoupí do kin přesně v den výročí tehdejšího lyžařského závodu z roku 1913.

Drama Poslední závod

poslední závodBohumil Hanč se narodil 19. listopadu 1886. Tragicky zahynul o 27 let později spolu s Václavem Vrbatou během lyžařského závodu na hřebenech Krkonoš a z jejich příběhu se stala legenda. Nový snímek Poslední závod, který vypráví o tomto dramatu, se dostává do kin přesně v den výročí tehdejšího lyžařského závodu z roku 1913, tedy 24. března 2022. Film režiséra a scenáristy Tomáše Hodana ukáže, co se tehdy opravdu stalo, bez dobových nánosů a polopravd. Do příběhu se tak vrací i důležitá postava pražského Němce Emericha Ratha, který se s nasazením života snažil Hanče zachránit.

Režisér Tomáš Hodan si v roce 2013 na krkonošských hřebenech poprvé podrobně přečetl příběh Hanče, Vrbaty a Ratha. Hned věděl, že chce udělat film, ale netušil, že s těmito pány stráví devět let života. Několikrát se ocitl v situaci, kdy to vypadalo, že film Poslední závod nikdy nevznikne. Právě vytrvalost, zarputilost a odhodlání všech zúčastněných (a zejména Bohumila Hanče), mu byly v těžkých chvílích inspirací, abych to nevzdal a nezabalil to.

poslední závodV hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy dramatického příběhu ztvárnili Judit Bardos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl a další skvělí herci. Film Poslední závod vznikl v produkci společnosti Punk Film a v koprodukci s Českou televizí.

Natáčelo se od konce února 2020 do konce dubna 2021 na autentických místech a v extrémních podmínkách na hřebenech Krkonoš, na Labské boudě, Medvědí boudě, Brádlerových boudách, v Hostinném, na Jizerce, v Lázních Toušeň, Škvorci, Lukově u Loun a v Praze.
 

Příběh Hanče, Vrbaty a Ratha

poslední závodKrkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát….

Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Emerich Rath byl ze všeobecně známého příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.
Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Labská bouda v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Brádlerovy boudy v Krkonoších

Brádlerovy boudy v Krkonoších

První zmínka o Brádlerových boudách pochází z roku 1637, prvotní stavba tak patří mezi vůbec nejstarší krkonošské boudy.

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla nad Vrbatovou boudou na Zlatém návrší, připomíná tragickou událost z 24.3. 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc.

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatovu boudu najdete na hřebenech Krkonoš na Zlatém návrší v nadmořské výšce 1400 m.n.m. V její těsné blízkosti se nachází Pramen Labe a Pančavský vodopád s překrásným výhledem do Labského dolu.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Medvědí bouda ve Špindlerově Mlýně

Medvědí bouda ve Špindlerově Mlýně

Medvědí bouda se řadí mezi krkonošské horské boudy se zajímavou historií. Vznikla na počátku 19. století jako zařízení tzv. budního hospodářství, avšak již spojeného s ubytováním pro návštěvníky hor.

Další aktuality

V Krkonoších jsou opět vlci doma

Vlk je v Krkonoších doma. Od počátku tohoto roku, kdy se vlci začali v Krkonoších intenzivněji objevovat, lze téměř s jistotou konstatovat, že se Krkonoše opět staly domovem vlků. Svědčí o tom za poslední půl rok více než stovka hlášení, kdy veřejnost i pracovníci Správy KRNAP podávali zprávy o přímém pozorování vlků či nálezech pobytových znaků. Dle specialistů na vlka obecného zasahují do českých Krkonoš dvě teritoria, po kterých se pohybuje 6–11 vlků. V letošním roce bylo dokonce na polské straně potvrzeno rozmnožování u smečky obývající východní část Krkonoš. Nejčastější pozorování jsou hlášena z okolí Černé a Liščí hory, Špindlerova Mlýna, z Harrachovska i Rýchor – tedy prakticky z celého území národního parku. Právě na území Krkonošského národního parku lze očekávat úspěšnější návrat vlků než v okolní volné krajině. Národní park je vzhledem ke svému poslání i charakteru ekosystému vhodným biotopem pro jejich existenci.
Královéhradecký kraj | Příroda

Česká Hra o trůny aneb výlet za draky Dračí uličkou do Dračích skal

Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Stezka korunami stromů Krkonoše věnuje celý měsíc říjen seniorům

Pokud přemýšlíte, jak udělat radost rodičům či prarodičům a strávit s nimi příjemný den, přijeďte na Stezku korunami stromů v Janských lázních. Mezinárodní den seniorů proběhl celosvětově první říjnový den, ale na Stezce mohou senioři a jejich rodiny využít exkluzivní nabídky 1+1 vstupenka zdarma a zvýhodněného menu v průběhu celého měsíce října.
Královéhradecký kraj | Příroda

Udělejte si výlet do Malé Úpy

Už jste někdy navštívili Malou Úpu? Romantická horská obec ve východních Krkonoších je známá všem příznivcům turistiky také pod názvem Pomezní Boudy. Oblast byla osídlena již v 16. století a rozvoj osady byl spojen s těžbou dřeva pro kutnohorské doly a později s těžbou a zpracováním železné a arsenové rudy. V roce 1779 obec navštívil císař Josef II. Projít se tu můžete také po zajímavé Disidentské stezce a 7. října stojí za to přijet na další ročník gastronomické akce Maloúpská vařečka.
Královéhradecký kraj | Příroda

Jiráskova chata na Dobrošově oslaví 100 let!

Jiráskova chata na Dobrošově nedaleko Náchoda už stojí rovných 100 let! Na státní svátek 28. září 2023 se proto u vyhlášené turistické chaty chystá pořádná oslava, a to pod záštitou samotného prezidenta České republiky Petra Pavla. Těšit se můžete na dobovou hudbu, prvorepublikovou módu a nebude chybět dobré jídlo.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Na Stezce korunami stromů v Janských Lázních si užijete Den s Krakonošem

Na svatého Václava 28. 9. 2023 láká všechny výletníky Stezka korunami stromů v Janských Lázních na již tradiční sváteční Den s Krakonošem! Program začíná v 10:00 a končí v 17:00 hodin. Na Stezce potkáte nejen vládce hor Krakonoše, ale také zdejší maskoty Emila a Emilku.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku se chystají na den svatého Václava

Hradecký koštýř slaví tento rok už patnácté narozeniny. Čeká na vás skvělé víno a burčák, bohaté občerstvení, cimbálovka a jiná muzika. Na severních terasách a v Žižkových sadech v Hradci Králové si můžete 28. 9. 2023 vychutnat víno nejen z Čech a Moravy, ale i z dalších zajímavých vinařských oblastí. Pochutnejte si na široké nabídce vín a dobrot k vínu určených v srdci královského města Hradec Králové.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou

Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší... Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.
Královéhradecký kraj | Letní sporty