Úvod > Aktuality > Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka
Zážitky

Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka

  • Vydáno26. října 2023
V sobotu 28. a v neděli 29. října 2023 máte poslední možnost svézt se parním vlakem do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat zajímavý program, který potěší malé i velké návštěvníky. S párou se můžete svézt v sobotu i v neděli mezi Lužnou a Řevničovem a mezi Lužnou a Rakovníkem.

Nemáte ještě plány na poslední říjnový víkend? Zavítejte do ČD Muzea v Lužné u Rakovníka, kde letos naposledy zatopí parní lokomotivy. V sobotu i v neděli se konají jízdy zvláštních vlaků v čele s parními lokomotivami Čtyřkolák (434.2186), Všudybylka (354.195), Heligon (414.096) nebo EP 1000 (525.101). Parní vlaky uskuteční po oba víkendové dny dvě jízdy tam i zpět po trase Lužná u Rakovníka – Rakovník. Z Lužné odjíždí v 9:40 a 13:40, zpět z Rakovníka pojedou v 10:35 a ve 14:35 hod. Ve dnech 28. a 29. 10. se můžete svézt s párou také po trase Lužná u Rakovníka – Řevničov. Z Lužné se parní vlak vydá ve 12:00, na zpáteční jízdu z Řevničova se vypraví ve 12:40 hodin. A kolik stojí jízdné? Za zpáteční jízdenku Lužná u Rakovníka – Rakovník nebo Lužná u Rakovníka – Řevničov zaplatí dospělý 200 Kč a dítě 160 Kč. Jízdenky koupíte pouze ve vlacích. V parních vlacích neplatí žádné slevy a nelze jimi přepravovat kočárky ani jízdní kola.

lokomotiva papoušekMuzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka zřídily České dráhy v areálu bývalé výtopny asi 300 metrů od železniční stanice Lužná. Najdete tu největší sbírku lokomotiv a vozů Českých drah, Národního technického muzea i od soukromníků. Hlavním lákadlem jsou tři desítky parních lokomotiv z různých období železničního provozu, od malých lokálkových lokomotiv až po nejvýkonnější stroje, které zažily vrchol a postupný útlum doby parního provozu. Kromě toho se seznámíte s historií železniční dopravy, děti si vyzkouší ovládání mechanického návěstidla a prohlédnou si modelové kolejiště.

lužnáBěhem posledního Parního víkendu budete mít také ojedinělou příležitost svézt se z areálu depa do stanice a zpět parním vlakem s lokomotivou Heligón (414.096) a vozy Ci a Dakar. Vlak pojede jednou za hodinu a jízdenky na tyto vlaky bude možné zakoupit v areálu muzea na označeném místě. A na co dalšího se můžete do Lužné těšit? Po oba víkendové dny se bude konat přehlídka parních lokomotiv na točně, a to vždy v 11:30 a 14:30 hodin, kdy se představí všechny čtyři zatopené lokomotivy 414.096, 434.2186, 354.195 a EP 1000. Dále bude na úzkorozchodné drážce v provozu parní lokomotiva a pro děti bude k dispozici skákací hrad. Pouze v sobotu 28. října v 10:30 a 15:30 hod. se v muzeu představí parní show Jamese Watta s názvem Experiment aneb plnou parou vpřed: Zatop pod kotlem a zažij historii parního stroje na vlastní kůži. Pouze v neděli 29. října se v muzeu představí flašinet poháněný parním strojem!

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Další aktuality

Střední Čechy: hrady, zámky, města a tradice královského regionu

Střední Čechy, to jsou královské zážitky na dosah Prahy. Tradiční krajina českých knížat a králů se jako pomyslná koruna vine kolem hlavního města. Láká k výletům na jedinečné hrady a zámky, královská města i do lázní.
Středočeský kraj | Památky

Za Českou mší vánoční J. J. Ryby se vypravte do Rožmitálu pod Třemšínem

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zaznívá v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem. Udělat si výlet po stopách České mše vánoční můžete nejen o Vánocích.
Středočeský kraj | Kultura

Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí

Mnohé památky s příchodem zimy uzavřely své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 9. prosince 2023 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma. Od středy do neděle je i v zimních měsících v zámecké Galerii JCM pro veřejnost otevřena také originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
Středočeský kraj | Památky

Oslavte dnes svátek sv. Barbory

Svatá Barbora, jejíž památku slaví římskokatolická církev 4. prosince, je mimo jiné patronkou dělostřelců či horníků. Svátek svaté Barbory slavili již naši předci, dnešní generace zná více než příběh sv. Barbory tradiční zvyk trhání barborek – větviček ze stromů, např. třešní. Dívce, které do 24. prosince větvička vykvetla, bylo souzeno, že se do roka vdá. Svaté Barboře je zasvěceno několik kostelů, z nichž nejznámější je kutnohorský chrám svaté Barbory.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam vyrazit na běžky v okolí Prahy a středních Čechách?

V posledních dnech se doslova protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Přišel čas uskladnit kolo a oprášit v koutě zapomenuté běžky. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
Středočeský kraj | Zimní sporty

Kam na výlet v okolí Prahy v zimě? Trojice tipů na netradiční zimní procházku!

Zimní počasí, sníh a mráz určitě nemusí znamenat konec výletům a poznávání nových míst. Naopak. Jestliže hledáte, kam se vydat na pěknou procházku, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na tři impozantní místa v okolí Prahy, která jsou pro zimní výlety jako stvořená.
Středočeský kraj | Letní sporty

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 17. listopadu a během celého prosince 2023 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
Středočeský kraj | Památky