Úvod > Aktuality > Poslední říjnová sobota patří konci sezony ve skanzenu Solvayovy lomy
Poslední říjnová sobota patří konci sezony ve skanzenu Solvayovy lomy
"> "> "> "> "> "> "> Podzimní Solvayovy lomy "> Solvayovy lomy na podzim "> Poslední sobota v říjnu bude patřit konci sezóny ve skanzenu Solvayovy lomy
Kultura

Poslední říjnová sobota patří konci sezony ve skanzenu Solvayovy lomy

  • Vydáno25. října 2021
Poslední sobota v říjnu 30. 10. 2021 bude věnována slavnostnímu zakončení sezony v muzeu přírody – skanzenu Solvayovy lomy nedaleko cesty ze Sv. Jana pod Skalou na Karlštejn. Rozloučení proběhne v podobě funkční techniky, kterou vám v lomu předvedou v chodu. Součástí bude i spanilá jízda všech provozních lokomotiv.
Solvayovy lomySlavnostní zakončení sezóny ve skanzenu Salvayovy lomy se koná 30. října 2021 a na programu bude den plný zážitků, při němž si velci i malí užijí jak běžné, tak mimořádné jízdy souprav na muzejní dráze. V tento den tak spatříte v provozu i lokomotivy, které nejsou rozhodně běžnou součástí pravidelných jízd pro návštěvníky. Program mimořádných jízd vlaků bude k dispozici na místě, neboť pořadatelé sami dopředu netuší, který ze strojů se podaří v tento den uvésti v chod.

Solvayovy lomyTěšit se můžete i na doprovodný program, určitě budou k vidění rozličné stroje a zařízení, jejichž pohonnou látkou je stlačený vzduch. Program začíná mimořádně již v 10:00 hodin. Tento den tak končí pro letošní rok i pravidelné prohlídky, tak si to určitě nenechte ujít. Prohlídky podzemí s průvodcem proběhnou od 11:00 do 15:00 hodin.

Mimo sobotní mimořádné akce je skanzen ještě otevřený ve čtvrtek, pátek a neděli 28., 29. a 31. 10. 2021. Pořadatelé žádají návštěvníky akce, aby respektovali zákaz vjezdu motorových vozidel do areálu skanzenu a také samozřejmě do NPR Karlštejn.
 

Program v Solvayových lomech na státní svátek, během Důlního dne a na poslední den sezóny

Solvayovy lomyNa státní svátek 28. 10. se budou konat jízdy vlaků, prohlídky podzemí a muzea dle nedělní provozní doby. Odjezdy vlaků jsou v 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00  a 16:00 hodin. Prohlídky s průvodcem začínají po příjezdu pravidelného vlaku u muzea, délka prohlídky cca 60 minut (40 minut muzeum, 20 minut štola). Ve štole uvidíte důlní techniku v přirozeném prostředí a kolejová vozidla.

Solvayovy lomyV pátek 29. října bude tzv. Důlní den. V tento den bude provoz všech osobních vlaků zajištěn důlními lokomotivami a originálními důlními osobními vozy. Provoz vlaků bude trvat od 11:00 do 16:00 hodin. Prohlídky podzemí s průvodcem se zaměří na výklad o důlní technice, avšak muzeum bude zavřeno.

Neděle 31. října je letošním úplně posledním dnem sezóny. Zájemci mohou do areálu Solvayových dolů přijít, přichystány budou jízdy osobních vlaků od 11:00 do 16:00. Muzeum a podzemí však už bude uzavřeno. Opět se otevře až na jaře 2022.
Zrušený lom Paraple v Českém krasu

Zrušený lom Paraple v Českém krasu

Jedno z nekrásnějších zákoutí Českého krasu. Těžba tu probíhala až do roku 1963. V roce 1993 byla založena Společnost Barbora, která si vzala za cíl zachování důlních a průmyslových památek a rozhodla se komplex bývalých Solvayových lomů oživit formou důlně-průmyslového skanzenu.

Naučná stezka Svatojánský okruh

Naučná stezka Svatojánský okruh

Naučná stezka Svatojánský okruh zavádí návštěvníky do atraktivního okolí obce Svatý Jan pod Skalou v Národní přírodní rezervaci Karlštejn. Byla vybudována ve druhé polovině 80. let a obnovena v roce 2005.

Lom Chlum u Srbska

Lom Chlum u Srbska

Lom Chlum leží na okraji národní přírodní památky Karlštejn a je vstupní branou do rozsáhlého jeskynního systému v Českém krasu.

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu je koncipováno jako skanzen ve volné přírodě, který tvoří několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná dráha.

Další aktuality

22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky