Úvod > Aktuality > Pořešínský hrad připravil na celé léto na zajímavé akce

Pořešínský hrad připravil na celé léto na zajímavé akce

Vydáno 13. června 2019 Kultura
Od začátku sezóny je opět otevřeno Hradní muzeum na hradu Pořešín, které mapuje více než šestatřicetiletou historii výzkumů hradů na Malši. V sobotu 15. června se na hradě navíc koná Den Mexické hudby a kuchyně. Kulturní program je pak připraven na celé léto.
PořešínStředověký hrad Pořešín pochází z 13. století a zkázu mu přinesl sám jeho majitel Oldřich z Rožmberka (před ním hrad drželi páni z Pořešína), hrad nechal pobořit za husitských válek, aby zabránil jeho obsazení husity. Dochovala se torza jižního paláce, druhé brány i plášťové hradby.

V současnosti je na hradě umístěna expozice středověkého stavitelství, dílna hrnčíře, kovárna a replika středověké vesnické kuchyně. V nově vybudovaném muzeu se nachází nejucelenější sbírka archeologických nálezů středověké historie regionu řeky Malše. Mezi nejzajímavější exponáty patří stříbrný “Pořešínský groš”, zlacený prsten dcery pána hradu a plastika neznámé mužské tváře. Dále se zde nachází věci nalezené na Pořešíně - kostěný korálek, část zbroje, nůž, ostruhy a mince. Návštěvníci si mohou prohlédnout i dosud nejstarší dřevěný trám, který se jako jediný na hradě zachoval před požárem. Hradní muzeum je otevřeno od pátku do neděle, vždy od 10 do 18 hodin.
 

Den mexické hudby a kuchyně i další letní kratochvíle

Maxické jídloPřijďte v sobotu 15. června ochutnat proslavené mexické tortillové placky s různými náplněmi Tacos, Burritos nebo Quesadillu, a to ostré jako žiletka s pálivými papričkami jalapeňos nebo nepálivé pro děti! Na hradě Pořešíne se bude konat Den mexické hudby a kuchyně. Seznámíte se s různorodými chutěmi, barevností jídel a množstvím koření a přísad, nebude chybět ani obsluha v sombrerech! Po celý den uslyšíte mexické lidovky v podání Mariachi Azteca a tequila poteče proudem! Děti se mohou těšit na tradiční koníčky.

PořešínHrad Pořešín bude tento den také cílem cyklistické akce Kolem kolem Kaplice, kterou pořádá město Kaplice. Ve 13 a v 15 hodin proběhne komentovaná prohlídka se zaměřením na mexické návštěvníky na Pořešíně. Vstupné bude běžné, tzn. 60 korun.

Zajímavé akce budou na Pořešíně probíhat po celé léto. Hned v sobotu 29. června od 19:30 proběhne koncert Karla Plíhala. O měsíc později, v pondělí 29. července se bude v 11:00 konat Den slovenské kuchyně a hudby. V pátek 9. srpna jsou od 19:30 zvány romantické duše na Baladu pro banditu a v sobotu 24. srpna se uskuteční od 19:30 koncert Vlasty Redla. Poslední akcí budou v sobotu 14. září Dožínky na Pořešíně, které začnou v 10:00 hodin.
Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Zřícenina Pořešína se nachází na úzkém zalesněném ostrohu levého břehu Malše, asi 7 km severně od města Kaplice. Hrad je zajímavou raritou v jihočeské hradní architektuře. Narozdíl od jiných hradů se klíčovým bodem obranných prvků Pořešína stala plášťová hradba, příznačná zejména pro moravské hrady.