Úvod > Aktuality > Pořešínský hrad připravil na celé léto na zajímavé akce
Pořešínský hrad připravil na celé léto na zajímavé akce
"> "> ">
Kultura

Pořešínský hrad připravil na celé léto na zajímavé akce

  • Vydáno13. června 2019
Od začátku sezóny je opět otevřeno Hradní muzeum na hradu Pořešín, které mapuje více než šestatřicetiletou historii výzkumů hradů na Malši. V sobotu 15. června se na hradě navíc koná Den Mexické hudby a kuchyně. Kulturní program je pak připraven na celé léto.
PořešínStředověký hrad Pořešín pochází z 13. století a zkázu mu přinesl sám jeho majitel Oldřich z Rožmberka (před ním hrad drželi páni z Pořešína), hrad nechal pobořit za husitských válek, aby zabránil jeho obsazení husity. Dochovala se torza jižního paláce, druhé brány i plášťové hradby.

V současnosti je na hradě umístěna expozice středověkého stavitelství, dílna hrnčíře, kovárna a replika středověké vesnické kuchyně. V nově vybudovaném muzeu se nachází nejucelenější sbírka archeologických nálezů středověké historie regionu řeky Malše. Mezi nejzajímavější exponáty patří stříbrný “Pořešínský groš”, zlacený prsten dcery pána hradu a plastika neznámé mužské tváře. Dále se zde nachází věci nalezené na Pořešíně – kostěný korálek, část zbroje, nůž, ostruhy a mince. Návštěvníci si mohou prohlédnout i dosud nejstarší dřevěný trám, který se jako jediný na hradě zachoval před požárem. Hradní muzeum je otevřeno od pátku do neděle, vždy od 10 do 18 hodin.
 

Den mexické hudby a kuchyně i další letní kratochvíle

Maxické jídloPřijďte v sobotu 15. června ochutnat proslavené mexické tortillové placky s různými náplněmi Tacos, Burritos nebo Quesadillu, a to ostré jako žiletka s pálivými papričkami jalapeňos nebo nepálivé pro děti! Na hradě Pořešíne se bude konat Den mexické hudby a kuchyně. Seznámíte se s různorodými chutěmi, barevností jídel a množstvím koření a přísad, nebude chybět ani obsluha v sombrerech! Po celý den uslyšíte mexické lidovky v podání Mariachi Azteca a tequila poteče proudem! Děti se mohou těšit na tradiční koníčky.

PořešínHrad Pořešín bude tento den také cílem cyklistické akce Kolem kolem Kaplice, kterou pořádá město Kaplice. Ve 13 a v 15 hodin proběhne komentovaná prohlídka se zaměřením na mexické návštěvníky na Pořešíně. Vstupné bude běžné, tzn. 60 korun.

Zajímavé akce budou na Pořešíně probíhat po celé léto. Hned v sobotu 29. června od 19:30 proběhne koncert Karla Plíhala. O měsíc později, v pondělí 29. července se bude v 11:00 konat Den slovenské kuchyně a hudby. V pátek 9. srpna jsou od 19:30 zvány romantické duše na Baladu pro banditu a v sobotu 24. srpna se uskuteční od 19:30 koncert Vlasty Redla. Poslední akcí budou v sobotu 14. září Dožínky na Pořešíně, které začnou v 10:00 hodin.
Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Zřícenina Pořešína se nachází na úzkém zalesněném ostrohu levého břehu Malše, asi 7 km severně od města Kaplice. Hrad je zajímavou raritou v jihočeské hradní architektuře. Narozdíl od jiných hradů se klíčovým bodem obranných prvků Pořešína stala plášťová hradba, příznačná zejména pro moravské hrady.