Úvod > Aktuality > Poprvé v historii se lidstvo dotklo komety: Sledujte tuto jedinečnou událost v Techmanii
Poprvé v historii se lidstvo dotklo komety: Sledujte tuto jedinečnou událost v Techmanii
">
Kultura

Poprvé v historii se lidstvo dotklo komety: Sledujte tuto jedinečnou událost v Techmanii

  • Vydáno15. listopadu 2014
Mise Evropské kosmické agentury, která trvá déle než 10 let, tak uspěla! Jaká úskalí teď na elektronického průzkumníka čekají? V budově science centra v Plzni je k vidění interaktivní výstava nejen k samotné misi Rosetty, ale najdete zde i mnoho informací o kometách a dalších tělesech sluneční soustavy. Vrcholem výstavy je model sondy i přistávacího pouzdra v měřítku 1:1. V planetáriu můžete na informačních obrazovkách a před každým pořadem sledovat aktuální novinky ze sestupu.
Po desetileté cestě nekonečným vesmírem dosáhla sonda Rosseta svého cíle, komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Odvážně se pustila tam, kam se ještě jiný nevydal. Hlavním posláním Rossety bylo sledovat kometu během jejího putování okolo Slunce a zasílat získané cenné informace na Zemi..

Díky této sondě získali vědci ESA nečekané informace o tom, jak se kometa mění během jejího neustálého oteplování, o její struktuře, povrchu či jejím bezprostředním okolí. Během této cesty se sonda snažila také analyzovat, do jakých míst by měla vypustit pouzdro Philea, které má za úkol na kometě přistát.

Ve středu 12. listopadu dosedlo na kometě přistávací pouzdro Philae které vědcům z ESA na Zemi zaslalo již první data. O co se jedná? Tak například byl zachycen zvuk, který kometa vydává.

Novinky přímo z ESA můžete sledovat v plzeňské Techmanii.
První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.