Úvod > Aktuality > Zoo Brno slaví Den ledních medvědů
Zoo Brno slaví Den ledních medvědů
"> "> "> ">
Příroda

Zoo Brno slaví Den ledních medvědů

  • Vydáno27. února 2020
Zoo Brno si 27. února 2020 připomíná den, který na celém světe připadá ledním medvědům. Přijďte oslavit medvědí den do zoo! Své znalosti o těchto krásných šelmách si vyzkoušíte na zábavné stezce zoologickou zahradou.

Poznejte lední medvědy v Zoo Brno

ursus maritimus zoo brnoV brněnské zoo si zájemci v rámci Dne ledních medvědů mohou vyzkoušet své znalosti o těchto krásných šelmách na zábavné stezce.

Letos se v expozici ledních medvědů zvětšuje bazén, takže se bohužel nebude konat komentované krmení. Nicméně se můžete těšit na oblíbenou soutěžní stezku, která bude tentokrát celá hned ve vstupním esíčku. Soutěžní kartu dostanete hned na pokladně a vyplněnou ji můžete hodit do odpovědního boxu v prodejně upomínkových předmětů nad restaurací U Tygra.
 
V Brně žije lední medvěd Umca, který pochází z Almaty, kde se narodil v listopadu 1998. V brněnské zoo je od srpna 1999. Medvědici Coru do zoo přivezli v březnu 2000 z Petrohradu, kde se narodila v roce 1998. Roku 2007 se tomuto páru narodila dvě mláďata – samečci Bill a Tom. V listopadu 2012 porodila medvědice Cora opět dvě mláďata – samičku Kometu a samečka Nanuka. O tři roky později se v roce 2015 narodila samička Noria.
 

Proč se slaví Den ledních medvědů

Lední medvědi zoo BrnoMezinárodní den ledních medvědů vyhlásila ochranářská organizace Polar Bear International, aby upozornila veřejnost na tyto ohrožené šelmy. Lední medvědi se vyskytují především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie. Obývá i nehostinnou Arktidu a Antarktidu. Na všech územích je chráněn a jeho lov podléhá kontrole.
 
Změny klimatu výrazně ovlivňují životní prostředí a ledním medvědům kvůli tání mořského ledu ubývají loviště tuleňů. Jen pro ilustraci, podle odhadů odborníků klesne populace ledních medvědů v následujících 35 letech o 30 %.
 

Největší pozemní šelma

zoo brno polární medvědMedvěd lední je vedle medvěda kodiaka největší žijící pozemní šelma. Na souši nemá kromě člověka přirozeného nepřítele. Ve vodě mohou být pro něj nebezpeční mroži a kosatky dravé. Medvěd výborně plave a potápí se, vydrží pod vodou až dvě minuty. Plave rychlostí okolo 10 km/h.

Na souši je schopen běžet až 40 km/h, ale normálně se pohybuje rychlostí 5 km/h. Ve volné přírodě se jejich početnost odhaduje na 20 000 – 25 000.

Málokdo ví, že lední medvědi jsou velmi mrštní. Dokážou přeskočit až čtyřmetrové díry v ledu a vyšplhat na téměř kolmé kry. Medvěd je také, v případě potřeby, velmi rychlý, dovede vyvinout rychlost až 40 km/h. Medvědi jsou též zdatní plavci. Dokáží plavat až deset dní v kuse a urazit při tom stovky kilometrů. I když je medvěd bílý má černou kůži, díky které lépe vstřebává teplo. Jeho chlupy jsou duté a průhledné.
Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura