Úvod > Aktuality > Poodhalte roušku historie a nahlédněte do minulosti nejen Frýdku-Místku

Poodhalte roušku historie a nahlédněte do minulosti nejen Frýdku-Místku

Vydáno 20. září 2018 Památky
Podzim ve Frýdku-Místku bude již tradičně ve znamení komentovaných prohlídek. Hned první z nich bude věnovaná letošnímu výročí 100 let České republiky a následně se vydáte nejen po stopách textilek, ale i po stopách významných osobností Frýdku-Místku. Komentované prohlídky probíhají nepravidelně, nejbližší z nich se koná v sobotu 22. září, poté 6. října a 20. října 2018.
Frýdek-Místek z dronuV sobotu 22. září se můžete vydat do historie a připomenout si události roku 1918. Byl to rok, kdy zanikl jeden velký mnohonárodnostní stát a vzniklo několik malých mnohonárodnostních států, mezi nimi Československo. FrýdekMístek se tehdy jako dvě samostatná města staly jeho součástí, i když v případě Frýdku tomu mohlo být úplně jinak. A jak, to se zájemci dozvíte právě na naší komentované prohlídce.

Současně historik Petr Juřák, který dopolednem provede, připomene nejen události, které se odehrávaly ve Frýdku a Místku na přelomu října a listopadu 1918, ale také budovy a místa, kolem nichž před 100 lety lidé chodili a znali je. Z náměstí v Místku se vydáte starou místeckou Nádražní ulicí přes řeku Ostravici do Frýdku a třídou Františka Josefa dojdete i do míst, kde bývaly Římské lázně. Součástí bude rovněž návštěva Legiovlaku, který ve Frýdku-Místku bude k vidění od 18. září do 23. září. Prohlídka začíná v 9.00 hodin na náměstí Svobody v Místku.

Frýdek MístekFrýdek-Místek byl v minulosti ovlivněn textilním průmyslem. Vyrostly zde továrny a domy, které městu daly svou tvář. Na tehdy periferních částech města byly postupně budovány jednotlivé textilní provozy, u frýdeckého nádraží např. vznikla tzv. tovární čtvrť, kde měli své podniky bratři Neumannové, Landsberger či Munk, na rozhraní Koloredova a Sviadnova postavil továrnu vídeňský podnikatel Lemberger, v Místku měli své provozy Czajanek, Elzer nebo Herliczka. Po stopách textilek mohou zájemci vyrazit rovněž v sobotu, tentokrát však 6. října, z místeckého náměstí Svobody v 9.00 hodin.

hřbitovPodzimní nálada a blížící Svátek zesnulých odhalí tajemství frýdeckého hřbitova. V sobotu 20. října se opět s historikem Petrem Juřákem vydáte za osobnostmi, které zasáhly do kulturního, společenského a ekonomického života FrýdkuMístek. Výstavbu hřbitova měl tenkrát na starosti stavitel Aulegk a hotový hřbitov měl předat městu k užívání 1. září 1893. Tento záměr ale vyvolal velkou nevoli mezi frýdeckými patrioty, kteří se rozhodli tento záměr zvrátit a zachovat pohřbívání u kostela sv. Jošta. Sepsali dokonce petici neboli Pamětní spis, který byl určen frýdecké městské radě, a podepsalo jej 158 osob mající volební právo ve Frýdku... Další zajímavosti z historie vám odhalí pan Petr Juřák, se kterým se sejdete v sobotu v 16.00 hodin před hlavním vstupem na hřbitov.
 
Všechny prohlídky jsou zdarma a konají se za každého počasí.
Kostel sv. Jana a Pavla v Místku

Kostel sv. Jana a Pavla v Místku

Základní kámen kostela byl položen roku 1763. Vybudován byl v pozdním barokním slohu na půdorysu kříže tvořeného hlavní chrámovou lodí, sakristií a kaplí sv. Inocence. Kostel má bohatou rokokovou výzdobu a obsahuje mnoho cenných uměleckých děl.

Barokní sloup se sochou Panny Marie Karmelské ve Frýdlantu nad Ostravicí

Barokní sloup se sochou Panny Marie Karmelské ve Frýdlantu nad Ostravicí

Sloup Panny Marie Karmelské, tzv. mariánský sloup, stojí uprostřed náměstí města Frýdlantu nad Ostravicí.

Kostel sv. Bartoloměje ve Frýdlantu nad Ostravicí

Kostel sv. Bartoloměje ve Frýdlantu nad Ostravicí

Kostel sv. Bartoloměje byl postaven mezi léty 1672-1690 a nahradil starší dřevěný kostelík sv. Matouše (Matěje) stojící pravděpodobně v místech dnešní kapličky na Kamenci.

Novorenesanční radnice ve Frýdlantu nad Ostravicí

Novorenesanční radnice ve Frýdlantu nad Ostravicí

Novorenesanční budova postavená Katolickou besedou v roce 1894 jako Národní dům.

Svatojánská věž ve Frýdku

Svatojánská věž ve Frýdku

Svatojánská věž tvoří dominantu Frýdku-Místku. Jestliže zdoláte při cestě nahoru bezmála 200 schodů, odměnou vám bude při dobrém počasí krásný výhled do okolí.

Galerie uměleckého smaltu a litiny ve Frýdlantu nad Ostravicí

Galerie uměleckého smaltu a litiny ve Frýdlantu nad Ostravicí

Stálá expozice Galerie uměleckého smaltu a litiny přibližuje nejzajímavější fázi výroby umělecké litiny, která začíná v první třetině 19. století a doznívá v době secese.

Kostel Všech Svatých v Sedlištích

Kostel Všech Svatých v Sedlištích

Dřevěný roubený kostel byl poprvé zmíněn v roce 1447. Nynější podoba kostela pochází ze 17. století. K zachováni objektu a jeho areálu bylo ve Frýdku – Místku dne 24. dubna 1981 vyhlášeno ochranné pásmo. Kostel patří k nejcennějším dřevěným sakrálním památkám v republice.

Po stopách zbojníka Ondráše

Po stopách zbojníka Ondráše

Vydejte se po stopách zbojníka Ondráše na Lysou horu. Při tomto výstupu doprovází skupinu kromě průvodce také Lašský král se svým ozbrojeným doprovodem. Účastníci se cestou k vrcholu učí písničku, kterou pak využijí k vykoupení se při přepadení zbojníkem Ondrášem a jeho družinou.

Jeden den ve Frýdku-Místku nestačí

Jeden den ve Frýdku-Místku nestačí

Chcete prožít dovolenou, na kterou budete dlouho vzpomínat? Zavítejte do Frýdku-Místku, města v podhůří Beskyd, ve kterém nejen poodhalíte kousek z jeho historie, ale zažijete také zábavu, sport i relax.

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek - bývalé vězení zbojníka Ondráše

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek - bývalé vězení zbojníka Ondráše

Dříve strážní hrad nad řekou Ostravicí se během staletí proměnil v zámek. Dnes je sídlem Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Během návštěvy na vás čekají zámecké interiéry nebo historii města Frýdku-Místku i výstavy, nejen z bohatých sbírek muzea.

Bazilika Navštívení Panny Marie - slezské Lurdy

Bazilika Navštívení Panny Marie - slezské Lurdy

Severozápadně od centra města Frýdek-Místek, na mírném návrší naproti Zámeckému náměstí ve Frýdku, stojí velkolepá pozdně barokní dvouvěžová jednolodní stavba - Bazilika Navštívení Panny Marie. Pod kaplí sv. Kříže se ukrývá zvláštní krypta s ostatky hrabat Pražmů.

Další aktuality