Úvod > Aktuality > Ponořte se na dno mořské: tipy na výlety za exotickými rybami
Ponořte se na dno mořské: tipy na výlety za exotickými rybami
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Ponořte se na dno mořské: tipy na výlety za exotickými rybami

  • Vydáno11. července 2021
Jsme sice národ suchozemský, ale možná právě proto nás moře vždy fascinovalo a v dobách, kdy jsme měli námořní flotilu, patřili její námořníci ke světově uznávaným profesionálům. Vlastní lodě už nemáme, moře jakbysmet, a tak jediné, co nám zbývá, jsou mořská i sladkovodní akvária, která nám dávají šanci nahlédnout, co se děje na korálových útesech, v mělkých mořích a vůbec pod vodní hladinou.
Jedná se sice o náhražku skutečného oceánu, ale díky současným možnostem už nejde o pouhou iluzi mořského života, nýbrž o skutečný kus oceánského dna přeneseného k nám, do střední Evropy. Navíc se na dno moří podíváte bez potřeby neoprenu, potápěčské masky a kyslíkových bomb, což se zcela jistě také počítá. Akvárium a pestrý svět v něm je tak vhodným cílem výletu za poznáním nejen pro děti, ale také pro dospělé, kteří tajně touží vypravit se do cizího sladko- či slanovodního světa.
 

1. Největší medúzárium v Evropě – Svět Medúz na Pankráci

Medúzy PrahaNa střeše OC Arkády Pankrác v Praze 4 objevíte ojedinělou expozici ze světa mořských živočichů – je jí medúzárium Svět Medúz, kde naleznete více než 10 tisíc medúz různých druhů, tvarů i velikostí v 38 akváriích.

Medúza je oceánský tvor se skutečným kouzlem. Podél oceánských proudů se nechává unášet již po milióny let a svou křehkou krásu předvádí v fascinující podmořské show. Svět medúz je doplněn audiovizuálnímí efekty a pro děti je připraveno interaktivní akvárium i dětský koutek. Ohromí vás největší akvárium ve tvaru koule, které se uchází o zápis do Guinnesovy knihy rekordů. Pojme 2 tisíce litrů vody, to největší "běžné" akvárium pak 5 tisíc litrů vody a dohromady je ve všech akváriích až 12 500 litrů vody.

Svět Medúz najdete na střeše OC Arkády Pankrác, v 2. patře. Vstup sem je přes střechu ze zákaznického parkoviště.
 

2. Největší mořská Zoo Mořský svět

Mořský světNejvětší akvárium u nás má od roku 2006 status zoologické zahrady a naleznete jej na pražském výstavišti. V obřích akváriích se tu hemží 360 druhů živočichů, které si budete moci dosytnosti prohlédnout. Podlahová projekce navíc vykouzlí neopakovatelnou atmosféru a korunu jí dodá „Vesmírná laguna“ výtvarníka a psychologa Zdeňka Hajného.

Kromě prohlídky samotného akvária můžete zažít každé úterý, středu a čtvrtek od 15:00 krmení živočichů. Poslední pátek v měsíci od 19:00 hodin se navíc koná noční prohlídka s krmením žraloků.
 

3. Akvárium jako bonus k návštěvě Zoo

exotická rybaUnikátní akvárium ve čtyřpatrové budově naleznete v Děčíně. Jmenuje se Rajské ostrovy a seznámíte se tu s vybranou mořskou faunou všech světových oceánů. Hned při vstupu se ocitnete na starém mořském korábu, který s vámi dopluje na korálový útes, jenž budete moci okukovat ze všech stran beze strachu ze žraloků. Zastoupeny jsou i ostrovy jihovýchodní Asie nebo Karibik, tvůrci neopomněli ani tropickou řeku… Tady nuda skutečně nehrozí.

Pokud před návštěvou akvárií navštívíte zoo, máte vstup do Rajských ostrovů již zcela zdarma (platí pouze v den zakoupení vstupenky).
 

4. Do brněnského Tropického království

Ryba BrnoPrvní podmořské akvárium v Brně vzniklo už roku 1969, jako stálá akvarijní výstava v samotném centru, kde ji zřídila tamní zoo. V současné době najdete tropické rybky pouze v brněnské zoologické zahradě ve stálé expozici Tropické království. Ta svým návštěvníkům představuje akvária se sladkovodními i mořskými živočichy, tropické plazy, jako jsou varani, leguáni, krajty, anakonda či mnoho druhů želv. Nechybí však ani šelmy a primáti.

Součástí Tropického království jsou také tři mořská akvária s celkovým objemem 5000 litrů vody. Obývají je mořští predátoři murény a perutýni i pestrobarevné ryby, jejichž domovem jsou korálové útesy. Dále jsoui zde k vidění tropické rybky kančík červenohlavý, klaun očkatý, králíčkovec liščí, bodlok pestrý, kolosoma brazilská, perutýn ohnivý, parmovec pyžamový a sapínek žlutomodrý.
 

5. Romantika pod tropickou řekou

AkváriumZcela netradiční program nabízí akvárium v Hradci Králové. Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a faunky Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat.

Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody. Určitě se vám budou líbit potápěči krmící obyvatele akvária.
 

6. Za rybami z očí do očí

Koi kapřiExpozice plzeňské zoo představují unikátní projekty "Mokrý svět" a "Česká řeka", kde se můžete vydat po proudu českého toku a zjistit, jací živočichové zde žijí. Předlohou pro zdejší umělou řeku byla Úhlava a vy se tak můžete podívat na její obyvatele nejen ze břehu, ale přímo z očí do očí. Zajisté se jedná o velmi inspirující zážitek, zejména potkáte-li perlorodku či raka.

V severovýchodní části zoo, na hranici s amfiteátrem, najdete od října 2020 pavilon asijských zlatých rybek. Pavilonek v červených a zlatých barvách v čínském architektonickém stylu vznikl na půdorysu původního zahradního altánku z první třetiny 20. století. Patří do asijské zahrady, kterou zoo buduje v horní části areálu od roku 2004. V jezírkách s cirkulující vodou žijí barevní koi kapři, karasi či perlíni. Principem celé expozice je přiblížit některé ryby návštěvníkům, a zejména dětem, doslova na dosah.
 

7. Svět pod hladinou ve Frymburku

Svět pod hladinouVe Wellness Hotelu Frymburk se návštěvníkům Lipenska naskýtá možnost nahlédnout do expozice Svět pod hladinou, kde se nachází akvária a artefakty nejen z českých vod, ale také z tropických vod a moří.

Uvidíte více než 30 akvárií plných nejrůznějších zvířat a rostlin sladkých i slaných vod. Celkový design výstavy Svět pod hladinou nese výrazný rukopis týmu Steva Lichtaga, proslulého českého filmaře žraloků.
 
 

8. Amazonské akvárium ve Vodňanech

Amazonie rybaNejvětší nádrž akvaristiky o objemu téměř 3 000 litrů překvapí svou velikostí i skladbou ryb z oblasti Amazonie. Akvárium je zaměřené zejména na velké ryby a paryby. Akvárium se nachází v areálu Střední rybářské školy ve Vodňanech.

Plave zde 70 cm dlouhá arowana dvojvousá, sladkovodní rejnoci, anténovec štíhlý, různé druhy krunýřovců, např. největší krunýřovec na světě – krunýřovec adonis a další druhy ryb, které nejsou běžně k vidění.


9. Žraloci a rejnoci v Olomouci

rejnokMořská akvária s korálovými útesy a mnoha druhy pestrobarevných ryb a dalších mořských živočichů naleznete uvnitř pavilonu šelem. Největší nádrž pro dva druhy žraloků má obsah 42 000 litrů a v nádrži o obsahu 17 000 litrů žije mimo jiných velkých ryb nádherný rejnok siba skvrnitá.

Nejnovější obyvatelkou je samička trnuchy modroskvrnné, což je druh mořské paryby patřící mezi rejnoky.
 

10. Živá voda v Modré

Modrá tunelV Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu. V akváriu se prohánějí nejen kapři, sumci, štiky, líni, candáti, hlavatky, jeseteři, ale i dvě téměř dvoumetrové vyzy velké. Vyza je navíc dlouhověkou rybou dožívající se i přes 100 let.

Druhé podzemní patro umožní prohlédnout si skrze průhlednou akrylátovou stěnu život v hlubině i se zimováním ryb pod ledem v šestimetrové hloubce. Expozicí můžete procházet samostatně nebo s průvodcem.
 

11. Ryby, raky, ryby, raky…

štikaSetkání s domácími sladkovodními živočichy můžete zažít například ve výstavní expozici v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Mezi nejhezčí pavilony Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou patří vodní expozice s vydrou a akvária s rybami a raky.

V historickém centru města Třeboň, ve Vratislavském domě, je otevřena zajímavá stálá expozice sladkovodních ryb. Můžete si zde prohlédnout štiku, sumce, candáta, kapra i další naše zástupce našich ryb. Je to také poslední z tipů, který vám z vodního světa poskytneme.
Akvárium Frymburk – expozice Svět pod hladinou ve Frymburku

Akvárium Frymburk – expozice Svět pod hladinou ve Frymburku

Ve Wellness Hotelu Frymburk se návštěvníkům Lipenska naskýtá možnost nahlédnout do expozice Svět pod hladinou, kde se nachází akvária a artefakty nejen z českých vod, ale také z tropických vod a moří.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Amazonské akvárium ve Vodňanech

Amazonské akvárium ve Vodňanech

Největší nádrž akvaristiky o objemu téměř 3000 litrů překvapí svou velikostí i skladbou ryb z oblasti Amazonie. Akvárium je zaměřené zejména na velké ryby a paryby. Akvárium se nachází v areálu Střední rybářské školy ve Vodňanech.

Tropické království v Zoo Brno

Tropické království v Zoo Brno

Součástí brněnské zoologické zahrady je i stálá expozice Tropické království, která svým návštěvníkům představuje akvária se sladkovodními i mořskými živočichy, tropické plazy, jako jsou varani, leguáni, krajty, anakonda či mnoho druhů želv. Nechybí však ani šelmy a primáti.

Akvárium Orlík nad Vltavou

Akvárium Orlík nad Vltavou

Výstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Minizoo Aqua Terra Štramberk

Minizoo Aqua Terra Štramberk

Navštivte ve Štramberku stálou výstavu akvarijních a terarijních zvířat. Jsou zde stovky tropických ryb v nádržích objemu několika tisíc litrů, dále různé druhy hadů a ještěrů.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Svět Medúz Arkády Pankrác – největší medúzárium v Evropě

Svět Medúz Arkády Pankrác – největší medúzárium v Evropě

Na střeše OC Arkády Pankrác v Praze 4 objevíte ojedinělou expozici ze světa mořských živočichů – je jí medúzárium Svět Medúz, kde naleznete více než 10 tisíc medúz různých druhů, tvarů i velikostí v 38 akváriích.

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty