ÚvodAktualityPonořte se na dno mořské: tipy na výlety za exotickými rybami
Zážitky

Ponořte se na dno mořské: tipy na výlety za exotickými rybami

  • 11. července 2021
Jsme sice národ suchozemský, ale možná právě proto nás moře vždy fascinovalo a v dobách, kdy jsme měli námořní flotilu, patřili její námořníci ke světově uznávaným profesionálům. Vlastní lodě už nemáme, moře jakbysmet, a tak jediné, co nám zbývá, jsou mořská i sladkovodní akvária, která nám dávají šanci nahlédnout, co se děje na korálových útesech, v mělkých mořích a vůbec pod vodní hladinou.
Jedná se sice o náhražku skutečného oceánu, ale díky současným možnostem už nejde o pouhou iluzi mořského života, nýbrž o skutečný kus oceánského dna přeneseného k nám, do střední Evropy. Navíc se na dno moří podíváte bez potřeby neoprenu, potápěčské masky a kyslíkových bomb, což se zcela jistě také počítá. Akvárium a pestrý svět v něm je tak vhodným cílem výletu za poznáním nejen pro děti, ale také pro dospělé, kteří tajně touží vypravit se do cizího sladko- či slanovodního světa.
 

1. Největší medúzárium v Evropě – Svět Medúz na Pankráci

Medúzy PrahaNa střeše OC Arkády Pankrác v Praze 4 objevíte ojedinělou expozici ze světa mořských živočichů – je jí medúzárium Svět Medúz, kde naleznete více než 10 tisíc medúz různých druhů, tvarů i velikostí v 38 akváriích.

Medúza je oceánský tvor se skutečným kouzlem. Podél oceánských proudů se nechává unášet již po milióny let a svou křehkou krásu předvádí v fascinující podmořské show. Svět medúz je doplněn audiovizuálnímí efekty a pro děti je připraveno interaktivní akvárium i dětský koutek. Ohromí vás největší akvárium ve tvaru koule, které se uchází o zápis do Guinnesovy knihy rekordů. Pojme 2 tisíce litrů vody, to největší "běžné" akvárium pak 5 tisíc litrů vody a dohromady je ve všech akváriích až 12 500 litrů vody.

Svět Medúz najdete na střeše OC Arkády Pankrác, v 2. patře. Vstup sem je přes střechu ze zákaznického parkoviště.
 

2. Největší mořská Zoo Mořský svět

Mořský světNejvětší akvárium u nás má od roku 2006 status zoologické zahrady a naleznete jej na pražském výstavišti. V obřích akváriích se tu hemží 360 druhů živočichů, které si budete moci dosytnosti prohlédnout. Podlahová projekce navíc vykouzlí neopakovatelnou atmosféru a korunu jí dodá „Vesmírná laguna“ výtvarníka a psychologa Zdeňka Hajného.

Kromě prohlídky samotného akvária můžete zažít každé úterý, středu a čtvrtek od 15:00 krmení živočichů. Poslední pátek v měsíci od 19:00 hodin se navíc koná noční prohlídka s krmením žraloků.
 

3. Akvárium jako bonus k návštěvě Zoo

exotická rybaUnikátní akvárium ve čtyřpatrové budově naleznete v Děčíně. Jmenuje se Rajské ostrovy a seznámíte se tu s vybranou mořskou faunou všech světových oceánů. Hned při vstupu se ocitnete na starém mořském korábu, který s vámi dopluje na korálový útes, jenž budete moci okukovat ze všech stran beze strachu ze žraloků. Zastoupeny jsou i ostrovy jihovýchodní Asie nebo Karibik, tvůrci neopomněli ani tropickou řeku… Tady nuda skutečně nehrozí.

Pokud před návštěvou akvárií navštívíte zoo, máte vstup do Rajských ostrovů již zcela zdarma (platí pouze v den zakoupení vstupenky).
 

4. Do brněnského Tropického království

Ryba BrnoPrvní podmořské akvárium v Brně vzniklo už roku 1969, jako stálá akvarijní výstava v samotném centru, kde ji zřídila tamní zoo. V současné době najdete tropické rybky pouze v brněnské zoologické zahradě ve stálé expozici Tropické království. Ta svým návštěvníkům představuje akvária se sladkovodními i mořskými živočichy, tropické plazy, jako jsou varani, leguáni, krajty, anakonda či mnoho druhů želv. Nechybí však ani šelmy a primáti.

Součástí Tropického království jsou také tři mořská akvária s celkovým objemem 5000 litrů vody. Obývají je mořští predátoři murény a perutýni i pestrobarevné ryby, jejichž domovem jsou korálové útesy. Dále jsoui zde k vidění tropické rybky kančík červenohlavý, klaun očkatý, králíčkovec liščí, bodlok pestrý, kolosoma brazilská, perutýn ohnivý, parmovec pyžamový a sapínek žlutomodrý.
 

5. Romantika pod tropickou řekou

AkváriumZcela netradiční program nabízí akvárium v Hradci Králové. Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a faunky Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat.

Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody. Určitě se vám budou líbit potápěči krmící obyvatele akvária.
 

6. Za rybami z očí do očí

Koi kapřiExpozice plzeňské zoo představují unikátní projekty "Mokrý svět" a "Česká řeka", kde se můžete vydat po proudu českého toku a zjistit, jací živočichové zde žijí. Předlohou pro zdejší umělou řeku byla Úhlava a vy se tak můžete podívat na její obyvatele nejen ze břehu, ale přímo z očí do očí. Zajisté se jedná o velmi inspirující zážitek, zejména potkáte-li perlorodku či raka.

V severovýchodní části zoo, na hranici s amfiteátrem, najdete od října 2020 pavilon asijských zlatých rybek. Pavilonek v červených a zlatých barvách v čínském architektonickém stylu vznikl na půdorysu původního zahradního altánku z první třetiny 20. století. Patří do asijské zahrady, kterou zoo buduje v horní části areálu od roku 2004. V jezírkách s cirkulující vodou žijí barevní koi kapři, karasi či perlíni. Principem celé expozice je přiblížit některé ryby návštěvníkům, a zejména dětem, doslova na dosah.
 

7. Svět pod hladinou ve Frymburku

Svět pod hladinouVe Wellness Hotelu Frymburk se návštěvníkům Lipenska naskýtá možnost nahlédnout do expozice Svět pod hladinou, kde se nachází akvária a artefakty nejen z českých vod, ale také z tropických vod a moří.

Uvidíte více než 30 akvárií plných nejrůznějších zvířat a rostlin sladkých i slaných vod. Celkový design výstavy Svět pod hladinou nese výrazný rukopis týmu Steva Lichtaga, proslulého českého filmaře žraloků.
 
 

8. Amazonské akvárium ve Vodňanech

Amazonie rybaNejvětší nádrž akvaristiky o objemu téměř 3 000 litrů překvapí svou velikostí i skladbou ryb z oblasti Amazonie. Akvárium je zaměřené zejména na velké ryby a paryby. Akvárium se nachází v areálu Střední rybářské školy ve Vodňanech.

Plave zde 70 cm dlouhá arowana dvojvousá, sladkovodní rejnoci, anténovec štíhlý, různé druhy krunýřovců, např. největší krunýřovec na světě – krunýřovec adonis a další druhy ryb, které nejsou běžně k vidění.


9. Žraloci a rejnoci v Olomouci

rejnokMořská akvária s korálovými útesy a mnoha druhy pestrobarevných ryb a dalších mořských živočichů naleznete uvnitř pavilonu šelem. Největší nádrž pro dva druhy žraloků má obsah 42 000 litrů a v nádrži o obsahu 17 000 litrů žije mimo jiných velkých ryb nádherný rejnok siba skvrnitá.

Nejnovější obyvatelkou je samička trnuchy modroskvrnné, což je druh mořské paryby patřící mezi rejnoky.
 

10. Živá voda v Modré

Modrá tunelV Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu. V akváriu se prohánějí nejen kapři, sumci, štiky, líni, candáti, hlavatky, jeseteři, ale i dvě téměř dvoumetrové vyzy velké. Vyza je navíc dlouhověkou rybou dožívající se i přes 100 let.

Druhé podzemní patro umožní prohlédnout si skrze průhlednou akrylátovou stěnu život v hlubině i se zimováním ryb pod ledem v šestimetrové hloubce. Expozicí můžete procházet samostatně nebo s průvodcem.
 

11. Ryby, raky, ryby, raky…

štikaSetkání s domácími sladkovodními živočichy můžete zažít například ve výstavní expozici v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Mezi nejhezčí pavilony Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou patří vodní expozice s vydrou a akvária s rybami a raky.
Svět Medúz Arkády Pankrác – největší medúzárium v Evropě Příroda

Svět Medúz Arkády Pankrác – největší medúzárium v Evropě

Na střeše OC Arkády Pankrác v Praze 4 objevíte ojedinělou expozici ze světa mořských živočichů – je jí medúzárium Svět Medúz, kde naleznete více než 10 tisíc medúz různých druhů, tvarů i velikostí v 38 akváriích.

Akvárium Frymburk – expozice Svět pod hladinou ve Frymburku Zážitky

Akvárium Frymburk – expozice Svět pod hladinou ve Frymburku

Přijďte objevit fascinující expozici Svět pod hladinou, kde na vás čeká úchvatná podívaná plná sladkovodních i mořských ryb, tajemných artefaktů a vzrušujících zážitků.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček Příroda

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoo Plzeň – docela jiný svět Příroda

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice Příroda

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Amazonské akvárium ve Vodňanech Příroda

Amazonské akvárium ve Vodňanech

Největší nádrž akvaristiky o objemu téměř 3000 litrů překvapí svou velikostí i skladbou ryb z oblasti Amazonie. Akvárium je zaměřené zejména na velké ryby a paryby. Akvárium se nachází v areálu Střední rybářské školy ve Vodňanech.

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře Příroda

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Akvárium Orlík nad Vltavou Příroda

Akvárium Orlík nad Vltavou

Výstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu Příroda

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky Příroda

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.

Minizoo Aqua Terra Štramberk Zážitky

Minizoo Aqua Terra Štramberk

Navštivte ve Štramberku stálou výstavu akvarijních a terarijních zvířat. Jsou zde stovky tropických ryb v nádržích objemu několika tisíc litrů, dále různé druhy hadů a ještěrů.

Tropické království v Zoo Brno Příroda

Tropické království v Zoo Brno

Součástí brněnské zoologické zahrady je i stálá expozice Tropické království, která svým návštěvníkům představuje akvária se sladkovodními i mořskými živočichy, tropické plazy, jako jsou varani, leguáni, krajty, anakonda či mnoho druhů želv. Nechybí však ani šelmy a primáti.

Další aktuality

Lesní slavnost Lapků z Drakova pomáhá zachránit unikátní Lorenzovu huť

Tajemné zříceniny strážních hradů, vzácnou dřevouhelnou huť, řemeslníky či lesníky spatří v sobotu 20. a v neděli 21. července 2024 návštěvníci Drakova v údolí Černé Opavy, v blízkosti obce Heřmanovice, u Vrbna pod Pradědem v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Uskuteční se tam totiž již 29. ročník populární akce Lesní slavnost Lapků z Drakova. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout záchranné stavební práce historické dřevouhelné hutě, ojedinělé technické památky Jesenicka.
16. červenec 2024 14:51
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava na prázdniny prodloužila otevírací dobu a zve na rozšířená komentovaná setkání

Se začátkem prázdnin prodlužuje ostravská zoologická zahrada otvírací dobu. Lidé tak mohou v areálu zůstat až do 20 hodin. Pavilony a pokladny se uzavřou v obvyklou hodinu, tj. v 18:00 hodin. Kdo si bude chtít užít procházku podvečerní zahradou, musí přijít před uzavřením pokladen, později už nebude do areálu vpuštěn. Platí to i pro držitele permanentních vstupenek. Prodloužená otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava platí po dobu prázdninových měsíců, tj. od 1. července do 31. srpna. Návštěvníci mohou v areálu zůstat až do 20:00 a užít si podvečerní atmosféru.
13. červenec 2024 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Poznejte zvířátka zblízka: 10 tipů, kam s dětmi do minizoo či zooparku

Umožněte svým dětem setkat se se zvířaty, především těmi domácími, zblízka. Nakrmte společně králíky, nasypte slepicím, pohlaďtě si kůzlata anebo třeba jezevce. Ukažte dětem, jak vypadal život vašeho domácího mazlíčka či hospodářských zvířat v minulosti na statku nebo u chalupy a seznamte je s divokými zvířaty žijícími u nás. Vyrazit můžete za zvířátky do mnoha zooparků a minizoo.
12. červenec 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Ve Vrbně pod Pradědem se opět pojedou závody do vrchu

Na jedenáctém ročníku Vrbenského vrchu budou opět burácet motory. Návštěvníky čeká prezentace závodníka Rallye Dakar Aleše Lopraise a George Negru se svojí Škodou Georginou GTR a vystoupí kapela Beatles revival. Motoristická akce proběhne od pátku 12. do neděle 14. července 2024.
11. červenec 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Letní shakespearovské slavnosti začínají dnes v Ostravě

Nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě zaměřena na uvádění děl Williama Shakespeara se letos se uskuteční opět také v Ostravě. V pořadí již sedmnáctý ročník festivalu letos zahájí nová premiéra komedie Večer tříkrálový aneb cokoli chcete.
8. červenec 2024 17:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Také u nás máme místa, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říkalo české, slezské či moravské Versailles. Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.
8. červenec 2024 16:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Objevte svět podle Julese Verna v Ostravě!

Žil Jules Verne v Ostravě? Přijde vám to jako příliš nemístná otázka? A co se tedy ptát, zda by žil rád Jules Verne v Ostravě? Kde jinde hledat přesvědčivější odpovědi na tyto otázky, než v názvech klasikových knih? A že jich Jules Verne napsal…
8. červenec 2024 10:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Otevřené chrámy lákají na prohlídky církevních památek Ostravsko-opavské diecéze

Stejně jako loni, tak i letos pokračuje úspěšný projekt Ostravsko-opavské diecéze a krajského úřadu s názvem Otevřené chrámy. Až do 30. září 2024 se veřejnosti otevírá 51 církevních památek. Na většině míst se zájemcům věnuje vyškolený průvodce, vstup je bezplatný.
6. červenec 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj