ÚvodAktualityPomozte s mapováním losa evropského
Příroda

Pomozte s mapováním losa evropského

  • 27. února 2025
Kolik losů žije na Šumavě? Kde se nejčastěji pohybují? Přicházejí na Šumavu další? Na tyto a další otázky spojené s největším savcem obývajícím nejen národní park a CHKO Šumava, by měl odpovědět právě probíhající monitoring. Do něj může přispět každý, kdo losa, nebo jeho stopy zaznamenal, a to nejen na Šumavě.
los evropskýŠumavské lesy a mokřady obývá největší volně žijící kopytník České republiky, los evropský už od sedmdesátých let 20. století. Jednalo se o návrat po skoro 400 letech, kdy byl u nás vyhuben. Los evropský je samotář, který má rád klid. V současné době je u nás silně ohroženým druhem, který je chráněn zákonem. Tím hlavním místem výskytu, kromě Jindřichohradecka je oblast Lipenska, kde se ještě po roce 2000 odhadovala velikost populace okolo 15 kusů.

V roce 2017 však došlo na Lipensku ke třem dopravním nehodám, při kterých zahynuli tři losi. Správa NP Šumava předpokládá, že tato smutná bilance má nepříznivý vliv na zdejší losí populaci, a proto se zaměřili na ověření aktuální početnosti losů na obou březích vodní nádrže Lipno až po hranice s Rakouskem. Detailní monitoring, který probíhá ve spolupráci s lesníky Lesů ČR, konkrétně Lesní správy Vyšší Brod, odstartoval na podzim roku 2021. V jeho rámci se zjišťují pobytové známky výskytu, jako jsou stopy, trus nebo okusy na dřevinách, případně i přímá pozorování. V roce 2022 zachytila losa na Lipensku fotopast primárně určená k pozorování rysů.

losiceMapování losů je téměř detektivní práce. Přesto, že los evropský měří i více než 2 metry, dá se ve volné přírodě jen velmi těžko zahlédnout. Součástí monitoringu jsou tak dlouhé hodiny strávené v terénu a také množství nachozených kilometrů. K nejdůležitějším, detektivní terminologií řečeno, „zajištěným důkazům,“ se řadí především trus. Ten následně putuje na analýzu DNA, díky které je možné identifikovat konkrétního jedince. Lesníci a správci parku doufají, že s pomocí shromážděných časoprostorových údajů o výskytu a analýzy trusu budou schopni posoudit aktuální velikost populace a určit místa trvalejšího výskytu losů v krajině.
 

Pozorujte losy a pošlete o nich zprávu Správě NP Šumava

losSouběžně s tím jsou shromažďována pozorování od lesníků, myslivců nebo turistů i z jiných oblastí, než je Lipensko. A v této souvislosti prosí Správa NP Šumava veřejnost o spolupráci. Pomohou jakékoli informace o pozorování losů nebo nalezení jejich pobytových znaků, jako jsou stopy, trus, nebo specifické okusy, případně přímá pozorování za posledních pět let. V centru zájmu jsou přesuny těchto zvířat na větší vzdálenosti, než je jen oblast Šumavy, proto uvítají pozorování losů z celých jižníchzápadních Čech.

Případná pozorování nebo informace o nalezení pobytových znaků posílejte na e-mail: los@npsumava.cz. Každý záznam by měl, pokud možno, obsahovat údaje o druhu nálezu (přímé pozorování, stopy, trus, fotka z fotopasti atd.), datum, čas a místo nálezu či pozorování. V ideálním případě je dobré zaslat také fotografie nebo videa.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Další aktuality

V Sezimově Ústí můžete navštívit vilu manželů Benešových

Díky spolupráci Úřadu vlády ČR a Husitského muzea v Táboře došlo již v minulých letech ke sjednocení prohlídek Památníku dr. Edvarda Beneše a Benešovy vily. Nyní jsou tak sloučeny do jednoho návštěvnického okruhu a jsou přístupné v rámci jednotné provozní doby. Památka připomínající druhého československého prezidenta a jednoho z nejvýznamnějších prvorepublikových politiků bude v roce 2025 od května do září zpřístupněna šest dní v týdnu, a to vždy od úterý do neděle.
29. duben 2025 13:00
Památky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
29. duben 2025 9:00
Ubytování, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od středy 30. dubna do čtvrtka 1. května 2025 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
28. duben 2025 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V Českém Krumlově vás čeká kouzelný příchod jara

Český Krumlov začne tradičně 30. dubna a příjemná atmosféra se přenese i do následujícího prvomájového dne 1. 5. 2025. Jarní slavnost Kouzelný Krumlov vykouzlí mnoho zábavy a přičaruje nezapomenutelné zážitky. A navíc Májový jarmark na náměstí Svornosti letos potrvá až do neděle 4. května. Pět dnů ve znamení řemeslné tvorby, tradic a jarní atmosféry nabídne vše od originálních výrobků přes ukázky řemesel až po lákavé pochutiny.
27. duben 2025 10:44
Zážitky, Jihočeský kraj

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou, která by se po sečtení měla rovnat himalájskému velikánu. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
21. duben 2025 12:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Přijeďte do Protivína za unikátními krokodýly – některé si můžete dokonce i pohladit

Krokodýlí zoo v Protivíně má otevřeno celoročně. Prohlídky se konají každý den od 10:00 do 16:00 hodin. Každý víkend zde uvidíte krmení nejagresivnějšího druhu ze všech krokodýlů na světě. Skupina 21 krokodýlů kubánských vám předvede, jak se umí poprat o kořist. Tím však podívaná nekončí! Ve stejný čas dochází i na krmení Golema II! Obrovský samec krokodýla mořského, se se svou kořistí nemazlí, nevěříte? Přijďte se podívat!
21. duben 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Jarní slavnost na mostě v Písku a písecké inspirace pro jarní výlet

Není tak slavný jako Karlův most v Praze, ale je starší, ba dokonce jde o nejstarší dochovaný most v Česku. Návštěvníci portálu Kudy z nudy už jistě vědí, že vzácnou památku najdou v jihočeském Písku. Na sobotu 19. dubna 2025 vás spolek Přátelé kamenného mostu zve na tradiční Jarní slavnost.
18. duben 2025 17:34
Životní styl, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, začíná pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začíná pstruhová sezóna 16. dubna.
16. duben 2025 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj