Úvod > Aktuality > Jeleni v Krkonoších potřebují v zimě trochu klidu
Příroda

Jeleni v Krkonoších potřebují v zimě trochu klidu

  • Vydáno6. prosince 2023
Na české straně hor jich žije přibližně 650. Pokud v zimě nemají ve volné přírodě dostatek potravy, působí škody v lese, především na přirozeném zmlazení. Jako prevence těchto škod v Krkonoších slouží 18 přezimovacích obůrek, kde je zvěř v zimě uzavřena. Aby měla klid, tak na 17 cestách vedoucích v těsné blízkosti nebo skrz tyto obůrky a krmeliště vydává Správa KRNAP každý rok zákaz vstupu. Ten platí od 1. prosince 2023 do 30. dubna 2024.
JelenPočátkem zimy do obůrek přicházejí jeleni za potravou a zůstávají v nich až do jara. Přezimovací obůrky jsou převážně v odlehlých částech hor, i přesto je ale nezbytné pro zachování pohody zvěře zachovávat v jejich okolí klid. Z tohoto důvodu vydává pravidelně Správa KRNAP zákaz vstupu do jejich bezprostřední blízkosti. Zákaz vstupu začal platit 1. prosince a trvá až do konce dubna 2024

Když napadne sníh, zvěř nemá co jíst a může působit škody v lese. Dostatek potravy a zajištění nerušeného pobytu lesní zvěře v krajině obstarávají právě krkonošské obůrky. Ty začaly na různých místech hor vznikat také z toho důvodu, že jelen kvůli lidským zásahům na úpatí Krkonoš ztratil přirozené migrační trasy, v létě do hor a v zimě do podhůří. Bohužel pro jeleny, většina míst v těchto nižších polohách je však právě v zimním období hojně využívána lyžaři a ostatními zimními návštěvníky hor. V obůrkách, ve kterých mají klid a pravidelný přísun potravy, zase žijí zvířata na relativně malém prostoru, a je proto potřeba předcházet jejich rušení a plašení, které by mohlo vést ke zranění nebo dokonce smrti zvířat. Zvěř v obůrkách mohou bohužel mohou rušit i milovníci přírody, kteří se na zvěř chtějí přijít podívat, stejně rušivé je venčení psů v jejich blízkosti. V neposlední řadě zvěř plaší zábavní pyrotechnika. Prosíme tedy lyžaře, turisty a další návštěvníky našich hor, aby byli k jelenům a ostatní divoké zvěři v tomto čase ohleduplní.


Kam platí zákaz vstupu?

jelenV okolí Harrachova je to Spodní Janova cesta (výjezd ze silnice I. tř. č. 14 v lokalitě Dlouhý potok ve směru z Mýta na Vilémov) a Fišerova rokle (na odbočce cesty z Dolní Rokytnice na Studenov v místě protnutém hranicí NP s místním označením „Hranice“). Uzavřena je také Bílá voda (Bělovodský důl) a Malinová cesta.

U Špindlerova Mlýna se zákaz týká Judeichovy cesty (žlutě značená cesta od rozcestí Svatý Petr – hotel Horal k úbočí Kozích hřbetů), Ke Krakonošově strouze (křižovatka s cestou k Assmannově studánce při cestě po modré z Labské na Horní Mísečky), Zvonička – Klauslův potok (Klauslovy Boudy, okraj lesa), Povalková cesta (křižovatka s cestou Struhadla) a zákaz vstupu se týká také zeleně značené turistické trasy nad Michlovým Mlýnem podél Dřevařského potoka (rozc. U Hromovky). Dále se nesmí na okraj lesa v jižním rohu pastviny nad vrchem Pevnost. Uzavřena je také cesta zvaná Horní Velbloudka z Rovinky do Herlíkovic.

jeleni laněPece pod Sněžkou se týká omezení v okolí Janovy Boudy, a to neznačené lesní cesty přibližně 450 m nad křižovatkou s cestou do Dolní Malé Úpy. Pozor si dejte také v okolí Černého dolu, kde je uzavřena cesta na Bönischovy Boudy. Jedná se o cestu, která odbočuje z modré turistické trasy, tzv. Idiny cesty (Horní Lánov – Hrnčířské Boudy) směrem na Černý důl. Uzavřena je také cesta Cestník – Filip, místo zvané „Cestník“ na cestě z Horních Albeřic na Malou Úpu (křižovatka žluté a modré turistické cesty v Horních Lysečinách). U Vítkovic je uzavřen Vysoký hřbet, křižovatka na pravé straně silnice č. 286 ve směru na Dolní Mísečky v lokalitě Skelné Hutě. Nesmí se také chodit Nad Dušnicí, od křižovatky cest Nad Dušnicí a Nad Vejpalicemi, poblíž Rezku.

Zákaz vstupu je platný v období od 1. prosince 2023 do 30. dubna 2024.
Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka na východním okraji Kozích hřbetů v Krkonoších se nachází v nadmořské výšce 1421 metrů.

Böhnischovy boudy v Krkonoších

Böhnischovy boudy v Krkonoších

Nejrozsáhlejší, k jihu vystavené luční enklávy jsou vysunuty na svazích krkonošských rozsoch, spadajících příkře do podhůří. Ve středních Krkonoších mezi ně patří především louky a pastviny Bönischových Bud na svahu Jeleního vrchu nad Černým Dolem.

Další aktuality

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda

Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací

Adršpašské skály čeká čtvrtá sezóna s rezervačním systémem. Jestliže se do skalního města chystáte, je nejlepším řešením nákup vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
Královéhradecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Hradce Králové

Hradec Králové patří k našim nejkrásnějším a nejoblíbenějším metropolím. Krásné historické město, které pulzuje moderním životem. Naláká každého, kdo miluje architekturu, kulturu i historii. Potkává se zde gotika s renesancí, barokem, i moderní architekturou. Stavěli zde Kotěra, Gočár, Giovanni Santini či Carlo Lurago. Univerzitní město je kulturním centrem Východních Čech. Po celý rok zde probíhají hudební, divadelní či filmové festivaly i literární akce. Hradec Králové je vyhledávaným centrem českých i zahraničních turistů. Je dobrým výchozím bodem do Krkonoš, Orlických hor, i Českého ráje. V blízkém okolí se v malebných městečkách nacházejí významné zámky Opočno, Nové Město nad Metují či Rychnov nad Kněžnou.
Královéhradecký kraj | Zážitky