Úvod > Aktuality > Pokud máte rádi koně, musíte rozhodně o druhém říjnovém víkendu do Pardubic

Pokud máte rádi koně, musíte rozhodně o druhém říjnovém víkendu do Pardubic

Vydáno 6. října 2019 Letní sporty
129. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se poběží v tradiční termín, druhou říjnovou neděli, tedy 13. října 2019. Přímo na pardubickém závodišti ji bude sledovat na třicet tisíc lidí, další miliony diváků obvykle výkony koní sledují u televizních obrazovek. Přímý přenos sice nabízí krásný pohled na legendární dostih, úžasnou atmosféru přímo na závodišti ale zprostředkovat nedokáže. Tak neseďte doma a přijeďte do Pardubic!

velka pardubickaDvacet jedna koní pojede na již 129. ročníku Velké pardubické. Ta se bude konat v neděli 13. října 2019. Loňskou výhru bude obhajovat hnědák Tzigane Du Berlais ze stáje Jiřího Charváta. Podle majitele se jedná o vynikajícího dostihového koně, ale také je hodně svéhlavý, nechce se mu moc běhat a musí mít do závodění chuť. Jeho jméno v překladu znamená "Cikán o berlích" - toto pojmenování si hnědák vysloužil právě, protože není moc pracovitý. Pojede s ním zkušený žokej Jan Faltejsek.

Na startu se dále objeví Theophilos s žokejem Josefem Bartošem, z Velké Británie dorazí kůň Rathlin Rose a ze Slovenska Vandual. Dále pojedou koně z českých stáj, například Ribelino, Dulcar de Sivola, Player, Stretton, Mazhilis, Templář, Zarif nebo Vandual.
 

Dostih s dlouhou tradicí

velká pardubickáLegendární dostih je nejen v Pardubicích považován za rodinné zlato, o kterém se mluví i v zahraničí. Zároveň je také součástí mezinárodního seriálu Crystal Cup. Dříve se uvádělo, že Velká pardubická je nejtěžším překážkovým dostihem kontinentu. Z určitého pohledu tomu tak asi bude, v každém případě se jedná o dostih s dlouhou tradicí.Poprvé se běžela v roce 1874.

Dostihová dráha v místech, kde se dnes běhá, byla oficiálně založena v roce 1856. Dnešní podobu má závodiště od prvních poválečných let. V průběhu historie se několikrát měnil kurs dostihu, naposledy v roce 1998, kdy se poprvé závěrečná fáze dostihu po hlavní dráze běžela opačným směrem. Přemístění cíle a otočení běhání na pravou ruku má úzkou souvislost s postavením nové tribuny. Hlavní dráha má dokola 2 200 metrů, délka dráhy Velké pardubické je dnes asi 6 900 metrů.

velkí pardubickáKoně musí překonat celkem 31 překážek. Nejznámější je Taxisův příkop, který je také jedním z nejtěžších skoků na světě. V kursu je ještě několik dalších obtížných překážek, které často rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu jednotlivých startujících. Takovými jsou Irská lavice, Popkovický skok, Francouzský skok, Hadí příkop, Velký vodní příkop, Zahrádky, Velký anglický skok a Havlův skok. Povrch dráhy je většinou travnatý, část je vedena přes oranice. Naposledy doznaly největší změnu vodní příkopy, kde byly na původním přírodním vodním toku postaveny betonové vany. Bezpečnost se zvýšila, ale utrpěla tím obtížnost dostihu. Velký vodní příkop dříve mnohokrát rozhodoval o vítězi, dnes je tato překážka snadno překonatelná a dá se i proběhnout. Také Velký Taxisův příkop byl upraven, když byl částečně zasypán příkop, ale jeho základní parametry se nezměnily. Případní nešťastníci alespoň nepadají tak hluboko.

Nejúspěšnějším koněm historie je ryzák Železník, který jako jediný dokázal zvítězit čtyřikrát a to v letech 1987-1989 a 1991.

Projděte si trasu Velké pardubické a podívejte se zblízka jak se Taxis

Projděte si trasu Velké pardubické a podívejte se zblízka jak se Taxis

Návštěva dostihového závodiště v Pardubicích s mnoha zajímavými zážitky. Patříte-li k příznivcům tohoto sportu, jistě oceníte možnost projít si trasu Velké pardubické včetně Taxisova příkopu s odborným výkladem.

Další aktuality

15.10.
2019
Vodáci budou už tuto sobotu zamykat Opatovický kanál

Vodáci budou už tuto sobotu zamykat Opatovický kanál

Východní Čechy | Letní sporty
10.10.
2019
Velká pardubická startuje již tuto neděli!

Velká pardubická startuje již tuto neděli!

Východní Čechy | Letní sporty
10.9.
2019
Lanškrounská kopa zve na výlet i městské slavnosti

Lanškrounská kopa zve na výlet i městské slavnosti

Východní Čechy | Letní sporty
28.8.
2019
Podlehněte fenoménu jménem

Podlehněte fenoménu jménem "letní biatlon" v Letohradu

Východní Čechy | Letní sporty