Úvod > Aktuality > Velká pardubická se letos poběží bez diváků
Velká pardubická se letos poběží bez diváků
"> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Velká pardubická se letos poběží bez diváků

  • Vydáno6. října 2020
Jubilejní 130. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se poběží v neděli 11. října 2020 bez diváků. Český svátek koňských dostihů narušil nouzový stav, a tak bude možné závod sledvat jen u televizních obrazovek. Nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy se však přeci jen uskuteční!

velka pardubickaOsmnáct koní pojede na již 130. ročníku Velké pardubické. Ta se bude, i přes nepříznivou situaci kolem koronaviru, konat v neděli 11. října 2020. Loňskou výhru bude obhajovat hnědák Theophilos (2019) ze stáje Josefa Váni, na startu uvidíte i další vítěze minulých ročníků – Tzigana Du Berlais ze stáje Jiřího Charváta (2018), No Time To Lose (2017) a Ribelino (2015). Zvláště Tzigan by mohl překvapit. Podle majitele se jedná o vynikajícího dostihového koně, ale také je hodně svéhlavý, nechce se mu moc běhat a musí mít do závodění chuť. Jeho jméno v překladu znamená "Cikán o berlích" – toto pojmenování si hnědák vysloužil právě proto, že není moc pracovitý.

velká pardubická theophilosKromě desetiletého Theophila a jedenáctiletého No Time To Lose mají vysoké ambice také nováček a vítěz poslední kvalifikace osmiletý Sottovento (Statek Chyše-Váňa) i jedenáctiletý Mazhilis (Köi Dent), vítěz Gran Premia 2016. Všichni jsou svěřenci žokejové legendy Josefa Váni. Letos naopak chybí zahraniční závodníci z Francie a Velké Británie – Urgent de Gregaine, Unbrin de L’Est ani Out Sam do Pardubic nepřijedou. Jedinou výjimkou je slovenský matador Vandual.

Nejstarším koním na startu je dvanáct let (Catch Life, Hegnus, Ribelino a Vandual), nejmladším koňským závodníkům je sedm let (Dulcar de Sivola a Lodgian Whistle).

Přímý přenos České televize poběží v neděli 11. 10. 2020 na ČT Sport od 10:00, hlavní závod Velké pardubické bude vysílat i ČT1, a to od 14:45 hodin.
 

Dostih s dlouhou tradicí

velká pardubickáLegendární dostih je nejen v Pardubicích považován za rodinné zlato, o kterém se mluví i v zahraničí. Zároveň je také součástí mezinárodního seriálu Crystal Cup. Dříve se uvádělo, že Velká pardubická je nejtěžším překážkovým dostihem kontinentu. Z určitého pohledu tomu tak asi bude, v každém případě se jedná o dostih s dlouhou tradicí.Poprvé se běžela v roce 1874.

Dostihová dráha v místech, kde se dnes běhá, byla oficiálně založena v roce 1856. Dnešní podobu má závodiště od prvních poválečných let. V průběhu historie se několikrát měnil kurs dostihu, naposledy v roce 1998, kdy se poprvé závěrečná fáze dostihu po hlavní dráze běžela opačným směrem. Přemístění cíle a otočení běhání na pravou ruku má úzkou souvislost s postavením nové tribuny. Hlavní dráha má dokola 2 200 metrů, délka dráhy Velké pardubické je dnes asi 6 900 metrů.

velkí pardubickáKoně musí překonat celkem 31 překážek. Nejznámější je Taxisův příkop, který je také jedním z nejtěžších skoků na světě. V kursu je ještě několik dalších obtížných překážek, které často rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu jednotlivých startujících. Takovými jsou Irská lavice, Popkovický skok, Francouzský skok, Hadí příkop, Velký vodní příkop, Zahrádky, Velký anglický skok a Havlův skok. Povrch dráhy je většinou travnatý, část je vedena přes oranice. Naposledy doznaly největší změnu vodní příkopy, kde byly na původním přírodním vodním toku postaveny betonové vany. Bezpečnost se zvýšila, ale utrpěla tím obtížnost dostihu. Velký vodní příkop dříve mnohokrát rozhodoval o vítězi, dnes je tato překážka snadno překonatelná a dá se i proběhnout. Také Velký Taxisův příkop byl upraven, když byl částečně zasypán příkop, ale jeho základní parametry se nezměnily. Případní nešťastníci alespoň nepadají tak hluboko.

Nejúspěšnějším koněm historie je ryzák Železník, který jako jediný dokázal zvítězit čtyřikrát a to v letech 1987-1989 a 1991.

Velká pardubická 2022

9.10.
Velká pardubická 2022

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2022 nás čeká již 132. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Další aktuality