Úvod > Aktuality > Velká pardubická v Pardubicích bude vrcholem dostihové sezóny
Letní sporty

Velká pardubická v Pardubicích bude vrcholem dostihové sezóny

  • Vydáno30. září 2023
Nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy, již 133. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, se poběží v neděli 8. října 2023. Na jejím startu by mělo stát 18 koní z Česka, Slovenska, ale také Francie či Irska. Největší pozornost startovní listiny přitahují dva koně – dvanáctiletý Talent, který zvítězil předloni a loňský vítěz devítiletý hnědák Mr Spex.

velka pardubickaDruhá říjnová neděle je již tradičním termínem Velké pardubické. Ta letos napíše už svou 133. kapitolu. Celý mítink na Pardubickém závodišti nabídne sedm tradičních a prestižních dostihů. Stejně jako minulý rok se slavnostní zahajovací ceremoniál se uskuteční již v 11 hodin v prostoru cílové roviny, o půl hodiny později odstartuje první ze sedmi dostihů. Začátek samotné 133. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou je naplánován na 16. hodinu.

talent pardubiceNa startu bude stát letos 18 koní. Hlavním favoritem je dnes devítiletý hnědák Mr Spex, který s novým žokejem – šampiónem irských amatérských jezdců Patrickem Mullinsem bude obhajovat své loňské vítězství. Na startu nebude chybět samozřejmě ani dvanáctiletý ryzák Talent, který vyhrál v roce 2021 a loni doběhl druhý. Uvidíme, jak si spolu s žokejem Pavlem Složilem povede.

Do sedla desetiletého tmavého hnědáka Imphala se vyhoupne francouzský žokej Ludovic Solignac. Na startovní listině jsou také dva irští koně: hnědáci Alpha Male a Jet Fighter, zahraniční konkurenci pak doplňují na Slovensku připravovaní hnědák Kaiserwalzer a bělouš Royal Gino. Jedním z kandidátů na vítězství je také talentovaný devítiletý hnědák Sacamiro, vychovaný v malé stáji Jezdeckého oddílu v Beňově. Na startu nebude poprvé a navíc zde zná každý skok! Bude mít Beňov svého velkého šampiona? Sacamiro, kterého pojede zkušený žokej Jan Faltejsek, je šampionem i podle sázkových kurzů.

Velká pardubickáPokud se chystáte sázet, můžete vyzkoušet sázku na některého z koní, který má naopak kurz vysoký – patří k nim například hnědák Godfrey (žokej Daniel Vyhnálek), ryzák Player (žokej Marcel Novák), hnědka Santa Klara (žokej Jan Kratochvíl) nebo bělouš Star (žokej Marek Stromský). Fandit se přece má i méně favorizovaným – a kdo ví? Třeba nás ještě hodně překvapí, vždyť šanci mají všichni. Stačí dobrý rychlý skok a z outsidera je šampión!

Areál závodiště bude pro veřejnost otevřen už od 9 hodin. Pořadatelé doporučují pro dopravu využít především posílených spojů městské hromadné dopravy, vlaků či vozidel taxi. Pro parkování bude vyhrazena uzavřená komunikace I/37 kopírující areál závodiště. Příjezd je jednosměrný od Dražkovic, výjezd po skončení mítinku bude směrem na Hradec Králové. Pro partnery a jejich hosty je pro parkování vyčleněna plocha v areálu letiště.
 

Dostih s dlouhou tradicí

velká pardubickáLegendární dostih je nejen v Pardubicích považován za rodinné zlato, o kterém se mluví i v zahraničí. Zároveň je také součástí mezinárodního seriálu Crystal Cup. Dříve se uvádělo, že Velká pardubická je nejtěžším překážkovým dostihem kontinentu. Z určitého pohledu tomu tak asi bude, v každém případě se jedná o dostih s dlouhou tradicí.Poprvé se běžela v roce 1874. Dostihová dráha v místech, kde se dnes běhá, byla oficiálně založena v roce 1856. Dnešní podobu má závodiště od prvních poválečných let. V průběhu historie se několikrát měnil kurs dostihu, naposledy v roce 1998, kdy se poprvé závěrečná fáze dostihu po hlavní dráze běžela opačným směrem. Přemístění cíle a otočení běhání na pravou ruku má úzkou souvislost s postavením nové tribuny. Hlavní dráha má dokola 2 200 metrů, délka dráhy Velké pardubické je dnes asi 6 900 metrů.

velkí pardubickáKoně musí překonat celkem 31 překážek. Nejznámější je Taxisův příkop, který je také jedním z nejtěžších skoků na světě. V kursu je ještě několik dalších obtížných překážek, které často rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu jednotlivých startujících. Takovými jsou Irská lavice, Popkovický skok, Francouzský skok, Hadí příkop, Velký vodní příkop, Zahrádky, Velký anglický skok a Havlův skok. Povrch dráhy je většinou travnatý, část je vedena přes oranice. Naposledy doznaly největší změnu vodní příkopy, kde byly na původním přírodním vodním toku postaveny betonové vany. Bezpečnost se zvýšila, ale utrpěla tím obtížnost dostihu. Velký vodní příkop dříve mnohokrát rozhodoval o vítězi, dnes je tato překážka snadno překonatelná a dá se i proběhnout. Také Velký Taxisův příkop byl upraven, když byl částečně zasypán příkop, ale jeho základní parametry se nezměnily. Případní nešťastníci alespoň nepadají tak hluboko. Nejúspěšnějším koněm historie je ryzák Železník, který jako jediný dokázal zvítězit čtyřikrát a to v letech 1987-1989 a 1991.

Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Návštěva dostihového závodiště v Pardubicích s mnoha zajímavými zážitky. Patříte-li k příznivcům tohoto sportu, jistě oceníte možnost projít si trasu Velké pardubické včetně Taxisova příkopu s odborným výkladem. Podívejte se zblízka jak se skáče Taxis!

Velká pardubická 2024

13.10.
Velká pardubická 2024

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2024 nás čeká již 134. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Další aktuality

Hrad Svojanov otevírá návštěvníkům své brány první březnový víkend

Zatímco většina hradů a zámků se turistům otevře až před Velikonocemi (letos tedy poslední víkend v březnu), na hrad Svojanov se můžete vypravit již začátkem tohoto měsíce, a to od soboty 2. března 2024. Po celý první jarní měsíc pak můžete na Svojanov přijít o všech víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. V dubnu již bude otevřeno denně kromě pondělí.
Pardubický kraj | Památky

Perníková chaloupka u Pardubic zahajuje v sobotu novou sezonu

Ježibaba z Perníkové chaloupky u Pardubic procitne z dvouměsíčního zimního spánku v sobotu 2. března v 10:00 hodin a až do 15:00 se bude oslavovat. I tentokrát se v útulně U Všech čertů chystají vepřové hody. Ježibaba se prý na svůj velký den pečlivě připravila a dětem i dospělým bude předvádět své mistrovské umění.
Pardubický kraj | Zážitky

Vydejte se na pěknou předjarní procházku do Slatiňan

Na poklidnou procházku vás zveme do městečka Slatiňany. Projdete se nejen zdejšími parky a lesoparky, ale také naučnou stezkou ke Kočičímu hrádku. Miniatura hradu se postará o zábavu malých návštěvníků a rodiče si mohou v klidu vychutnat v přístřešku čaj z termosky. Těšit se můžete také na cestu okolo ohrad, kde lze spatřit starokladrubské vraníky.
Pardubický kraj | Zážitky

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
Pardubický kraj | Kultura

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 13. února 2024 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Pardubický kraj | Kultura

První hříbátko roku 2024 v Národním hřebčíně Kladruby je klisnička Pariota

Prvním letošním hříbětem Národního hřebčína Kladruby nad Labem je starokladrubská klisnička Pariota, která obohatí vrané stádo hřebčína ve Slatiňanech. První starokladrubátko letošního roku přišlo na svět 3. února 2024. Do hřebčínů ve Slatiňanech a Kladrubech můžete nahlédnout v rámci speciálních prohlídek, které se konají během probíhajících jarních prázdnin.
Pardubický kraj | Letní sporty

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 10. února 2024.
Pardubický kraj | Kultura

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky