Úvod > Aktuality > Pokořte Černou horu – jednu z dominant Krkonoš
Pokořte Černou horu - jednu z dominant Krkonoš
"> ">
Letní sporty

Pokořte Černou horu – jednu z dominant Krkonoš

  • Vydáno25. srpna 2019
Černá hora svými téměř 1 300 metry nad mořem je jednou z nejvýraznějších krkonošských dominant a také nejoblíbenějších turistických cílů. Vedou tudy frekventované turistické cesty a těmi nejzajímavějšími místy Černé a Světlé hory také prochází první naučná cyklostezka.
Černá horaStačí nechat vyvézt kolo populární kabinovou lanovkou, zvanou Černohorský expres – a právě od její horní stanice začíná 16 km okruh o devíti zastaveních s informačními tabulemi. Přibližují jedinečnou flóru a faunu Černé hory, krkonošské budní hospodářství, na tzv. Zrcadlech je i panoramatická mapa hlavního krkonošského hřebene. Na Černou horu vedla vůbec první krkonošská lanová dráha, byly to dvě velké kabiny pro 30 osob. Dnes v průseku po této lanovce vede sjezdová trať. Modernější lanovka byla vybudována v roce 1980 a nejmodernější, kabinová, se rozjela v roce 2004. Na předposledním sloupu původní lanovky z roku 1928 je zřízena 24 m vysoká rozhledna Panorama, otevřená roku 1998 a nabízející nádherné výhledy nejen na Krkonoše, ale daleko do nitra Čech.

Černá horaV pramenné oblasti Černohorského potoka se nachází i největší a nejstarší vrchovištní rašeliniště lesního typu v Krkonošském národním parku. Zaujímá 420 000m3 a jeho stáří se odhaduje na 6 000 let. Chráněno je jako přírodní památka, po povalových chodnících jím vede okružní naučná stezka. Její součástí je i vyhlídková věž s jedinečným výhledem na rašelinnou louku. Na rozlehlém temeni, po úbočích zalesněné hory, se nachází do daleka viditelný televizní vysílač, rozmach turistiky pamatují Černá i Sokolská bouda a Horský hotel.

Do zimy je ještě sice dost daleko, ale proč nepřipomenout, že v zimě nabízí ty nejlepší podmínky pro všechny sněhové sporty Skiareál Černá hora, jehož specialitou je téměř 4 km dlouhá sáňkařská dráha od horní stanice lanovky do Janských Lázní, která vede místy. Na saních rohačkách se tudy jezdilo už před více, než před 100 lety a Černá hora měla i svůj unikátní saňový výtah. Dnes si lze saně půjčit u dolní stanice lanovky, stejně jako v létě sjezdová kola a koloběžky. Na Sokolské boudě na vrcholu Černé hor natáčel Bořivoj Zeman část jednoho z nejpopulárnějších filmů padesátých let – Anděl na horách.
První cyklistická naučná stezka v Krkonoších

První cyklistická naučná stezka v Krkonoších

Rádi byste s kolem do hor, ale nechce se vám šlapat do kopce? Pak je právě pro vás ideální pohodová trať, kterou hravě zvládnou i vaše děti. K usnadnění a získání výškových metrů lze využít lanovky, která vám zdarma vyveze kolo na vrchol Černé hory jako vaše zavazadlo.

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Přírodní rezervace Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Rašeliništěm vede naučná stezka s překrásnými panoramatickými výhledy.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.