Úvod > Aktuality > Poklad století z Pardubicka se stal kulturní památkou
Poklad století z Pardubicka se stal kulturní památkou
"> "> ">

Poklad století z Pardubicka se stal kulturní památkou

Vydáno 19. května 2020 Památky
Ohromily svou kvalitou, ražebním leskem i početností – celých 1669 mincí a mincovních zlomků, které tisíc let ukrývala zem nedaleko Chýště na Pardubicku, právem dostaly označení poklad století. Soubor stříbrných denárů z doby počátků české státnosti, objevený náhodným nálezcem v roce 2015, se letos spolu s fragmentem keramické nádoby, dočkal zařazení mezi kulturní památky.
denáry pardubiceMince našel nálezce z řad veřejnosti v listopadu 2015 a hned je odevzdal muzeu. Mincovní soubor tvoří české denáry ražené knížetem Boleslavem II. (972–999) v posledním desetiletí 10. století v mincovnách v Praze a na Vyšehradě. Celkem 1669 mincí bylo v podzemí téměř 1000 let. Denáry jsou velké přibližně jako současná česká korunová mince a nebyly běžným platidlem. Za jednu takovou minci by člověk v desátém století mohl vyžít až dva měsíce. Hodnota mincí byla obrovská i ve své době, bylo za ni možné vyzbrojit třeba i armádu. Nález obsahuje také zcela raritní ražby, u kterých je znám třeba jediný exemplář na světě, a dosud neznámé varianty mincí.

zámek pardubiceRozbor motivů a ikonografie ukázal historikům velice úzké a intenzivní mezievropské vztahy elit z hlediska tehdejší ekonomiky, politiky a ideologických vazeb především na Římskou říši. Poklad byl uložen v blízkosti významné obchodní stezky z 10. století. Kdo byl vlastníkem pokladu, kdo ho do země ukryl a proč, zůstává tajemstvím. Stříbrné denáry se při běžném placení věcí denní potřeby a jídla nepoužívaly, byly spíše formou uložení větších prostředků. Za jednu takovou minci by člověk v 10. století mohl vyžít až dva měsíce.

expozice pardubiceDenárový poklad z Chýště je tedy obzvláště významným dokladem historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti z konce 10. století a jeho význam je nejen regionální, ale celoevropský. Památkově chráněn je pro svou řemeslnou, uměleckou a historickou hodnotu. Část pokladu bude veřejnosti představena už letos, kdy vrcholí rozsáhlá rekonstrukce pardubického zámku. Mince budou vystaveny ve stálé expozici Východočeského muzea.
Denárový poklad z Chýště - poklad století

Denárový poklad z Chýště - poklad století

Ohromily svou kvalitou, ražebním leskem a početností – 1669 mincí a mincovních zlomků, které tisíc let ukrývala zem nedaleko Chýště na Pardubicku, právem dostaly označení poklad století. Soubor stříbrných denárů z doby počátků české státnosti, objevený náhodným nálezcem v roce 2015, se spolu s fragmentem keramické nádoby, byl roku 2020 zapsán mezi kulturní památky.

Zámek Pardubice - perla města perníku

Zámek Pardubice - perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.

Další aktuality

6.8.
2020
V lázních Bohdaneč léčí tělo i duši zároveň

V lázních Bohdaneč léčí tělo i duši zároveň

Východní Čechy | Lázně a wellness
5.8.
2020
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Východní Čechy | Památky