Úvod > Aktuality > Pevnost Hanička v Orlických horách opět otevírá, představí i novou expozici
Pevnost Hanička v Orlických horách opět otevírá, představí i novou expozici
"> "> ">
Zážitky

Pevnost Hanička v Orlických horách opět otevírá, představí i novou expozici

  • Vydáno26. května 2020
Pohraniční pevnost z první republiky nedaleko Rokytnice v Orlických horách se od 26. května 2020 otevírá turistům. Hanička bude v provozu ve dnech 26. – 29. 5. denně od 9:30 do 14:00 hodin, prohlídky se konají každou celou hodinu v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Turisté a milovníci vojenství se tak podívají do podzemních prostor vojenské tvrze, o týden bude nabídka rozšířena o zcela nový prohlídkový okruh.
tvrz haničkaPohraniční pevnost Hanička se opět otevírá veřejnosti. Od úterý 26. května 2020 zde bude otevřeno každý den. Návštěvní je stanovena od 9:30 do 14:00 se třemi garantovanými prohlídkami, a to v 10:00, ve 12:00 a 14:00 hodin. O víkendu 30. a 31. května bude otevřeno podle řádné otevírací doby, tj. prohlídky se konají v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 hodin.

V souvislosti s nákazovými opatřeními je kapacita prohlídek omezena na max. 15 osob ve skupině, bez ohledu na typ vstupného. Rezervační systém bude upraven v tomto duchu – platí do odvolání opatření. Pro veškeré vnitřní prostory (pokladna, WC, občerstvení) platí nařízení o nošení ochrany dýchacích cest, totéž zůstává v platnosti i pro vlastní prohlídku, kde bude probíhat dezinfekce rukou a provozovatel si zároveň vyhrazuje právo bezkontaktně měřit při vstupu tělesnou teplotu.
 

Nová trasa srubem Na Mýtině

pevnost HaničkaPevnost Hanička chystá na letošní sezonu nový okruh – dostupný bude od června 2020 a zavede návštěvníky do zrekonstruovaného dělostřeleckého srubu Na Mýtině. Tato pevnost byla roku 1975 proměněna v atomový kryt pro komunistickou státní bezpečnost, která tam měla mít své válečné pracoviště. Nyní se však srub vrátil opět do poválečné podoby a stane se součástí nové trasy.

Navíc se letos Hanička vrací do podoby z roku 1938, kdy měl celý objekt pomoci střežit hranice Československé republiky před vpádem německých vojsk. Její součástí je obnova všech původních prvků srubu, včetně střílny, která ještě před dvěma roky v pevnosti chyběla.
 

Jak šel čas na pevnosti Hanička

Tvrz HaničkaPevnost Hanička, součást československého pevnostního systému vybudovaná v letech 1936-1938, se skládá ze šesti bojových objektů, propojených stovkami metrů podzemních chodeb a sálů. Stavební práce byly hotovy za 22 měsíců, náklady na výstavbu dosáhly částky 28 milionů předválečných korun a plánovaná posádka byla vypočítána na 426 mužů.

V roce 1975 pevnost zabralo ministerstvo vnitra a Hanička se začala pozvolna měnit v moderní velitelské stanoviště a novodobý protiatomový kryt. Práce nebyly nikdy dokončeny. Teprve v polovině 90. let byla tvrz opět zpřístupněna veřejnosti coby zajímavá ukázka, jak mělo vypadat zázemí moderní pevnosti. Natáčel se tady velkofilm Otakara Vávry Dny zrady.
Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí.