!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pojeďte na výlet do Kyselky - zaveze vás tam prádzninový speciál
Pojeďte na výlet do Kyselky - zaveze vás tam prádzninový speciál
"> "> ">
Lázně a wellness

Pojeďte na výlet do Kyselky - zaveze vás tam prádzninový speciál

Vydáno 10. července 2020
Od konce června 2020 jezdí speciální víkendová autobusová linka č. 14 spojující město Karlovy Vary s přilehlou obcí Kyselka. Společný projekt připravilo město Karlovy Vary, Dopravní podnik Karlovy Vary a zdejší výrobce minerálních a pramenitých vod, Mattoni 1873. Každý, kdo si zakoupí jízdenku na této lince, má navíc možnost bezplatného vstupu do Mattoni Muzea. Prázdninová linka jezdí každý víkend až do 30. srpna 2020.
kyselkaZ Karlových Varů sveze zájemce o prohlídku lázní Kyselka, který je domovem značky Mattoni, speciální víkendová linka č. 14, která je v provozu od soboty 27. června do neděle 30. srpna 2020. Cena základního jízdného je 40 korun, za zpáteční jízdenku zaplatíte 60 korun. Děti a osoby s průkazem ZTP a ZTP/P mají jízdné o polovinu levnější.

Každý, kdo si zakoupí jízdenku na této lince, má navíc možnost bezplatného vstupu do Mattoni Muzea. Také se můžete vydat na naučnou Mattoniho stezku „Po stopách skřítků“. V průběhu příjemné procházky zjistíte mnoho informací o historii Kyselky a o budovách bývalých lázní, které postupně prochází stavební obnovou. Trasa naučné stezky je vedena z velké části po původních promenádních cestách z dob Heinricha Mattoniho.

Autobus, který projíždí trasu Dolní nádraží-terminál – Tržnice – Kyselka – Velichov a zpět, sveze cestující o víkendových dnech a svátcích vždy čtyřikrát denně. Odjezd z Dolního nádraží je vždy v 9:00, 11:00, 13:30 a 15:00 hodin, zpět z Velichova bus jede v 10:00, 12:00, 14:25 a 16:00 hodin. Zastávka Kyselka je umístěna u stezky vedoucí přímo k Mattoni Muzeu.
 

Od Bukovské kyselky k Mattoniho minerálce

kyselka mattoniPříběh Kyselky započal před téměř 500 lety. V roce 1522 se objevila první písemná zmínka o Bukovské kyselce, jak se dříve nazývala minerální voda Mattoni. V té době si lékaři Fabian Sommer a Georg Handsch povšimli blahodárných účinků této minerální vody a dali doporučení k jejímu pití. Dobu své nynější slávy však Kyselka zahájila až v 18. století, kdy se minerální voda začala vyvážet do Karlových Varů, Vídně a Prahy. Časem věhlas léčivé vody rostl a obec Kyselka se stala oblíbeným výletním místem. Vznikly zde lázně, jejichž založení se připisuje baronu von Neubergovi. Největší slávu ale získala Kyselka až s příchodem Heinricha Kaspara Mattoniho, který zde v roce 1873 založil společnost Mattoni.

MattoniCestu této dnes již světoznámé značky od jejího založení až po současnost mapuje Mattoni muzeum. Expozice se nachází v obci KyselkaLöschnerově pavilonu, který původně sloužil jako provozovna pro stáčení minerální vody. Ve zrekonstruovaném areálu dnes návštěvníci naleznou řadu historických dokumentů a dobových reálií, interaktivní exponáty a moderní technologie, animované projekce i původní reklamy, rozsáhlou sbírku historických lahví a etiket a dokonce i originály soch z původního areálu lázní Kyselka.
Mattoniho lázně Kyselka

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Kolonáda v Kyselce

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.