Úvod > Aktuality > Tvrz Dobrošov u Náchoda se po třech letech zvnovu otevřela
Tvrz Dobrošov u Náchoda se po třech letech zvnovu otevřela
"> "> "> "> ">
Památky

Tvrz Dobrošov u Náchoda se po třech letech zvnovu otevřela

  • Vydáno21. května 2022
Po třech dlouhých letech rekonstrukce se turistům opět otevřela tvrz Dobrošov u Náchoda. V objektu vznikly nové interaktivní expozice a přistavěno bylo i také moderní návštěvnické centrum. Historii pevnosti poznáte na třech trasách, projít si můžete i naučnou stezku po linii opevnění.
Pevnost DobřošovU obce Dobrošov nad Náchodem se nachází jedna z našich nejzajímavějších národních památek. Jedná se o soustavu vojenského opevnění, které je pozůstatkem z doby druhé světové války. Představuje ojedinělý objekt celé střední Evropy vyhlášený za národní kulturní památku. Ta prošla v letech 2019 až 2022 rozsáhlou rekonstrukcí a nyní nabízí nové expozice v atraktivním pojetí. Nechybějí interaktivní prvky, v návštěvnickém centru vznikl moderní kinosál.
 
První z okruhů vede do nově postaveného návštěvnického centra. Zde se expozice věnuje vývoji opevnění i událostem v roce 1938, kdy se Československo muselo vzdát části pohraniční, a tedy stále rozestavěného systému pevností. Nachází se zde i sbírka modelů vojáků a techniky československé armády období první republiky. Zájemci si mohou vyzkoušet, jak vypadala střelba z děla na postupující tanky, hledání min či sledovat pomocí virtuální reality let netopýrů, kteří v pevnosti zimují. Centrum je plně bezbariérové.
 
Návštěvnické centrum DobrošovDruhý prohlídkový okruh vás zavede kromě návštěvnického centra také do srubů Můstek a Zelený a podzemních chodeb mezi těmito objekty. Prohlídka je fyzicky náročná. Návštěvníky čeká více než 400 schodů. Teplota v podzemí je přibližně 6 °C. Vstup je možný pouze v doprovodu průvodce a prohlídky začínají v 11:00, 13:00 a 15:00. V jedné skupině může být maximálně 28 lidí, takže personál pevnosti doporučuje objednání předem na e-mail dobrosov.pokladna@muzeumnachodska.cz. V dělostřeleckém srubu Zelený se nově nachází osobní výtah, který díky lávce činí tento pevnostní objekt částečně bezbariérový, nutná je však předchozí domluva s personálem pevnosti. Návštěvnické centrum je přístupné denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00 hodin, do pevnostních srubů a podzemí budou komentované prohlídky odcházet v 11:00, 13:00 a 15:00.
 

Pěchotní srub Jeřáb otevře až o prázdninách

pěchotní srub jeřábTřetí prohlídkový okruh vede do pěchotního srubu Jeřáb a přilehlé části podzemí. Tato část pevnosti bude otevřená pouze v červenci, srpnu a o státních svátcích. I zde návštěvníci musejí počítat s fyzickou náročností prohlídky. Do objektu se vstupuje otvorem o rozměrech 90 x 110 centimetrů a na trase se nachází zhruba 300 schodů. Uvnitř srubu Jeřáb se nalézají citlivě rekonstruované nápisy a malby, které na stěnách vytvořili vojáci, kteří zde těsně před válkou působili.
 
Areálem vojenského opevnění vás provede naučná stezka, dlouhá 4,5 km. Začíná u dělostřeleckého srubu Zelený nad Dobrošovem vede po linii opevnění a lze zde vidět těžké izolované pěchotní sruby Polsko, Hrobka, Jirásek, Lom, Březinka a Lázně i lehké objekty mnoha variant. Končí nedaleko hraničního přechodu v Náchodě Bělovsi u srubu Voda, který je zároveň vojenským muzeem. Natáčely se zde filmy Dny zrady a Neporažení.
Pevnost Dobrošov u Náchoda

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Běloveský pevnostní skanzen – seznamte se s technickou dokonalostí  pevností

Běloveský pevnostní skanzen – seznamte se s technickou dokonalostí pevností

Navštivte zpřístupněné objekty československého opevnění z let 1935-38! Srdcem Běloveského pevnostního skanzenu je objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka, který má návštěvníky co nejnázorněji seznámit s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi nejdůležitějšího prvku pevnostní linie.