Úvod > Aktuality > Pojeďte na letní výlet do Babiččina údolí a užijte si poslední prohlídky s komtesou Hortenzií
Pojeďte na letní výlet do Babiččina údolí a užijte si poslední prohlídky s komtesou Hortenzií
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Pojeďte na letní výlet do Babiččina údolí a užijte si poslední prohlídky s komtesou Hortenzií

  • Vydáno30. července 2022
Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa u nás, kam spisovatelka Božena Němcová umístila j svého díla Babička. Není to jen Staré bělidlo, které bylo v roce 1797 postaveno jako mlynářský výměnek ratibořického mlynáře Antonína Rudra (pana otce z Babičky), ale také Starý mlýn a v sousedství Starý mandl. Na zámku Ratibořice probíhají do 21. 8. 2022 prohlídky s komtesou Hortenzií. Přijďte se na ně podívat!
Babiččino údolíBabiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Celému údolí vévodí zámek, který nechala v letech 1825 – 1826 přestavět v empírovém stylu vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská. Nešťastnou Viktorku, dceru sedláka z nedalekého Žernova, připomíná Viktorčin splav za starým Bělidlem. Návštěvníky tu okouzlí také zdejší kouzelná příroda. Ne nadarmo se Babiččinu údolí přezdívá "vzdušné lázně".
 

Prohlídky Ratibořic s komtesou Hortensií

ratibořice komtesa hortensiePo celý červenec až do 21. srpna 2022 probíhají od úterý do neděle oživené prohlídky Ratibořického zámku s komtesou Hortenzií. Během procházky zámeckými interiéry vás bude doprovázet půvabná schovanka paní kněžny, komtesa Hortensie. Hortensie bude dětem vyprávět o životě na venkovském sídle. Dozvíte se něco o etiketě, módě, účesech a oblékání. Dále o povinnostech dam i malých slečen, nebo o trávení volného času. Procházka zámeckými interiéry s komtesou Hortensií Vám zabere asi 30 minut.   

Během prohlídky se děti nebudou nudit jako při běžném výkladu, budou se moci zeptat na cokoliv, co je bude zajímat a na konci prohlídky se, když budou chtít, s komtesou Hortensií vyfotografují. Prohlídky s komtesou probíhají denně s výjimkou pondělí, v časech od 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin.
Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové – Rudrův mlýn a Vodní mandl.

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Místo připomíná dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.