ÚvodAktualityPojďte se projít do přírody: 15 tipů, kam na hezký pěší výlet
Letní sporty

Pojďte se projít do přírody: 15 tipů, kam na hezký pěší výlet

  • 17. srpna 2023
Máte chuť vyrazit do přírody na pěknou vycházku, ale na celodenní túru se necítíte? Máme pro vás řadu kratších procházek napříč českou přírodou, které vás nejen pohladí na duši, ale přivedou vás na místa, která nejsou zas až tak známá. A jestliže máte na starosti své děti nebo vnoučata, vezměte je s sebou. Naše výlety určitě ujdou a nebudou se na nich nudit.
Pěšky do nitra Žďárských vrchů

Pěšky do nitra Žďárských vrchů

Pěší nenáročný výlet zavede výletníky na trase dlouhé cca 13 km do nitra Žďárských vrchů v okolí Žďáru nad Sázavou. Projdete se hlubokými lesy, okolo zatopeného lomu a z vyhlídek na několika vrcholcích si prohlédnete nádhernou krajinu Českomoravské vrchoviny.

Z Broumova přes Bobří vrch do Heřmánkovic

Z Broumova přes Bobří vrch do Heřmánkovic

Výlet krajinou Broumovska vás překvapí krásnými výhledy i impozantními sakrálními stavbami. Z Broumova se vydáte na Bobří vrch, do osady Janovičky a dále ke kostelu podle projektu K. I. Dientzenhofera v Heřmaničkách. Celý okruh měří asi 18 km a vede členitým terénem.

Procházka Tichým údolím kolem Roztok u Prahy

Procházka Tichým údolím kolem Roztok u Prahy

Udělejte si příjemnou procházku v okolí Roztok u Prahy. Z Prahy-Dejvic sem pohodlně dojedete příměstským autobusem anebo vlakem na trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Naše trasa vás provede Tichým údolím, Úněticemi, Úholičkami a naučnou stezkou s hezkými výhledy zpět do Roztok. Výlet si užijete v jakékoli roční době pěšky i na kole.

Pěší výlet srdcem Třeboňska – z Třeboně do Vlkova

Pěší výlet srdcem Třeboňska – z Třeboně do Vlkova

Pěší výlet z Třeboně do Vlkova vás zavede na jedny z nejhezčích míst na Třeboňsku. Na trase na vás čekají slavná díla našich velkých rybníkářů, písečné duny, technické památky a třeba i koupání. Trasa je dlouhá 24 km, vede po zpevněných i nezpevněných cestách nenáročným rovinatým terénem. Nástupní i cílové místo leží na vlakovém spojení.

Výlet Borkovickými blaty za rojovníkem bahenním

Výlet Borkovickými blaty za rojovníkem bahenním

Nedaleko Soběslavi, ve středu oblasti, které dominují vesnice s architekturou selského baroka, jako je Zálší, Mažice, Komárov, Vlastiboř nebo Záluží, leží tajemná Borkovická blata. Asi 5,5 km dlouhý výlet vás zavede po povalových chodníčcích do srdce této přírodní rezervace.

Výlet do ptačího království Lednických rybníků

Výlet do ptačího království Lednických rybníků

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky jsou doslova ptačím rájem. Oblast je součástí Lednicko-valtického areálu a rezervací byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Pojďte si udělat nenáročnou procházku do tohoto ptačího království. Množství vzácných druhů zde můžete pozorovat z pohodlí několika ptačích pozorovatelen. Trasa výletu je dlouhá necelých 12 km.

Výlet za chřástalem polním na horské louky Orlického Záhoří

Výlet za chřástalem polním na horské louky Orlického Záhoří

Zaorlicko je dosud neobjevenou krajinou, a přitom ukrývá botanické i ornitologické skvosty, které se jinde hned tak nenajdou. Udělejte si procházku na horské louky, kde žije převzácný pták chřástal polní. Projdete se krásnou krajinou a ujdete asi 8 km.

Výlet za kamzíky a krásnými výhledy na horu Klíč

Výlet za kamzíky a krásnými výhledy na horu Klíč

Výrazný osamocený kuželovitý vrch Klíč (760 m) je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Výstup na horu z Nového Boru je dlouhý 3 km, avšak vykoupený poněkud náročnějším výstupem. Odměnou vám však bude malebný panoramatický výhled na krajinu Lužických hor a Českolipska. A pokud budete mít štěstí, potkáte na svazích hory i kamzíky.

Výlet Palackého stezkou z Plavů do Spálova

Výlet Palackého stezkou z Plavů do Spálova

Udělejte si výlet okolo čarokrásné řeky Kamenice po jejím proudu z vlakové stanice Plavy do Spálova, rovněž k železniční stanici. Ostatně vlak vás bude provázet po celou cestu. V jarních či podzimních měsících možná potkáte na Kamenici zručné kajakáře, pro které je říčka každoroční výzvou.

Výlet Hadí řekou – údolím Kocáby

Výlet Hadí řekou – údolím Kocáby

Výlet podél toku řeky Kocáby, jíž se odedávna mezi trampy přezdívá Hadí řeka, patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější trasy na Příbramsku. Na trase z Nového Knína do Štěchovic navštívíte nejzajímavější místa v údolí s prvorepublikovými trampskými osadami, jako je Acsalona, Dashwood nebo Louisiana, a pokocháte se krásnou přírodou.

Procházka k Javoříčským jeskyním

Procházka k Javoříčským jeskyním

Nedaleko Olomouce se nachází pozoruhodná krajina Javoříčského krasu, který je součástí Zábřežské vrchoviny. Zatímco v podzemí se ukrývají jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR, na povrchu lze obdivovat přírodní rezervaci Špraněk. Pozorný milovník přírody si zde všimne četných krasových jevů, jako jsou ponory, závrty, škrapy, nebo sklaní brána. Terén je zde kopcovitého charakteru, samotná trasa měří pouze 4 km.

Železnými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Železnými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Středně náročný 45 km dlouhý výlet začíná v Nasavrkách, kam se také nakonec vrací. Trasa vás povede podél řeky Chrudimky k Sečské i Křižanovické přehradě, cestou uvidíte přírodní rezervaci Oheb i památnou tisíciletou Klokočovskou lípu. Cesta vede převážně po asfaltovém povrchu, je však nutné počítat s horských charakterem trasy – sjezdy i stoupáky.

Za ptáky na Bohdanečský rybník

Za ptáky na Bohdanečský rybník

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník nabízí doslova pastvu pro oči všem těm, kteří rádi pozorují vodní ptactvo. Území představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků bývalé pernštejnské soustavy. Pro milovníky ptačí říše je zde k dispozici i ornitologická pozorovatelny.

Procházka pod Větrušickými skalami

Procházka pod Větrušickými skalami

Pojďte se projít do krajiny strmých skal, skalních hřbítků a roklí i zalesněných svahů, které hostí pestrá společenstva suchých trávníků a skalních stepí. Ačkoli se to může zdát nepravděpodobné, není tato přírodní lokalita ukryta hluboko v panenských lesích daleko od civilizace, ale nachází se na okraji hlavního města, v katastru Praha – východ a těsně navazuje na obec Větrušice. Trasa měří pouze 4,5 km, a vede nenáročným terénem.

Do rašelinišť v okolí Kladské

Do rašelinišť v okolí Kladské

Tahle cesta mezi rašeliništěmi a rybníky bude děti bavit! Trasa je dlouhá necelé 2 km a vede po naučné stezce se spoustou zajímavých informací o zdejších květinách i zvířatech. Po cestě jsou navíc četná odpočívadla a vyhlídková místa.

Další aktuality

50 tipů, kde si užít letošní cyklobusy a cyklovlaky

Projeďte se na kole tam, kde to máte rádi! Cestu tam či zpět za vás obstarají cyklobusy nebo cyklovlaky. Kam se vydáte – na Šumavu, do Českého ráje, Krkonoš nebo třeba do Brd?
14. červenec 2024 9:06
Letní sporty

Oslavte neděli koupáním v řekách

Evropský den koupání v řekách připadá vždy na druhou červencovou neděli, letos tedy na 14. 7. 2024. Mezinárodní den koupání v řekách má za cíl upozornit na výhody koupání v přírodě, ale také přivést občany k zájmu o řeky a jejich okolí a k zamyšlení, co a jak by šlo zlepšit. Užijte si skvělou letní neděli, počasí k tomu bude příznivé – podle meteorologů má polojasno s teplotami okolo 25 až 28°C.
13. červenec 2024 17:00
Letní sporty

Na kole po nových cyklostezkách a trailech: letní bikerské novinky 2024

Letní prázdniny jsou skvělou příležitostí pro cyklistiku a cykloturistiku. Pokud i vy patříte mezi nadšené cyklisty, určitě se vám budou hodit tipy na nové úseky cyklostezek a cyklotras, které si můžete letos nově projet. Objevte nové možnosti, kde si zajezdit! Výhodou bude určitě i to, že se zatím nejedná o masově známá místa přeplněná ostatními cyklisty.
9. červenec 2024 16:00
Letní sporty

10 tipů na přírodní skryté koupání aneb ve stínu i na výsluní

Letní dny je nejlepší strávit u vody, to je jasná věc. Na Kudy z nudy vám poradíme kam se vydat, když vás nelákají aquaparky a koupaliště plná atrakcí. Místo nich vás pozveme do zatopených pískoven a lomů, kam se dlouhá léta nesmělo, na málo známé malé pláže, a nabídneme vám skutečné přírodní skvosty.
9. červenec 2024 13:06
Letní sporty

Objevte nejnáročnější a nejzajímavější hřebenovky v Česku: hory, výhledy, wellness i skvělé ubytování

I při jednodenním výletu do hor se dá zažít ledacos, ale co vyzkoušet nejzajímavější hřebenovky v Česku? Připravte se na to, že vám dají zabrat, ale když se na túru dobře připravíte, určitě je zvládnete. Vydejte se s Kudy z nudy po nejkrásnějších turistických trasách na hřebeny hor!
9. červenec 2024 10:29
Letní sporty

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

V programu moderních olympijských her se v průběhu let objevily desítky sportů a stovky disciplín. Některé z nich by se bez problémů mohly zařadit do olympijského programu i dnes, jiné aly byly pořádně bláznivé. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit se sporty, které na olympijských hrách už nejspíš nikdy neuvidíte.
8. červenec 2024 7:02
Letní sporty

Cyklovýlet daleko i bez auta? Vydejte se na skvělý výlet cyklobusem či cyklovlakem po Česku!

Rádi byste vyrazili na kole někam dál, ale bojíte se, že nebudete mít sílu na zpáteční cestu? Nic není nemožné – letní cyklobusy a cyklovlaky vás pohodlně dopraví do atraktivních cyklistických destinací nebo se s nimi můžete svézt zpět domů. Kudy z nudy vám proto přináší souhrnné informace o autobusech a vlacích pro cyklisty v našich horách, Českém ráji i v okolí Prahy, které budou jezdit minimálně do konce září.
6. červenec 2024 14:00
Letní sporty

Maratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína

Jednou z legendárních atletických disciplín je maraton: běh na vzdálenost 42,195 km, druhá nejdelší atletická disciplína na programu olympijských her. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, proč se běhá právě na takovou vzdálenost, odkdy je na programu olympijských her a jaké jsou maratonské rekordy a zajímavosti?
6. červenec 2024 10:50
Letní sporty