Úvod > Aktuality > Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro adventní výlety

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro adventní výlety

Vydáno 4. prosince 2018 Životní styl
Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
Seznam pohádek a filmů, které televizní stanice během vánočních svátků odvysílají, je pořádně dlouhý a prostor dostanou novinky i staré hity. Snad jen pokud se těšíte na zbrusu novou pohádku Čertí brko, pozor: na ni se musíte vypravit do kina, na obrazovkách se objeví teprve příští rok. Adventní procházky Prahou si ale můžete vylepšit návštěvou Muzea Karla Zemana na Malé Straně: výstava o pohádce Čertí brko s kostýmy, rekvizitami a rozmanitými čertovskými vynálezy potrvá až do 6. ledna. Vyfoťte se ve filmové stojně s hlavními postavami filmu!
 

Česká televize: Kouzelník Žito a Popelka

Česká televize chystá premiérové vánoční pohádky už dvacet pět let a ani Vánoce 2018 nebudou výjimkou. Nová pohádka Kouzelník Žito se v programu objeví na Štědrý večer, pro vás je pozvánkou na hrad Křivoklát: právě tam ji režisér Zdeněk Zelenka v létě natáčel. Vydat se můžete jak na zimní prohlídky, tak na akce s vůní Vánoc, třeba o víkendu 8. a 9. prosince na Královský advent nebo v pátek 21. prosince na Adventní koncert.

Chybět nesmí ani stará vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku: letos je to už pětačtyřicet let od chvíle, co jste poprvé mohli vidět tuto zimní pohádku a vodní hrad Švihov proměněný ve venkovský statek. K hradní zdi s prázdnými okny tehdy přibyla pavláčka se schodištěm, falešné okenice i dveře. Filmaři postavili i holubník a novou bránu, protože ta skutečná byla moc daleko, dokonce jako na objednávku prý všechno zasypal sníh, ale po natáčení zase všechno rychle zmizelo. Na zimní prohlídky hradu Švihov se můžete tradičně vypravit mezi svátky, otevřeno bude od 27. do 30. prosince, při procházce po okolí objevíte i další místa, která znáte z filmu.

Dál se 26. prosince můžete těšit na česko-slovenskou pohádku režiséra Petera Bebjaka O zakletém králi a odvážném Martinovi, 30. prosince na pohádkovou komedii Přání k mání, která se odehrává ve svátečních kulisách Karlových Varů, a také na další pohádku ve znakovém jazyce: ta letošní se jmenuje Vodníkova princezna a díky dabingu se na ni mohou podívat i slyšící děti.
 

Televize Prima: princezna Jasněnka láká na hrad Bouzov

Těšíte se na Ježíška tak, že nemůžete dospat? Televize Prima chystá na Štědrý den filmový maraton, od animovaného Hotelu Transylvánie přes Kristiána a rodinný film Hon na myš až po pohádky Strašidla, Dařbuján a Pandrhola nebo O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Ta proslavila hrad Bouzov, kam můžete přijet v sobotu 8. prosince na adventní prohlídky, přímo na Štědrý den na Bouzovské nadělování, 26. a 27. prosince na prohlídky vánočně vyzdobeného hradu a poslední den roku na silvestrovské prohlídky.

V bohaté nadílce najdete jak novější pohádky, jako jsou Kozí příběh a Sedmero krkavců, tak klasiku: Již 23. prosince přijede Princ Bajaja, na první svátek vánoční přijde na návštěvu Pyšná princezna, v dalších dnech se na obrazovkách objeví Hrátky s čertem, Princ a Večernice, Třetí princ, Jak se budí princezny a Panna a netvor.
 

Televize Nova: Tři bratři, princezny a čerti

Štědrý večer na Nově bude patřit pohádce Tři bratři v režii Jana Svěráka, kde hlavní role ztvárnili Tomáš Klus, Vojta Dyk a Zdeněk Piškula. Podobně jako Pyšná princezna se i Tři bratři natáčeli na zámku Hluboká, ale filmaři jej pro větší efekt přenesli na horu Říp a zámecké zdi obtočili třemi tisíci metry drátů, které si zahrály šlahouny šípkových růží. Hluboká patří k celoročně otevřeným zámkům, na zimní prohlídky se sem můžete vypravit denně kromě pondělí.

Kromě Tří bratrů Nova nabídne také pohádky S čerty nejsou žerty, Princezna se zlatou hvězdou nebo Řachanda, Z pekla štěstí, Tři veteráni a Za humny je drak.
 
Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Zámek Průhonice - neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Zámek Průhonice - neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park - dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Skalní hrad a poustevna Sloup

Skalní hrad a poustevna Sloup

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup. Koná se zde řada kulturních akcí a hrad je vyhledávaný také díky nabídce konání svateb.

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Film Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň z produkce studia Walt Disney Pictures se natáčel na třech kontinentech, filmaři navštívili Velkou Británii, různé kouty USA, Nový Zéland, Polsko a také Českou republiku - především skalní město v Tisé.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Vesnička Záluží ve stylu selského baroka

Vesnička Záluží ve stylu selského baroka

Pohádková vesnička Záluží se nachází pět kilometrů od Soběslavi, mezi Vlastiboří a Dráchovem. Náves je lemována domy ve stylu selského baroka. Uprostřed návsi je rybník s kapličkou.

Hrad Karlštejn z ptačí perspektivy

Hrad Karlštejn z ptačí perspektivy

Let vrtulníkem nad Karlštejnem si můžete vychutnat s profesionály. Během letu uvidíte nejen samotný hrad ve svém půdorysu ale i golfový areál, lomy Velká a Malá Amerika. A můžete si zaletět se podívat na hrady Točník, Žebrák, Křivoklát nebo zámek Hořovice. Místo vzletu je louka u mostu přes řeku Berounku na Karlštejně.

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Další aktuality

27.7.
2019
Vyzkoušejte venkovní Fitpark a Gräfenberg Walking v Lázních Jeseník

Vyzkoušejte venkovní Fitpark a Gräfenberg Walking v Lázních Jeseník

Střední Morava a Jeseníky | Životní styl
7.6.
2019
Přijeďte na zámek ve Velkých Losinách: letos se tu vzpomíná na čarodějnice

Přijeďte na zámek ve Velkých Losinách: letos se tu vzpomíná na čarodějnice

Střední Morava a Jeseníky | Životní styl
30.4.
2018
Ekologické dny v Olomouci zakončí májový Ekojarmark

Ekologické dny v Olomouci zakončí májový Ekojarmark

Střední Morava a Jeseníky | Životní styl