Úvod > Aktuality > Hrad a zámek Staré Hrady vás přenese do středověku i do pohádky
Zážitky

Hrad a zámek Staré Hrady vás přenese do středověku i do pohádky

  • Vydáno27. června 2021
Starých hradů existuje v České republice spousta, ale jedině na Starých Hradech v Českém ráji žijí v tajemném zámeckém sklepení a na hradní půdě desítky pohádkových bytostí. O prázdninách se na vás těší středověcí rytíři, zbrojnoši a kejklíři, ale také veselé princezny, čarodějnice, čerti a čarocezny. Hrad je otevřen o prázdninách každý den, tedy i včetně pondělí!
Staré HradyHned několika pohádkovými prohlídkovými okruhy vás provedou na Starých Hradech upovídané čertice, vodnice, čarodějnice a princezny. Líbit se vám bude i prohlídka prostor, kde starohradské čarodějnice chovají své miláčky – černé kozy a ovečky, veverky, puštíky, bažanty, hrdličky, ale také potkany, myši, šváby, štěnice, červy a další havěť. Uvidíte tu čarodějné almary, kamna, kde si čarodějnice připravují dobrůtky, lektvary a utrejchy, cestovní kočár a další důležité předměty, bez kterých se správné čarování zkrátka neobejde.
 

Středověk neskončil – trvá

RytířKaždou středu, sobotu a neděli o letních prázdninách v gotických zdech Starých Hradů zažijete středověk a sami se předvědčíte, že neskončil, ale trvá. Poznáte zde velké rytířské turnaje, souboje, tajemství templářů, trest a právo středověku a nebude chybět ani hudba, ohně, řemesla, tržiště a středověká hradní kuchyně a pokrmy. S rytíři, zbrojnoši, kejklíři, jarmarečníky, tanečnicemi, čarodějnicemi, žebráky a různou další sebrankou ochutnáte všemi smysly atmosféru dne na středověkém hradě.
 
Nahlédnout do života starohradských rytířů můžete třeba přímo v roli panoše a se sami zúčastníte Velkého rytířského souboje! Do středověku se dostanete každou sobotu a neděli, během prázdnin navíc i ve středu, vždy od 10 do 18 hodin.
 

Pohádkové rejdiště s princeznou či čarodějnicí

Princezna a čerticeOd soboty 3. července jsou pro vás na nádvoří hradu a zámku připraveny soutěže a hry s opravdovými pohádkovými bytostmi. Na nádvoří Starých Hradů na vás v rámci Pohádkového rejdiště čekají veselé princezny, čarodějnice, popletení čerti, čarocezny a čertenice a vtáhnou vás do svých her a radovánek. Připraveny jsou pro také soutěže a hry s opravdovými pohádkovými bytostmi.

Přijeďte si pohrát s princeznou a čarodějnicí, nakrmte zdejší obry a zkuste si čertovský závod s pekelnými vidlemi. Otevřeno je každý den o prázdninách od 9:30 do 18:00 hodin.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Další aktuality

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 2. do 17. prosince 2023 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 2. prosince 2023 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krkonošské skiareály jsou na zimu připraveny – na co se můžete těšit?

Vrcholky Krkonoš zasypal sníh a to znamená jediné. Lyžařská sezóna se nezadržitelně blíží. Skiareály nejvyšších tuzemských hor připravily na letošek hned několik obměn a lákadel. Kudy z nudy vám přináší souhrn novinek, které mohou pomoci při rozhodování, na kterou ze sjezdovek pořídit skipasy či sezónní permanentky.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Navštivte tento víkend 34. Muzejní adventní trh v Hradci Králové

Zastavte se s přáteli na Muzejní adventní trh v Hradci Králové a v příjemné atmosféře zapomeňte na vánoční shon. Potěší vás zručnost lidových řemeslníků nabízejících lákavý sortiment dárkových a dekorativních předmětů, živý betlém a vánoční melodie nebo dílna pro děti. Trh potrvá od 1. do 3. prosince 2023. Letošní ročník se zaměří nejen na prodej, ale také ve větší míře na prezentaci a ukázky poctivé řemeslné práce. Před muzejní budovou budou prodávány tradiční pochutiny a nápoje, zastihnete zde také prodejce s označením regionální produkt.
Královéhradecký kraj | Kultura

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní mechanický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m.
Královéhradecký kraj | Kultura

Zpřístupnění Sněžky je dokončené, přinese více ochrany přírody i nové lavičky

Správa Krkonošského národního parku letos na podzim dokončila projekt Zpřístupnění Sněžky. Jeho záměrem bylo, aby naše nejvyšší hora byla nadále přístupná všem turistům, ale zároveň, aby tamní vzácná krajina byla chráněná. V rámci projektu byly instalovány nové zábrany, ale i opraveny chodníky, či instalovány nové lavičky.
Královéhradecký kraj | Příroda

Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: Vstup zdarma pro rodiny s dětmi po celý listopad

Měsíc listopad přináší paletu zářivých podzimních barev, a to si žádá vyrazit do přírody. Stezka korunami stromů Krkonoše zve rodiny s dětmi k její návštěvě a po celý měsíc nabízí využití speciální nabídky na vstup na Stezku pro děti do 14 let zdarma. Navíc si můžete pořídit na pokladně Stezky i kombinovanou vstupenku se vstupem do Aquacentra v Janských Lázních.
Královéhradecký kraj | Příroda

V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

Ještě než začnou v obchodech fronty a masová hysterie nad nákupem vánočních dárků, proběhnou v obci Kuks poklidné vánoční trhy. Ty návštěvníkům nabídnou ruční výrobky s vánoční tématikou, náměty na vánoční dárky a horkou medovinu. Navíc můžete využít poslední příležitosti navštívit v tomto roce expozici Hospitálu Kuks. Trhy a prohlídky proběhnou o víkendech 11. až 12. listopadu a 18. až 19. listopadu 2023. Využijte poslední možnost k návštěvě hospitalu v této sezóně. Otevřeny budou všechny expozice Hospitalu Kuks od 9:00 do 16:00. Užijte si hospital v netradiční "skoro zimní" atmosféře!
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika