Úvod > Aktuality > Projděte se z pohádkových Hrusic po stopách kocourka Mikeše
Projděte se z pohádkových Hrusic po stopách kocourka Mikeše
"> "> "> "> "> "> Pohádkové Hrusice a Cesta kocoura Mikeše ">
Příroda

Projděte se z pohádkových Hrusic po stopách kocourka Mikeše

  • Vydáno26. května 2022
V sobotu 28. května opět můžete vyrazit na cestu, na níž zažíval svá dobrodružství pohádkový kocourek Mikeš. Dvacetikilometrový pochod vás provede z Hrusic až do Říčan. Lze zvolit také kratší 12 a 14 kilometrů dlouhou trasu vedoucí po stezce Krásné vyhlídky. V Hrusicích zároveň proběhne také Den otevřených dveří v Památníku Josefa Lady.
Chtěli byste poznat místo, kde stával rodný domek Josefa Lady, obecní pastoušku, v níž u strýčka Malinovského bydlel kozel Bobeš, hastrmany z Hubačovského rybníka, Šmejkalku, kde strašil Mulisák se svým synem Bubáčkem, anebo Jedličkovu louži? Pak se nechte vést Hrusicemi podle pohádkové mapy. Na pěti informačních panelech, umístěných na nejzajímavějších místech, najdete úryvky z Ladových knížek i pěkné obrázky. Než se vypravíte na Cestu kocoura Mikeše, sežeňte si skládačku s mapkou, do níž můžete sbírat razítka. Mapku, kartičku a seznam míst lze získat v Informačních centrech v Říčanech, Mnichovicích, Kamenici a v Hrusicích v Památníku Josefa Lady.

mikešLetošní ročník bude navíc již 15. v pořadí a v rámci výročí čeká na příchozí zábavný program. V Hrusicích si vyzkoušíte staročeské hrátky a místní spolky plánují hlavně pro děti na celé dopoledne i další překvapení. V domě č. p. 1 bude k vidění zmenšenina hrusické vesničky, tak, jak ji pan Lada pamatoval za svého života. Na razítkovacím stanovišti na Klokočné budete moci vydatně poobědvat. V místním hostinci připraví na tento den speciální Mikešovo menu! Ti, co na velkém pochodu, tedy na Mikešově stezce nasbírají všechna razítka, je v cíli snadno vymění za Pamětní list a zajímavé odměny („ladovskou“ pláštěnku v kuličce, turistickou nálepku Ladova kraje či drobnou hračku, omalovánky, apod.).
 

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

mikeš na cestáchPokud se na chvíli chcete stát mluvícím kocourkem Mikešem a zažít některá z jeho dobrodružství, pak se vydejte na pochod po Cestě kocoura Mikeše z Hrusic až do Říčan. Černý kocourek tudy utíkal z domova, když rozbil Ševcovic babičce hrnek se smetanou.
 
Během putování najdete na dvanácti zastaveních obrázky Josefa Lady a úryvky z knihy Mikeš. Stejně jako kocourek vyrazíte z Hrusic a zamíříte-li až k poslednímu zastavení, cíl vaší cesty bude po dvaceti kilometrech v Říčanech. Pro děti je během putování po Cestě kocoura Mikeše i při odpoledním programu v Mnichovicích připravena řada doprovodných akcí. Účastníci pochodu vycházejí v 10 hodin od busty Josefa Lady v Hrusicích. Jen pozor na cíl pochodu – ten je letos v Říčanech na Lázeňské louce!
Říčany

Říčany

Město v mírně zvlněné, zalesněné krajině bezprostředně sousedí s hlavním městem. Obklopují je lesy a rybníky, nabízí příjemné bydlení stranou ruchu velkoměsta a podobně jako další městečka v okolí Prahy již od druhé poloviny 20. století sloužilo jako oblíbené výletní místo a letovisko.

Mikešův pomníček v Hrusicích

Mikešův pomníček v Hrusicích

Pomník, připomínající pohádkovou postavu kocourka Mikeše, byl odhalen u Hrusického potoka v roce 2018 u příležitosti 20. výročí odhalení busty Josefa Lady v Hrusicích.

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Pokud se na chvíli chcete stát mluvícím kocourkem Mikešem a zažít některá z jeho dobrodružství, pak se vydejte po Cestě kocoura Mikeše. Černý kocourek tudy utíkal z domova, když rozbil Ševcovic babičce hrnek se smetanou.

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Další aktuality