Úvod > Aktuality > Pohádková a filmová putování po středních Čechách
Pohádková a filmová putování po středních Čechách
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Putování po místech, kde se natáčely pohádky a filmy, patří k velmi oblíbeným cestovatelským zážitkům. Střední Čechy mají na poli filmové turistiky mnoho co nabídnout – natáčelo se v malebných městečkách, na zámcích i ve skanzenech či v přírodních lokalitách. Pojďte si připomenout některé z nich, které se objevily ve známých snímcích. Vyberou si milovníci pohádek i klasických českých filmů.

Zámek a park Průhonice – domov filmových princů a princezen

zámek průhoniceZámek Průhonice s rozsáhlým přírodně krajinářským parkem, který je součástí světového dědictví UNESCO, se stal v mnoha pohádkách domovem šlechtičen a šlechticů. Určitě si vzpomenete na začátek pohádky Třetí princ, kde dva bratři vyrůstají na zámku Průhonice a cvičí v šermu a jízdě na koni v průhonickém parku.
 
Zámecký park si „zahrál“ i v další populární pohádce S čerty nejsou žerty – zde sloužil za domov princeznám Angelíně a Adélce, které se proháněly kolem jezírka. Dále se zde natáčely pohádky Ať přiletí čáp, královno, Ať žijí duchové! Koloběžka první, Kouzelný měšec, Plaváček, Popelka, Princezna se zlatou hvězdou nebo Tři veteráni.
 
park PrůhonicePohádkově krásný park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca a najdete v něm kromě lesu s cizokrajnými dřevinami také volné louky či rozlehlé Alpinum (vybudované na skalnatých partiích nad Botičem). Pro toulky parkem, který se nachází v nadmořské výšce 280-342 m, návštěvníkům slouží 40 km upravených cest. Park je ideální místem pro relaxaci i romantickou procházku.
 

Královské město Kouřim znáte ze seriálu Bylo nás pět

bylo nás pětŠestidílný dětský seriál Bylo nás pět, který si podmaňuje všechny generace již přes čtvrt století, se odehrává v královském městě Kouřim, ležícím východně od Prahy. Filmové městečko se do dnešních dní příliš nezměnilo. Koloniál rodiny Bajzovy najdete na adrese Mírové nám. 117, filmový kostel, kde dělal ministranta Čeněk Jirsák je ve skutečnosti kostel sv. Štěpána, filmové cukrářství na náměstí je dnes pekařství a škola, kam kluci chodívali je v současnosti již bývalou školou v Kouřimi na křižovatce ulic Československé armády a Okružní. Další místa ze seriálu lze poznat lehčeji – například Pražskou bránu, obchod „Modes robes“ Péťova strýce (dnes drogerie) či hostinec, který ostatně restauračním zařízením byl a je jím dodnes.   
 
skanzen kouřimDoslova „za rohem“ od centra města se nachází Muzeum lidových staveb Kouřim, které si zahrálo v nejedné pohádce. Filmové štáby si místo oblíbily prakticky od jeho vzniku v roce 1972. Natáčely se zde například filmy Komediant (1984), Křídlovka pro Majoránka (1985), TV seriál Čapkovy kapsy – část 1. Zločin v chalupě (2011) a pohádky Nesmrtelná teta (1993), Jak si zasloužit princeznu (1994), Kouzla králů (2008), Peklo s princeznou (2009) či Tajemství staré bambitky (2011). Jestliže se sem vypravíte na výlet, určitě poznáte chalupu z Budče, která se v posledně zmiňované pohádce mnohokrát objevuje.
 

Slavnosti sněženek v Kersku

Kersko HájenkaPo stopách filmu Slavnosti sněženek se vydejte do Kerska, krajiny Polabí mezi Lysou nad Labem a Nymburkem. K putování tímto krajem můžete využít Hrabalovu stezku. Po cestě, která je lemovaná třinácti naučnými tabulemi, se dozvíte něco ze života spisovatele Bohumila Hrabala, o Slavnostech sněženek nebo o lese a životě v něm.

Asi patnáctikilometrový výlet, vhodný pro cyklisty i pěší turisty, začíná u proslulé Hájenky. Ačkoli doznala jistých změn, pohled do jídelního lístku poskytne dávku nostalgie – v bohaté nabídce zvěřiny samozřejmě nechybí proslavený kerský divočák se špíkovou nebo se zelím (popřípadě v kombinaci od obojího) a z nápojů Postřižinské pivo. Cesta vás povede okolo Lesního ateliéru u Kubů, Josefského pramene, Hrabalově chatě s číslem popisným 0315, kde vznikla mnohá známá díla a k řece Labi. Stezka končí v Nymburku, přesně před vraty nymburského pivovaru.
 

Po filmových a pohádkových místech vás provedou dvě hry

teorie tygraStředočeský kraj vydal brožury, které filmové nadšence provedou po stopách oblíbených českých i zahraničních filmů. Z celkem 16 českých a 8 zahraničních snímků si skutečně vybere každý. Nezapomnělo se na pohádky, komedie ani dramata, u kterých nechybí výčet lokací ani popis míst, kde se odehrávaly populární scény. Poznáte místa spojená s filmy Teorií tygra, Mission: Impossible, Anthropoid a řadou dalších snímků. Tištěnou verzi si zájemci mohou vyzvednout ve středočeském infocentru v centru Prahy, na adrese Husova 21.
 
pohádkové putováníV nabídce je také Pohádkové putování – cestování za razítky na místa, kde se natáčelo 10 českých pohádek, jejichž děj se odehrával ve středních Čechách. Oblíbená pohádka Tři veteráni soutěžící zavede k lomům u Koněpruských jeskyní, kde je možné získat razítko v pokladně krasových jeskyní. Pohádka Jak se budí princezny pak návštěvníky zavede na zámek Konopiště. Nezapomnělo se ani na novodobější pohádky, a tak mohou soutěžící získat razítko ve skanzenu v Přerově nad Labem, kde se odehrála pohádka Zakleté pírko, ve skanzenu v Kouřim, který se stal dějištěm pohádky Tajemství staré bambitky, nebo v Chrustenické šachtě u Berouna, kam filmaři zavítali při natáčení pohádky Čertí brko.


Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Městské opevnění v Kouřimi

Městské opevnění v Kouřimi

Středověké opevnění v Kouřimi patří k nejlépe zachovalým hradebním systémům v českých zemích. Vznikalo od poloviny 13. století do začátku 16. století. Mohutné hradby obklopují historické jádro města v délce asi 1250 metrů.

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Pivovar Nymburk, Bohumil Hrabal a Postřižiny patří neodmyslitelně k sobě. Známý spisovatel Bohumil Hrabal žil v Pivovaru Nymburk v letech 1919-1947. Život v pivovaru popsal ve své knize Postřižiny. Název Postřižinské pivo dal nymburskému pivu sám mistr.

Návštěvnické centrum Průhonického parku

Návštěvnické centrum Průhonického parku

V přízemí průhonického zámku naleznete Návštěvnické centrum věnované parku i Botanického ústavu Akademie věd ČR, která park spravuje. Návštěvníci zde získají rychlý přehled o aktuálním kvetení v parku, pořádaných akcích a informace o rostlinách.

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka je restaurace v chatové osadě Kersko. Známá je díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, protože se v ní odehrává spousta jeho příběhů.

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Důlní expozice Chrustenická šachta

Důlní expozice Chrustenická šachta

Chrustenická šachta je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Žulové lomy u Nečína

Žulové lomy u Nečína

Skupina menších žulových lůmků, které najdete severně od obce Nečín tvoří romantická zákoutí, která již zvábila nejednoho filmaře. Nechází se zde lom Špic s lekníny, Jiraska nebo největší z nečínských lomů – Vančátka.

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování má jen dvě zastávky, ale velice významné – provede vás obcí a představí skanzen těžby železné rudy Chrustenická šachta. Stezka připomíná filmy a seriály jako např. Zdivočelá země, Ostře sladované vlaky, Bumerang a další.

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Další aktuality