Úvod > Aktuality > Pohádková a filmová putování po středních Čechách
Pohádková a filmová putování po středních Čechách, Kudy z nudy
Zážitky

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Poslechněte si audio verzi článku
Patříte mezi milovníky filmových pohádek nebo české filmové klasiky? Ve Středočeském kraji si určitě vyberete: pojďte se podívat třeba do skanzenu v Kouřimi, kde se natáčely pohádky Jak si zasloužit princeznu, Peklo s princeznou nebo Tajemství staré bambitky, anebo do Kerska, pitoreskní lesní osady v Polabí kousek od Nymburka, které znáte jako dějiště filmu a Hrabalova románu Slavnosti sněženek.

Zámek a park Průhonice – domov filmových princů a princezen

zámek průhoniceZámek Průhonice s rozsáhlým přírodně krajinářským parkem, který je součástí světového dědictví UNESCO, se stal v mnoha pohádkách domovem šlechtičen a šlechticů. Určitě si vzpomenete na začátek pohádky Třetí princ, kde dva bratři vyrůstají na zámku Průhonice a cvičí v šermu a jízdě na koni v průhonickém parku.
 
Zámecký park si „zahrál“ i v další populární pohádce S čerty nejsou žerty – zde sloužil za domov princeznám Angelíně a Adélce, které se proháněly kolem jezírka. Dále se zde natáčely pohádky Ať přiletí čáp, královno, Ať žijí duchové! Koloběžka první, Kouzelný měšec, Plaváček, Popelka, Princezna se zlatou hvězdou nebo Tři veteráni.
 
park PrůhonicePohádkově krásný park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca a najdete v něm kromě lesu s cizokrajnými dřevinami také volné louky či rozlehlé Alpinum (vybudované na skalnatých partiích nad Botičem). Pro toulky parkem, který se nachází v nadmořské výšce 280-342 m, návštěvníkům slouží 40 km upravených cest. Park je ideální místem pro relaxaci i romantickou procházku.
 

Královské město Kouřim znáte ze seriálu Bylo nás pět

bylo nás pětŠestidílný dětský seriál Bylo nás pět, který si podmaňuje všechny generace již přes čtvrt století, se odehrává v královském městě Kouřim, ležícím východně od Prahy. Filmové městečko se do dnešních dní příliš nezměnilo. Koloniál rodiny Bajzovy najdete na adrese Mírové nám. 117, filmový kostel, kde dělal ministranta Čeněk Jirsák je ve skutečnosti kostel sv. Štěpána, filmové cukrářství na náměstí je dnes pekařství a škola, kam kluci chodívali je v současnosti již bývalou školou v Kouřimi na křižovatce ulic Československé armády a Okružní. Další místa ze seriálu lze poznat lehčeji – například Pražskou bránu, obchod „Modes robes“ Péťova strýce (dnes drogerie) či hostinec, který ostatně restauračním zařízením byl a je jím dodnes.   
 
skanzen kouřimDoslova „za rohem“ od centra města se nachází Muzeum lidových staveb Kouřim, které si zahrálo v nejedné pohádce. Filmové štáby si místo oblíbily prakticky od jeho vzniku v roce 1972. Natáčely se zde například filmy Komediant (1984), Křídlovka pro Majoránka (1985), TV seriál Čapkovy kapsy – část 1. Zločin v chalupě (2011) a pohádky Nesmrtelná teta (1993), Jak si zasloužit princeznu (1994), Kouzla králů (2008), Peklo s princeznou (2009) či Tajemství staré bambitky (2011). Jestliže se sem vypravíte na výlet, určitě poznáte chalupu z Budče, která se v posledně zmiňované pohádce mnohokrát objevuje.
 

Slavnosti sněženek v Kersku

Kersko HájenkaPo stopách filmu Slavnosti sněženek se vydejte do Kerska, krajiny Polabí mezi Lysou nad Labem a Nymburkem. K putování tímto krajem můžete využít Hrabalovu stezku. Po cestě, která je lemovaná třinácti naučnými tabulemi, se dozvíte něco ze života spisovatele Bohumila Hrabala, o Slavnostech sněženek nebo o lese a životě v něm.

Asi patnáctikilometrový výlet, vhodný pro cyklisty i pěší turisty, začíná u proslulé Hájenky. Ačkoli doznala jistých změn, pohled do jídelního lístku poskytne dávku nostalgie – v bohaté nabídce zvěřiny samozřejmě nechybí proslavený kerský divočák se špíkovou nebo se zelím (popřípadě v kombinaci od obojího) a z nápojů Postřižinské pivo. Cesta vás povede okolo Lesního ateliéru u Kubů, Josefského pramene, Hrabalově chatě s číslem popisným 0315, kde vznikla mnohá známá díla a k řece Labi. Stezka končí v Nymburku, přesně před vraty nymburského pivovaru.
 

Po filmových a pohádkových místech vás provedou dvě hry

teorie tygraStředočeský kraj vydal brožury, které filmové nadšence provedou po stopách oblíbených českých i zahraničních filmů. Z celkem 16 českých a 8 zahraničních snímků si skutečně vybere každý. Nezapomnělo se na pohádky, komedie ani dramata, u kterých nechybí výčet lokací ani popis míst, kde se odehrávaly populární scény. Poznáte místa spojená s filmy Teorií tygra, Mission: Impossible, Anthropoid a řadou dalších snímků. Tištěnou verzi si zájemci mohou vyzvednout ve středočeském infocentru v centru Prahy, na adrese Husova 21.
 
pohádkové putováníV nabídce je také Pohádkové putování – cestování za razítky na místa, kde se natáčelo 10 českých pohádek, jejichž děj se odehrával ve středních Čechách. Oblíbená pohádka Tři veteráni soutěžící zavede k lomům u Koněpruských jeskyní, kde je možné získat razítko v pokladně krasových jeskyní. Pohádka Jak se budí princezny pak návštěvníky zavede na zámek Konopiště. Nezapomnělo se ani na novodobější pohádky, a tak mohou soutěžící získat razítko ve skanzenu v Přerově nad Labem, kde se odehrála pohádka Zakleté pírko, ve skanzenu v Kouřim, který se stal dějištěm pohádky Tajemství staré bambitky, nebo v Chrustenické šachtě u Berouna, kam filmaři zavítali při natáčení pohádky Čertí brko.


Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Pivovar Nymburk, Bohumil Hrabal a Postřižiny patří neodmyslitelně k sobě. Známý spisovatel Bohumil Hrabal žil v Pivovaru Nymburk v letech 1919-1947. Život v pivovaru popsal ve své knize Postřižiny. Název Postřižinské pivo dal nymburskému pivu sám mistr.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Hrabalova hájenka – Restaurace Hájenka Kersko

Hrabalova hájenka – Restaurace Hájenka Kersko

Hrabalova hájenka je restaurace v chatové osadě Kersko. Známá je díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, protože se v ní odehrává spousta jeho příběhů.

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování má jen dvě zastávky, ale velice významné – provede vás obcí a představí skanzen těžby železné rudy Chrustenická šachta. Stezka připomíná filmy a seriály jako např. Zdivočelá země, Ostře sladované vlaky, Bumerang a další.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Městské opevnění v Kouřimi

Městské opevnění v Kouřimi

Středověké opevnění v Kouřimi patří k nejlépe zachovalým hradebním systémům v českých zemích. Vznikalo od poloviny 13. století do začátku 16. století. Mohutné hradby obklopují historické jádro města v délce asi 1250 metrů.

Návštěvnické centrum Průhonického parku

Návštěvnické centrum Průhonického parku

V přízemí průhonického zámku naleznete Návštěvnické centrum věnované parku i Botanického ústavu Akademie věd ČR, která park spravuje. Návštěvníci zde získají rychlý přehled o aktuálním kvetení v parku, pořádaných akcích a informace o rostlinách.

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.

Důlní expozice Chrustenická šachta

Důlní expozice Chrustenická šachta

Chrustenická šachta je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Žulové lomy u Nečína

Žulové lomy u Nečína

Skupina menších žulových lůmků, které najdete severně od obce Nečín tvoří romantická zákoutí, která již zvábila nejednoho filmaře. Nechází se zde lom Špic s lekníny, Jiraska nebo největší z nečínských lomů – Vančátka.

Další aktuality

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky