Úvod > Aktuality > Pohádková a filmová putování Českým rájem
Příroda

Pohádková a filmová putování Českým rájem

  • Vydáno17. července 2022
Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

Český ráj s princem Bajajou, Dešťovou vílou či Lotrandem a Zubejdou

hrubá skálaČeský ráj filmaři prostě milují – je zde všechno, co ve správné pohádce nesmí chybět: malebné domečky lidové architektury, tajemná zákoutí divokých skal, honosné zámky i starobylé hrady. Jedním z nejoblíbenějších turistických míst jsou Prachovské skály. Až budete procházet Císařskou chodbou, vzpomeňte si na filmové zpracování pohádky Malá mořská víla (1976). Když v podmořském království začíná slavnost, prochází jeho obyvatelé právě těmito místy.

hruboskalskoNezapomenutelnou klasickou pohádkou je Princ Bajaja (1971). Ten „působil“ hlavně v oblasti Hruboskalského skalního města. Hlavní scény s mluvícím koněm se odehrávají pod skalním převisem Adamovo lože, kde také princ odpočívá po souboji s drakem nebo Černým rytířem. Na svých cestách se Bajaja umývá u rybníku Věžák. Království, ve kterém žije princezna Slavěna uvidíte z Mariánské vyhlídky, odkud je perfektní výhled na zámek Hrubá skála.

suché skályLyrickou pohádku O Janovi a podivuhodném příteli (1990) natáčely filmové štáby na Malé Skále a v Suchých skalách. Místo, kam letí princezna Agnes na koni poznáte od autobusové zastávky na křižovatce Prosíčka i ve skalách u zříceniny hradu Vranova. Vchod do skalního sídla čaroděje Magnuse je ovšem cca 80 km daleko, a to v Panské skále.

valečovV severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň najdete hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Na Valečově se natáčela pohádka Lotrando a Zubejda (1996). V předhradí se nacházejí volně přístupné skalní světničky, které posloužily jako domov zbojníků Lotrandovy bandy anebo coby příbytek podivínského mužíka v pohádce RumplCimprCampr (1997). Objevování skalních místností a hledání otvorů ve skalách se určitě bude líbit dětem. 

Dlaskův statekValečov se mihne i v pohádce Dešťová víla (2010), avšak hlavní pozornost je v této pohádce věnovaná Příhrazským skalám. Právě se se dostane vesnická dívka Květuška v podání Vicy Kerekes, když se vydá do světa za Dešťovou vílou. Projde Studeným průchodem a po Zlaté stezce Českým rájem jde směrem k Drábským světničkám. Tam se dostane i Ondra, kterého honí lupiči a nakonec jeho úkryt naleznou právě pod Drábskými světničkami, kde ho okradou a zbijí.

Pozornost filmařů si získala i Malá skála – zdejší skvost lidové architektury, Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, připomene již zmíněnou pohádku Rumplcimprcampr. A když už zde budete, co takhle vystoupat na nedalekou zříceninu hradu Frýdštejn? V jeho hradbách se ocitnete uprostřed další české filmové pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987).
 

Jak dostat tatínka do polepšovny a Jára Cimrman

Pomyslnou Mekkou filmařů v Českém ráji je Vesec u Sobotky. Jedná se o vesnickou památkovou rezervaci s osmadvaceti domy, která je unikátním komplexem stavení z 18. a 19. století. Z důvodu častého natáčení zde dokonce obec zakopala elektrické vedení do země. Vesnička se stala ústředním místem natáčení filmu Přijela k nám pouť (1973).
 
jak dostat tatínka do polepšovnyMístní hasičskou zbrojnici s rybníčkem a blízkým "obchůdkem" si každý pamatuje z komedie Jak dostat tatínka do polepšovny (1978). Vzpomenete si na hasičskou stříkačku jménem Máňa, co se na každé soutěži umístí tak, že je naprosto poslední? Také slavná Máňa projíždí právě Vescem. A nadohled odsud je mnoho dalších míst z filmu! Tak například na hrázi rybníka Vidlák vznikla nezapomenutelná scéna, kterak se pošťák Fanda na babetě v podání Petra Nárožného lekne vodníka jedoucího na kole a sjede i s motocyklem do rybníka. Další rybník, Věžák, se objeví u dědovy chaloupky, ze které mamince v podání Jany Preissové „přechází zrak“. Do Vesce to měl odtud malý Vašek na kole 7 km. A skála Dračí zub, který Vašek s Lubošem hrdinně zdolali a maminku kvůli tomu málem ranila mrtvice? Ve skutečnosti se jedná o Skautskou věž a narazíte na ni na žluté turistické stezce vedoucí z Hrubé SkályValdštejnu.
 
Vesec u SobotkyPokud patříte k obdivovatelům důmyslného vynálezce a všeuměla Járy Cimrmana, musíte do filmového Liptákova! Slavnou vesničkou, kde prý – kromě jiných obcí – Jára Cimrman na stará kolena také uléhal a spal, se v životopisném snímku Jára Cimrman ležící, spící (1983) stal také již zmiňovaný Vesec u Sobotky. Za obecnou školu sloužilo stavení čp.7 a muzeum peří najdete pod číslem 19. Vedle filmu o zneuznaném géniovi se tu ostatně natáčelo i poetické Léto (1948) podle předlohy Fráni Šrámka nebo Díky za každé nové ráno podle scénáře Haliny Pawlowské (1994).
 

Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

  • plakánekPo stopách pohádky S čerty nejsou žerty (1984) se vydejte do Vesce – právě sem si pro Petra Máchala přišli vojáci a zlý generál. Roubené stavení č. 18 představovalo obydlí babičky Anny Máchalové. Z Vesce se vydejte po modré turistické trase údolím Plakánek. Po dvou kilometrech narazíte na rozcestník, zde jděte vlevo po modré a červené. Po kilometru se přímo před vámi, naproti rybníku, vyloupne mlýn Petra Máchala (soukromý a nepřístupný).  
  • hrad kostHrad Kost je typický tím, že jako jeden z mála neční do kraje na vysoké skále, nýbrž je ukryt mezi kopci. Na nádvoří se nachází zamřížované okno, za kterým byl Petr Máchal uvězněn a u kterého zpívala Adélka píseň Petře Petříčku, chlapče rozmilý... Jinak se na hradě Kosti natáčely pohádky O ztracené lásce (2002) a O ztraceném princi (2008) i horor Hannibal – Zrození (2007).  
  • Kopicův statek si zahrál v následujících pohádkách a filmech: Nesmrtelná teta (1993), Princ a Večernice (1978), Princ Bajaja (1971), O ztracené lásce (2002) a Prima sezóna (1994).  
  • zámek sychrovZámek Sychrov s přilehlým anglickým parkem také láká filmaře. Natáčela se tu mimo jiné oblíbená pohádka Zlatovláska (1973), Kočičí princ (1978), Nesmrtelná teta (1993), Zlatá nitka (2006) či Nejkrásnější hádanka (2008). Z filmů a seriálů se na Sychrově točila detektivní komedie Záhada zlatého servisu (1986) s Rudolfem Hrušínským, Bolkem Polívkou, komedie z prostředí odtučňovacího ústavu Sedm hladových (1987), epizoda ze seriálu Dobrodružství kriminalistiky – Střela s Hanou Maciuchovou a Vlastimilem Brodským (1988), válečné drama Tmavomodrý svět (2000) nebo ruský film Tři mušketýři (2013).  
  • Mezi známé klasiky patří i Tajemství hradu v Karpatech (1981), které bylo natáčeno mimo jiné v arboretu Bukovina.  
  •  TroskyZřícenina hradu Trosky se objevila například ve filmu Máj (2008) anebo v pohádce Princ a Večernice (1978) – právě zde princ Velen bojuje o Večernici se zlým čarodějem Mrakomorem.
  • A jsme zase u pohádky S čerty nejsou žerty (1984) – u Klokočských skal, poblíž hradu Rotštejn, odnesl čert Janek v hodnosti vlka a vraníka konečně do pekla Dorotu Máchalovou.
Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky

Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky

Tradiční zástavbu obce Vesec charakterizují roubené obytné a hospodářské stavby převážně patrového uspořádání. Většina staveb pochází z období 18. a 19. století.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí patří k nejmalebnějším místům Českého ráje. V jeho středu leží Věžický rybník zvaný Věžák známý z oblíbeného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Hrad Vranov – Pantheon

Hrad Vranov – Pantheon

Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Rozsedlina Studený průchod

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Zříceniny hradu Frýdštejn

Zříceniny hradu Frýdštejn

Jedním ze tří hradů na Jablonecku je zřícenina hradu Frýdštejn, která je nejsevernější hradní zříceninou v kraji. Dominantou současné zříceniny je mohutná válcová věž o průměru devět metrů, která bude zpřístupněna veřejnosti.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcennějším lokalitám v Českém ráji.

Mariánská vyhlídka v Českém ráji

Mariánská vyhlídka v Českém ráji

Mariánská vyhlídka je jednou z nejproslulejších a nejnavštěvovanějších v Českém ráji. Nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Charakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály. Tento atraktivní skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet. Suché skály jsou dnes oblíbeným horolezeckým terénem a přezdívá se jim "české Dolomity".

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Založil jej tehdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem kolem roku 1860.

Skalní dutina Adamovo lože v Hrubé Skále

Skalní dutina Adamovo lože v Hrubé Skále

Skalní reliéf vytesaný do pískovce leží asi 300 m severně od zámku Hrubá Skála. Nachází se ve skalní soutěsce, vpravo při cestě na Mariánskou vyhlídku.

Další aktuality

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu Májové noci aneb Noc hradních kaplí nabídne v sobotu 27. května 2023 noční prohlídku hradu Bezděz s nasvícením gotické kaple svíčkami a také noční rozhledy z Velké věže hradu. Připraven je i bohatý kulturní program.
Liberecký kraj | Památky

Pohádkový park na zámku Sychrov o víkendu zaplní děti

Tento víkend zaplní zámecký park na Sychrově dětský smích. Pro děti bude připravena cesta parkem s několika zastaveními, kde budou plnit úkoly od pohádkových postav. Chybět nebudou princezny, víly nebo loupežníci. Za splnění všech úkolů dostane každý dětský účastník malý dárek. Akce trvá po oba dny (27. a 28. května) od 9 do 17 hodin.
Liberecký kraj | Zážitky

Lázně Libverda zahajují lázeňskou sezónu

V sobotu 27. května 2023 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Liberecký kraj | Lázně a wellness

Česko mezi řádky: Winterbergova poslední cesta, vlaky a Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš (*1972) žije střídavě v Česku a Německu, přesto je Winterbergova poslední cesta prvním románem, který napsal v němčině. Do češtiny román přeložila Michaela Škultéty. Kniha se stala záhy po vydání literární událostí, byla nominována na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a získala nominaci na cenu Magnesia Litera za překladovou knihu 2022.
Liberecký kraj | Životní styl

Nejoceňovanějším minipivovarem roku je Volt z Jablonecka

Mezinárodní pivní festival 2023 zná své vítěze. Hned v několika kategoriích zabodovala mezi početnou konkurencí piva z jabloneckého pivovaru Volt. Jejich síla je totiž elektrizující podobně jako vynález muže, po němž je pivovar pojmenován. Z širokého portfolia nejlepšího minipivovaru loňského roku si tak odneslo ocenění šest druhů piv.
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Frýdlant zve na Valdštejnské slavnosti: dobové městečko, bitvy i koncerty

Ve dnech 19. až 21. května 2023 si udělejte výlet do Frýdlantu – po dlouhých čtyřech letech se ve městečku pod Jizerskými horami uskuteční tradičně třetí květnový víkend oblíbené a skvělé Valdštejnské slavnosti. Akce, která je pořádána vždy každý lichý rok, musela být v roce 2021 kvůli opatřením proti koronaviru zrušena. O to větší důvod tuhle tradiční třídenní akci plnou historie, dobrého jídla a pití, divadla, tance, vojsk, bitev nebo třeba koncertů letos zařadit do svého programu! Těšte se na tradiční třídenní akci plnou historie, dobrého jídla a pití, divadla, tance i historických vojsk a bitev.
Liberecký kraj | Památky

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív

Lužické hory jsou neprávem opomíjenou oblastí který nabízí široké spektrum vyžití pro celou rodinu. Území mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Českosaským Švýcarskem vás překvapí bohatstvím přírodních krás i množstvím kulturních památek a malebnou lužickou architekturou. Lužické hory objevíte ideálně ze sedla kola – kopce a kopečky se pravidelně střídají s příjemnými sjezdy i rovinkami. Horské hřebeny pak nabízí tichou jízdu v lesním prostředí zpestřenou mnoha výhledy. Pěšky naopak můžete projít početná skalní města a prozkoumat tajuplné skalní reliéfy.
Liberecký kraj | Příroda

Výletní lodě na Máchově jezeře zvou na pohodovou plavbu

Udělejte si výlet po hladině Máchova jezera se zdejší Regatou. Během května a června vyplouvají lodě po vodní hladině vždy v sobotu a neděli podle pravidelného jízdního řádu. Loď vyráží, když se v přístavišti v Doksech sejde minimálně 15 osob.
Liberecký kraj | Zážitky