ÚvodAktualityPodzimní prohlídky lákají do ostravské zoo i na pandy červené
Příroda

Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo i na pandy červené

  • 11. října 2024
Byli jste už v zoologické zahradě v Ostravě? Máte k tomu jedinečnou příležitost! Mláďata pandy červené se v ostravské zoo narodila už na začátku července, ale teprve nyní se odvažují vylézat z budek a objevovat okolní svět. I v přírodě tráví mláďata této ohrožené šelmy první tři měsíce života v bezpečí rodné dutiny. Lezení po větvích se musejí učit, jako se děti učí chodit. Trpěliví návštěvníci mají možnost pozorovat, že to není nic jednoduchého. Někdy dojde i na pády, ale ani ty malé pandy od dalšího průzkumu neodradí.
Některá teplomilná zvířata  v Zoo Ostrava již byla přestěhována do zázemí, ale většina je k vidění v expoziční části zoo, mnohé chladnomilnější druhy spíše než třeba v parném létě, například i pandy červené. Kromě chovného páru se ve výběhu stále častěji zdržují i odrůstající mláďata. Ve voliérách s hustější výsadbou keřů, které postupně ztrácejí listí, teď o to více vyniknou jejich ptačí obyvatelé v celé své kráse a majestátnosti, třeba kondoři nebo supi.



Mláďata pandy červené se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodila 6. července 2024. Matkou mláďat je zkušená samice (*2018), která v zoo odchovala už sedm mláďat (včetně těch letošních). Otcem je patnáctiletý samec, který je jedním z nejstarších samců v evropském chovu. Narodil se v roce 2009 a do Ostravy byl přivezen v roce 2010. Do odchovu mláďat se nijak nezapojuje, vše nechává na samici, která je velmi pečlivou a starostlivou matkou. Ani chovatelé do odchovu nijak nezasahují. První veterinární kontrola proběhla až v průběhu září a bylo při ní bylo mimo jiné zjištěno, že se jedná o dva samečky.
 
Situace těchto asijských šelem není v jejich domovině nijak příznivá a početnost volně žijící populace stále klesá. Do roku 2015 byla panda červená vedena v Červeném seznamu ohrožených druhů (The IUCN Red List of Threatened Species) v kategorii „zranitelný“ (Vulnerable). Po přehodnocení stavu ve volné přírodě ale výsledky výzkumu ukázaly, že se situace výrazně zhoršila. Proto byla přeřazena do kategorie „ohrožený“ (Endangered). Největší hrozbou pro pandy je zejména stálý úbytek a přeměna jejich přirozeného prostředí v důsledku lidské činnosti, ale také nelegální lov. Proto se může chov v zoologických zahradách stát v budoucnu poslední možností, jak tento druh na Zemi zachovat.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická Audio

Románová trilogie Šikmý kostel Karin Lednické otevřela zapomenutou kapitolu našich dějin a změnila pohled na město, které téměř zmizelo z mapy – starou Karvinou. Z příběhu zasaženého důlním neštěstím se stal kulturní fenomén, který ožil nejen v knihách, ale i na divadelních prknech. Společně s ním ožila i paměť města, které zmizelo. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat k šikmému kostelu u Karviné, skutečné památce, která románu dala jméno.
14. leden 2026 10:24
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské Audio

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
14. leden 2026 0:34
Památky, Moravskoslezský kraj

Užijte si lyžování v Těšínském Slezsku: zima přeje aktivnímu odpočinku

Těšínské Slezsko nabízí spoustu pěkných terénů pro sjezdové lyžování. Ze svahů Moravskoslezských Beskyd si vyberou si jak začátečníci, tak pokročilí lyžaři. A další výhodou je komornější atmosféra zdejší lyžovačky, dlouhé fronty na vlek tu určitě nehrozí. Kde najdete ty nejlepší vleky Těšínského Slezska vám poradí Kudy z nudy.
4. leden 2026 8:48
Zimní sporty, Moravskoslezský kraj

Kam za kouzlem zimy v Jeseníkách?

Při toulkách přírodou Jeseníků objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Díky mrazu se vodopády přemění na ledopády, v Karlově Studánce dokonce každoročně vzniká ledotrysk! Nemluvě o krásných trasách na běžky, které mnohdy vedou místy, která jsou v létě obtížněji dostupná. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy nádhernými Jeseníky!
4. leden 2026 6:57
Příroda, Moravskoslezský kraj

Vydejte se přivítat nový rok na nejvyšší horu Moravy: Praděd!

Zimní výstup na Praděd je výjimečný zážitek, který ocení každý milovník hor. Výstup lze absolvovat pěšky, na běžkách nebo sněžnicích, podle aktuálních sněhových podmínek. Unikátní 146,5 metru vysoká věž je neoddělitelnou součástí Pradědu a Jeseníků. Z rozhledny ve výšce 73 metrů jsou za příznivého počasí vidět Krkonoše (126 km), Beskydy (105 km), Malá Fatra (150 km). A kdo zdolá nejvyšší horu Jeseníků Praděd, může se těšit na zasloužené dobroty. Restaurace na Pradědu je nejvýše položenou, celoročně provozovanou restaurací v České republice. Užijte si opět Novoroční hvězdicovitý výstup na Praděd 2026! Schválně, zkuste se první den v novém roce vyhecovat a dopřejte si novoroční výstup na Praděd, určitě to bude nevšední zážitek! Tříkrálový pochod na Praděd pořádá pak 6. 1. 2026 KČT Krnov.
31. prosinec 2025 10:37
Zimní sporty, Moravskoslezský kraj

Vyhlídková věž v Ostravě je otevřena o Silvestru i na Nový rok

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Proč si tedy 1. ledna neudělat příjemnou procházku, kterou lze spojit s netradiční návštěvou vyhlídkové věže v Ostravě? Jen jednou ročně si tu máte možnost připít na další na zážitky bohatý rok a vychutnat si pohled na zimní Ostravu. Otevřeno je na Silvestra od 9:00 do 14:00 a na Nový rok od 13:00 do 17:00 hodin.
31. prosinec 2025 10:09
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Poznejte Těšínské Slezsko – pestrou mozaiku turistických cílů pro každé roční období

Láká vás východ České republiky? Beskydy, horalé? Chcete poznat krajinu kolem Šikmého kostela? Nejvýchodnější cíp České republiky nabízí nespočet zajímavých míst a zážitků. Ať se tam vydáte jako turisté, cykloturisté nebo za poznáním, nebudete litovat.
30. prosinec 2025 0:26
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Zapovězená halda Ema uvítá návštěvníky i na Nový rok

Už 20. ročník novoročního výstupu na haldu Emu připravil na první den roku 2026 Klub českých turistů. Přestože uvnitř hlady hlušiny stále probíhá proces hoření, je ostravská dominanta zpřístupněna veřejnosti. Všichni milovníci dalekých rozhledů tak mohou na umělý kopec vystoupat a užít si fenomenální výhledy na město z 315 výškových metrů. Tradiční odznak opět bude v nové barevné verzi a nově také s ročníkem – 2026.
29. prosinec 2025 13:43
Památky, Moravskoslezský kraj