Úvod > Aktuality > Brno láká na podzimní tematické prohlídky
Brno láká na podzimní tematické prohlídky
">
Památky

Brno láká na podzimní tematické prohlídky

  • Vydáno8. října 2018
I v říjnu pokračuje oblíbený cyklus komentovaných tematických prohlídek s průvodci Turistického informačního centra Brno. Návštěvníci se mohou těšit na architektonicky zaměřené okruhy, slavné brněnské osobnosti, procházku středověkým Brnem, poznáte také meziválečné Brno očima Němců anebo slavné vily v Masarykově čtvrti. Nebude chybět ani prohlídka bývalé káznice na Cejlu. Přesvědčte se a poznávejte Brno se zkušenými průvodci, od kterých se dozvíte mnoho zajímavého.

Slavní rodáci a Brno v proměnách staletí

BrnoVyrazte s průvodci Turistického informačního centra v Brně do ulic města na podzimem obarvené prohlídky jeho malebných zákoutí. Už na sobotu 13. října je připravena tematická prohlídka "Brněnští rodáci slavní u nás i ve světě". Od Staré radnice se vydáte do Biskupské ulice za Hugo Haasem, poté se přesunete přes Dominikánské náměstí (Jan Křtitel Erna) na náměstí Svobody (Georg Placzek). Odtud budete pokračovat kolem Knihovny Jiřího Mahena (František Halas), kavárny Savoy (Jindřich Kumpošt) ke kostelu sv. Tomáše (markrabě Jošt). Závěr procházky patří hotelu Continental (Adolf Loos) a rodnému domu Nataši Gollové na Údolní ulici. Prohlídka stojí 100 korun a stratuje ve 14 hodin z nádvoří Staré radnice.

BrnoNedělní procházka s názvem "Láska a jiné city v Brně ve středověku" vás provede středověkým Brnem na pozadí milostného vztahu Elišky Rejčky a Jindřicha z Lipé. Ve středověku však nabývala láska různých podob a tak se vydáte po stopách nejenom citů milostných. Představíte si město Brno jako jeviště, na kterém se odehrávaly velké osobní příběhy. Sraz je u jezdecké sochy Jošta na Moravském náměstí ve 14:00 hodin. Vstupné je 100 Kč.

O názvech ulic ve středu města během staletí se dozvíte v sobotu 20. října. Projdete se známými ulicemi v centru města a seznámíte se s jejich názvy tak, jak se postupně měnily od 13. století až po současnost. Trasa povedez Moravského náměstí do ulice Kounicova, Lidická, Koliště, Joštova, Rašínova, na náměstí Svobody, Dominikánské nám., Šilingrovo nám., Zelný trh a do ulice Františkánská a Minoritská. Sraz je v 10:00 v parku na Moravském náměstí. Vstupné je 100 Kč.
 

Slavné vily a Brno očima Němců

Low-beerKdo chce poznat novodobější historii města, neměl by si nechat ujít prohlídku nazvanou "Ze vzpomínek brněnských Němců". Díky ní se podíváte na meziválečné Brno očima Němců, kteří zde žili a jejichž vzpomínky na město, které už neexistuje, nejsou zaváté pozdějšími nánosy a mohou tak být zajímavé i pro současné Brňany. Prohlídková trasa vychází z knih, které vydal Etnologický ústav AV ČR spolu s Archivem města Brna a bude doplněna dobovými fotografiemi. Prohlídka se koná v neděli 21. října od 10:00 hodin, sraz je u vstupu do parku Lužánky z ulice Lužánecká. Vstupné je 100 Kč.

Vila TugendhatSlavné vily v Masarykově čtvrti a v Pisárkách se představí v sobotu 27. října. Procházka vás zavede do jedné z nejkrásnějších vilových čtvrtí v Brně, ve které uvidíte řadu slavných funkcionalistických vil z 20. a 30. let 20. století. Budou to například vila Ivo Váni Psoty, Patočkova vila, vila Ernsta Löw-Beera, vily manželů Petrákových, Němcových a Wittalových, vila Hermíny Weiglové, Münzova vila a další. Sraz je ve 14:00 na stanici Barvičova – konečné zastávka tramvaje trolejbusu č. 35 a č. 39. Vstupné je 100 Kč.

Nejstarší vily v Černých Polích objevíte v neděli 28. října, také od 14:00 hodin. Tato oblast je doslova nahuštěna památkami, nachází se zde i vila Tugendhat, jediná z brněnských památek, která je na seznamu UNESCO. Známé památky neminete, ale podíváte se i na méně známé objekty, které v jejich stínu trošku zanikají. Projdete se ulicemi Černopolní, Schodová a Antonína Slavíka. Procházka je určena pro omezený počet osob, doporučujeme proto zakoupit vstupenky v předprodeji.
 

K prohlídce láká i káznice na Cejlu

Káznice na CejluBývalá krajská věznice v Brně na Cejlu je výjimečný objekt s historií sahající až do závěru 18. století. Postupně se objekt původně situovaný za městskými hradbami ocitl uprostřed města a málokdo má dnes tušení, že ještě v průběhu 20. století zde docházelo k popravám politických odpůrců nacismu a komunismu. Objekt si prohlédnete s průvodcem 20. a 25. 10. 2018. Vstupné do káznice je 150 Kč, prohlídky se konají v různých časech.

Každá procházka je určena pro omezený počet osob, doporučujeme proto zakoupit si vstupenky v předprodeji i on-line. Kromě pokladny v Labyrintu pod Zelným trhem si lze zakoupit vstupenky i v předprodeji v Radnické ulici 2, v informačním centru v Radnické ulici 8 a na pokladně v Mincmistrovském sklepě na Dominikánském náměstí. Vstupné na prohlídky je 100 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti od 6 let, studenty, seniory, ZTP a ZTP/P.
Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.

Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně

Obdivovat vzácný gotický portál, nahlédnout do freskového sálu, vystoupat na věž, kochat se pohledem na celé Brno. Zastavit se na Staré radnici stojí za to!

Socha markraběte Jošta v Brně

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Kašna Parnas v Brně na Zelném trhu

Kašna Parnas v Brně na Zelném trhu

Barokní kašna Parnas stojí v centru Brna ve středu náměstí známého jako Zelný trh a je jeho výraznou dominantou.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika