!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Podzimní svátek všech vodáků je tady – o víkendu se pojede Vavřinec!
Podzimní svátek všech vodáků je tady – o víkendu se pojede Vavřinec!
"> "> "> "> ">
Letní sporty

Podzimní svátek všech vodáků je tady – o víkendu se pojede Vavřinec!

  • Vydáno15. října 2021
Sjezd Vavřineckého potoka patří k legendárním vodáckým akcím, kde žádný správný milovník splouvání divoké vody nesmí chybět. Letos se bude vypouštět voda z Vavřineckého rybníka po celý víkend 16. a 17. října 2021. V sobotu dopoledne se pojedou závody, pak bude trať zpřístupněna všem vodákům z řad široké veřejnosti. Troufnete si letos na Toušickou kaskádu, která je zařazena do obtížnosti WW IV?
vavřinecký potokLegendární vodácká podzimní akce, na kterou se celou sezónu těší široká vodácká veřejnost, to je Vavřinecký potok! V rychlých peřejích, válcích a nízkých lávkách úzkého úzkého zarostlého potoka nemají začátečníci šanci! Letos 16. a 17. 10. 2021 se koná už 40. ročník.

Trasa závodu Vavřinec – Toušice je dlouhá 16 km a obtížnost potoka je klasifikována jako WW II–III. Od Církvického mostu nabývá potok na obtížnosti, dosahující až WW III. Brankoviště jsou na ř. km. 8,1 u Mlýna Davídkov a na Vlachovce na ř. km 9,5, kde je pod starou trampskou chatou i občerstvení. Než dojedete do cíle cesty do Toušic, čeká vás ještě Toušická kaskáda. Splutí kaskády je, co se týká obtížnosti, zařazeno do WW IV a proto se doporučuje jen dobrým, zkušeným vodákům.

vavřinecký potokVoda se z Vavřineckého rybníka vypouští po celý víkend. V sobotu dopoledne se koná závod a tradičně bývá na potoce dost plno. Kdo si troufá, může se přihlásit na závod a namočit se už v sobotu, ke klidnému společnému splutí zvolte raději neděli. Řeka bývá v neděli již volnější a dají se využít krásná místa na cvičení vodáckých dovedností. Od rybníka si užijete 7 km rychle proudícího potoka k Davídkovu mlýnu s velkým spádem, meandry, stromy, kameny a hrázkami. Na dalších 4,5 km do Doubravčan se vše trochu uklidní a poslední 4 km do Toušic již spád klesá a potok meandruje nížinnou krajinou. Těsně před cílem je obtížná Toušická kaskáda, kterou lze ale snadno přenést.

Startovné a poplatek za splutí vybírá pořádající oddíl Vodáci Pečky. Za závod 100 Kč, volné splutí za 50 Kč.
Sedm řek, na kterých se vodáci rozloučí se sezónou

Sedm řek, na kterých se vodáci rozloučí se sezónou

Poslední jízdy a pak symbolické otočení klíčem a zamknutí řeky do příštího jara. Starý vodácký rituál si budete moci i letos vychutnat na několika českých tocích, které budou slavnostně uzavírat sezónu. Přijďte poděkovat řekám za nezapomenutelné chvilky letních dní a užijte si poslední letošní peřeje.

Kamenný most v Toušicích

Kamenný most v Toušicích

Na Vavřineckém potoce, jihovýchodně od vesnice Toušice, existoval v minulosti velký rybník, z něhož se dochovala hráz, jejíž součístí byl i pozoruhodný barokní kamenný most přes oba přepady. Půvabná stavba je zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek.

Další aktuality