Úvod > Aktuality > Podzimní svátek všech vodáků je tady – o víkendu se pojede Vavřinec!
Letní sporty

Podzimní svátek všech vodáků je tady – o víkendu se pojede Vavřinec!

  • Vydáno14. října 2022
Sjezd Vavřineckého potoka patří k legendárním vodáckým akcím, kde žádný správný milovník splouvání divoké vody nesmí chybět. Letos se bude vypouštět voda z Vavřineckého rybníka po celý víkend 15. a 16. října 2022. V sobotu dopoledne se pojedou závody, pak bude trať zpřístupněna všem vodákům z řad široké veřejnosti. Troufnete si letos na Toušickou kaskádu, která je zařazena do obtížnosti WW IV?
vavřinecký potokLegendární vodácká podzimní akce, na kterou se celou sezónu těší široká vodácká veřejnost, to je Vavřinecký potok! V rychlých peřejích, válcích a nízkých lávkách úzkého úzkého zarostlého potoka nemají začátečníci šanci! Letos 15. a 16. 10. 2022 se koná už 41. ročník.

Trasa závodu Vavřinec – Toušice je dlouhá 16 km a obtížnost potoka je klasifikována jako WW II–III. Od Církvického mostu nabývá potok na obtížnosti, dosahující až WW III. Brankoviště jsou na ř. km. 8,1 u Mlýna Davídkov a na Vlachovce na ř. km 9,5, kde je pod starou trampskou chatou i občerstvení. Než dojedete do cíle cesty do Toušic, čeká vás ještě Toušická kaskáda. Splutí kaskády je, co se týká obtížnosti, zařazeno do WW IV a proto se doporučuje jen dobrým, zkušeným vodákům.

vavřinecký potokVoda se z Vavřineckého rybníka vypouští po celý víkend. V sobotu dopoledne se koná závod a tradičně bývá na potoce dost plno. Kdo si troufá, může se přihlásit na závod a namočit se už v sobotu, ke klidnému společnému splutí zvolte raději neděli. Řeka bývá v neděli již volnější a dají se využít krásná místa na cvičení vodáckých dovedností. Od rybníka si užijete 7 km rychle proudícího potoka k Davídkovu mlýnu s velkým spádem, meandry, stromy, kameny a hrázkami. Na dalších 4,5 km do Doubravčan se vše trochu uklidní a poslední 4 km do Toušic již spád klesá a potok meandruje nížinnou krajinou. Těsně před cílem je obtížná Toušická kaskáda, kterou lze ale snadno přenést. Startovné a poplatek za splutí vybírá pořádající oddíl Vodáci Pečky, letos činí 100 Kč.
Kamenný most v Toušicích

Kamenný most v Toušicích

Na Vavřineckém potoce, jihovýchodně od vesnice Toušice, existoval v minulosti velký rybník, z něhož se dochovala hráz, jejíž součístí byl i pozoruhodný barokní kamenný most přes oba přepady. Půvabná stavba je zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek.

Další aktuality

Během dvou adventních víkendů se mimořádně otevře zámek Lány

Během stříbrného a zlatého adventního víkendu se mimořádně otevřou dveře zámku Lány na Kladensku široké veřejnosti. Stane se tak ve dnech 9. až 11. prosince a 16. až 18. prosince 2022. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost, jak si prohlédnout reprezentační prostory letního prezidentského sídla! Vstup do zámku je zcela zdarma.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu

Druhá adventní neděle bude v Kouřimi již tradičně ve znamení Svatomikulášských obchůzek, které jsou v letošním roce připravené ve 12:00 a v 15:00 hodin. Během celého dne budou skanzenem procházet další tajemné adventní postavy, Barborky a Ambrož.
Středočeský kraj | Kultura

Vorařství je v UNESCO! Starobylé tradiční řemeslo bylo zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I když voroplavba jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávané mladším generacím. Mimo České republiky o připsání tradice vorařství společně usilovalo šest dalších evropských států: Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.
Středočeský kraj | Kultura