Úvod > Aktuality > Podzimní hrnčířské trhy v Berouně proběhnou již tento víkend!
Podzimní hrnčířské trhy v Berouně proběhnou již tento víkend!
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Podzimní hrnčířské trhy v Berouně proběhnou již tento víkend!

  • Vydáno5. září 2022
A je to tu! Beroun opět přiláká již po 26. milovníky hrnčířského řemesla. Na své si přijdou fanoušci užitkové, zahradní i dekorativní keramiky, porcelánu, ale také dobrého jídla, různých delikates a pití. Hlavním místem veškerého dění bude Husovo náměstí v Berouně, a také přilehlé malé uličky Kolářská a U Pražské brány. Za tradiční i netradiční keramikou se tedy vypravte o víkendu 10. a 11. září 2022. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program, včetně otevřených berounských památek, které se připojují k letošnímu Dni evropského dědictví.
Berounské trhyI letošní, již XXVI. Hrnčířské trhy, předvedou na 150 českých i zahraničních keramiků a hrnčířů, kteří jsou přímo autory svých výrobků, a především dodržují původní technologii výroby. Návštěvníci se mohou těšit na ruční práce, kvalitní funkční a užitkovou keramiku, krásné tvary a dekor i starodávné, léty prověřené, různé formy keramiky ještě našich babiček a prababiček. Objevíte zde lidovou kermaiku či ještě starší, jako jsou zakuřované vázy, inspirované dobou Keltů, moderní keramiku nebo dokonce designový porcelán a současnou autorskou tvorbu.

Keramika PolskoJiž dvacet šest let jsou Hrnčířské trhy v Berouně významnou součástí oslav Dnů evropského dědictví. Kromě otevřených berounských památek bude určitě stát za prohlídku místní radnice, Muzeum Českého krasu v Jenštejnském domě, Duslova vila, obě berounské brány a další. Kromě úžasných, pouze v tento den tradičně veřejnosti otevřených památek v Berouně, se vám opět konečně, po covidové odmlce, mezi keramiky představí na 20 zahraničních vystavovatelů z Evropy, kteří budou presentovat kulturu své země. I letos to bude nejpočetnější skupina z Maďarska, dále Slovenska, Polska, Rumunska, ale i z Německa, Bulharska a vzdáleného Turecka a Dánska.

Mimořádné parkoviště bude letos opět zdarma na Závodí, u restaurace U Štiky, na Berounce. Můžete zde místo parkovného přispět berounským neziskovým organizacím. Placená parkoviště budou PR1 na vlakovém a autobusovém nádraží a nově dokončené parkoviště PR2 Na Podole, které najdete u vlakového nádraží a v parkovacím domě Beroun – centrum, u Černého koně. Placené parkování v Auto kempu Beroun – Na hrázi, bude letos velmi omezené.


Gurmánská potěšení

JídloPo oba dny připravilo pro návštěvníky Městské kulturní centrum Beroun rovněž bohatý hudební program. Odehrávat se bude nejen na hlavním pódiu uprostřed náměstí, ale i ve vinném koutku či na Náměstí J. Barranda. Nebudou chybět kvalitní vína ani mladý burčák. Program i počet stánků s jídlem je stále o trochu menší než v dobách předcovidových, ale určitě si každý přijde na své, neb výběr je opravdu pestrý.

Chybět tradičně nebudou řecké speciality, olivy a sýry ze středomoří, domácí langoše, slovenské sýry, indická a thajská kuchyně, slané a sladké koláče, domácí tortilly plněné čerstvou zeleninou masem nebo sýry a poprvé ochutnáte poctivé bramborové speciality, kroule, plněné trhanými masy či sýry. Pivečko nabídneme z minipivovaru Kunratice Muflona a tradičně pro pijáky chlazenou Plzeň 12, kde vám ve stánku udělají ten nejlepší bramborák široko daleko. Vynikající káva od Coffee imrvére, domácí poctivé quiche, panini, koláče, bábovky, makronky, štrůdly a další malé dobroty a dortíky. Na větší oběd, či luxusní večeři vás opět zvou místní vyhlášené berounské restaurace, ale také najdete mnoho skvělých hospůdek a restaurací v berounském okresu.
 

To nejlepší z kulturního programu

Karel FrantelO hudební program se v sobotu postará Muzika Špalíček Praha, písně jižních a západních Čech a Jazz Petit Q, který také uslyšíte na vernisáži v muzeu Muzeu berounské keramiky. Uskuteční se tam výstava s názvem: Karel Frantel – V zátiší. Rodák z Boskovic (1966) absolvoval Pedagogickou fakultu MU v Brně se specializací na Výtvarnou výchovu. Od roku 1991 se ve své volné tvorbě věnuje převážně keramice a od roku 1994 je členem Sdružení keramiků Brno. Kromě volné tvorby vyučuje na ZUŠ v Mikulově a ZŠ v Novosedlech. Po mnoha letech prací vytvářených na hrnčířském kruhu, se posledních pět let věnuje věcem stavěným z plátů, dekorovaným barevnými engobami, zlatem a platinou. V sobotu od 18 hodin v muzeu navíc vystoupí Jazz Petit Q. Vznikl z neméně známé mikulovské kapely Kaz Band. Na tenorsaxofon hraje sám autor, keramik Karel Frantel. Od letošního roku s kapelou vystupuje i zpěvačka Pavla Dammová, občas s sebou kapela bere i hosta na foukací harmoniku či perkuse.

kapela BreounV neděli se těšte na harmoniku Charlieho Slavíka s doprovodnou kytarou Steve Walshe (USA). Charlie Slavík je nejuznávanějším hráčem na foukací harmoniku v ČR. Jako jediný Čech v historii se v roce 2013 zúčastnil prestižní mezinárodní bluesové soutěže IBC v americkém Memphisu, kde postoupil až do semifinále. Jeho schopnost použití nástroje napříč žánry dokládá množství hudebních nosičů, na kterých se jako sólista podílel. Steve Walsh (USA), kytarista, skladatel a producent Steve Walsh pochází z Bostonu a je absolventem Berklee College of Music. Od roku 2013 žije převážně v České republice.

Hrát se bude nejen vinném koutku ale volně na celém Husově náměstí a také na Náměstí J. Barranda připravilo hudební program MKC Beroun. Období Slovanů/Vikingů formou oživlé historie v podání skupiny Midgard. Po celý den bude k dispozici plně vybavený tábor, ukázky řemesel i deskových her, chybět nebudou šermířské a bojové ukázky z období raného středověku. K tanci i poslechu budou hrát kapely Barbaruna a Dura Nux.
Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.

Městské hradby v Berouně

Městské hradby v Berouně

Raně gotické hradby královského města založil roku 1295 Václav II., v 15. a 16. století byly zmodernizované a dodnes se dochovaly ve velkých úsecích. Většinou jsou volně přístupné jako součást parkové úpravy, mimo to se zachovaly dvě věžovité brány.

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky.

Městská galerie Beroun

Městská galerie Beroun

Galerie sídlí v Duslově vile, v jednom z nejkrásnějších domů ve městě. Jedná se o památkově chráněný pseudorenezanční dům, který si v roce 1890 nechal postavit majitel parní pily a realit Martin Dusl.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika