Úvod > Aktuality > Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc
Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc
"> "> ">
Kultura

Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

  • Vydáno18. září 2021
Podzimní festival duchovní hudby se v Olomoucí koná od 19. 9. do 23. 10. 2021. Posluchačům nabídne koncerty v historických a zároveň akusticky pozoruhodných prostorách duchovního, společenského a kulturního života Olomouce.
festival duchovní hudby olomoucKoncerty letošního ročníku Podzimního festivalu duchovní hudby jsou opět umístěny do historicky cenných prostor spojených s duchovním, společenským a kulturním životem Olomouce. Milovníci klasické hudby jsou zváni do velkolepého chrámu sv. Mořice, dómu sv. Václava, do akusticky pozoruhodného chrámu Panny Marie Sněžné, Arcibiskupského paláce či Arcidiecézního muzea. Podzimní festival duchovní hudby se koná v Olomouci již od roku 1994 a je jednou z nejvýznamnějších akcí na poli duchovní hudby v České republice.
 
OlomoucFestival zahíjí v neděli 19. 9. v katedrále sv. Václava , kde zazní velkolepé oratorium pro sóla, sbor a orchestr Antonína Dvořáka Svatá Ludmila. Dílo je uváděno v roce, který je spojen s 1100letým výročím úmrtí této české kněžny a chronologicky prvé české svaté. Koncert je pořádán ve spolupráci s Moravskou filharmonií Olomouc, dirigentem bude Jakub .

Dramaturgie se snaží pravidelně přinášet i skladby minulosti, které nejsou často zařazovány do programu domácích těles.

festival duchovní hudbyDvojité výročí českého barokního skladatele Johanna Caspara Ferdinanda Fischera, který začíná být v posledních letech znovuobjevován interprety a posluchači, připomene koncert v sobotu 2. 10. v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Interpretace se ujal na našem festivalu dobře známý o oblíbený soubor Ensemble Inégal, který diriguje Adam Viktora. Velkolepá offertoria Johanna Fischera, který pocházel z Chebska, zkomponovaná ve francouzském stylu, doplní v programu hudba Georga Friedricha Händela, což není spojení formální, protože tento mistr vrcholného baroka Fischerovu hudbu znal a v mnohem se jí i nechal inspirovat.
Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete navštívit po rekonstrukci zpřístupněné mauzoleum slavných biskupů. Opravou prošly kromě hrobky a sarkofágů také fresky, nábytek a sochy. Na jeho vznik a další opravy získala římskokatolická farnost peníze z norských fondů.

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany na Moravě, pocházející z roku 1745. Nově zrekonstruovaný kostel sv. Mořice otevřel v roce 2021 vyhlídkovou věž.