Úvod > Aktuality > Podzim v Praze patří jazzu, Brno oslaví narozeniny Leoše Janáčka
Mahenovo divadlo behem festivalu Janácek Brno uvede na svých prknech operu Její pastorkyna
Kultura

Podzim v Praze patří jazzu, Brno oslaví narozeniny Leoše Janáčka

  • Vydáno10. října 2014
Podzim se v České republice už tradičně nese v rytmu jazzu a International Jazz Festival Praha patří mezi to nejlepší, co na domácí scéně v souvislosti s tímto žánrem uvidíte. To v Brně se listí snáší k zemi za tónů nejslavnějších oper Leoše Janáčka. Nenechejte si ujít koncerty jazzových legend i na 4. Mezinárodní festival Janáček Brno.

Mezinárodní jazzový festival Praha

International Jazz Festival Praha neboli Mezinárodní jazzový festival v Praze, patří mezi nejstarší festivaly svého druhu v Evropě. Letos se totiž uskuteční už 36. ročník, který je věnovaný zakladateli slavnosti publicistovi Lubomíru Dorůžkovi.

Nezapomenutelné zážitky, zvučná jména, legendy českého i světového jazzu, z nichž někteří vystoupí v Česku vůbec poprvé, a komorní atmosféru slavného klubu Reduta si budete moci užít od 10. října do 16. listopadu.

Legendární bubeník i kytarový mág

Peter Lipa, ikona slovenské jazzové scény, v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma bude tím, kdo svou show celý festival otevře v neděli 12. října. Druhý slovenský účastník, excelentní projekt s názvem AMC Trio spojí na prknech Reduty síly s americkým kytarovým mágem Markem Whitfieldem, který mimo jiné spolupracoval s Herbiem Hancockem, Dianou Krall či Stingem.

Svou hudebnickou genialitu a to nejlepší ze své dlouhé kariéry předvede 26. října od 21:30 Al Foster, vynikající hudebník a dlouholetý spolupracovník takových hvězd, jako jsou Miles Davis, Blue Mitchel či Sonny Rollins. V rámci svého evropského turné vystoupí 30. října v klubu Reduta unikátní newyorský projekt Soul Jazz Alliance, v jehož čele stojí saxofonista Vincent Herring.

Dalším Američanem, který rozšíří řady hvězd Mezinárodního jazzového festivalu, je významný trumpetista Michael Patches Stewart, který se mimo jiné podílel na tvorbě Whitney Houston. Jeho nezaměnitelný hudební styl na pomezí jazzu, R´n´B a funku, který je znám po celém světě, si budete moci vychutnat hned na dvou jedinečných festivalových projektech.

4. Mezinárodní festival Janáček Brno

Zatímco budou v Praze doznívat poslední jazzové melodie, v Brně svá hrdla naladí operní pěvci. Čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu Janáček Brno letos oslaví ve dnech 21. až 29. listopadu nejen Rok české hudby. Je tomu totiž přesně 160 let, co se narodil skladatel Leoš Janáček, jehož život a dílo úzce spjaté s Brnem daly za vznik právě festivalu Janáček Brno. Podtitulem letošního ročníku je proto „Happy Birthday Leoš“, naznačující směr, kterým se letošní festival bude ubírat – neokázale a vesele oslavit život věčně mladého umělce.

Proto se pořadatelé rozhodli nadělit skladateli k narozeninám jeho oblíbená díla, která ovlivnila také jeho vlastní tvorbu. Budete tak moci zhlédnout například Bartókův první klavírní koncert, o němž Janáček s autorem mnohokrát diskutoval, či Charpentierovu Louisu v nastudování souboru Národního divadla Brno. Samozřejmě ale nebudou chybět ani mistrova díla. Těšit se můžete na Příhody lišky Bystroušky v podání pražského Národního divadla, Příhody páně Broučkovy uvede Janáčkovo divadlo 26. listopadu od 19 hodin a Její pastorkyňa zazní v Mahenově divadle o dva dny později.

Na závěr festivalu vystoupí 29. listopadu na stadionu Kounicova hudebníci brněnského Národního divadla po boku Brněnského filharmonického sboru Beseda brněnská a zahrají Janáčkovu Glagolskou mši a Věčné Evangelium. Jako sólisté vystoupí Magdalena Kožená, Maria Kobielska, Gustáv Beláček a Michal Lehotský. Vstupenky jsou stále v prodeji v cenovém rozmezí od 400 do 1000 korun nejen na pokladnách jednotlivých budov Národního divadla Brno, ale také v jeho online rezervačním systému.

Neznámější pražský jazz club U malého Glena

Neznámější pražský jazz club U malého Glena

Jedna z nejrušnějších a nejpříjemnějších oáz na Malé Straně v Praze. Každý den živá hudba (jazz & blues) od 21:30 do 0:30 hodin.

Reduta Jazz Club

Reduta Jazz Club

Reduta Jazz Club je již od nepaměti legendárním místem, kde se snoubí skvělá hudba, neotřelá zábava a historie. Brzy po otevření se Reduta stala vyhledávaným podnikem všech milovníků jazzu a je tomu tak dodnes. Přijďte se i Vy nechat okouzlit jedinečnou atmosférou!

Další aktuality

Oslavte svátek svatého Václava zajímavým výletem

Český kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 935. Pozůstatky zavražděného kralevice leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve svatováclavské kapli. Svatý Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek – Den české státnosti. Oslavte i vy tento mladý svátek výletem do míst, která jsou se svatováclavskou legendou spojena anebo vyrazte za zajímavou kulturní akci. Z tipů portálu Kudy z nudy si jistě vyberete.
Kultura

Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Pro státní svátek sv. Václava a zároveň poslední zářijový víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Výběr je široký a vybere si každý.
Kultura

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Tak toho se bát nemusíte – Kudy z nudy má pro vás nová nebo modernizovaná muzea nabízející originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí.
Kultura

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
Kultura

Dnes si připomínáme 182 let od narození Antonína Dvořáka

Právě dnes, 8. září, se roku 1841 narodil jeden z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů, Antonín Dvořák. Kdo by ho však považoval za usedlého a vážného umělce, ten by se spletl v odhadu – jeho současníci jej považovali za výbušného a podivínského výstředníka. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval, portál Kudy z nudy pro vás připravil řadu tipů.
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy

Pestré barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Chladno a proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete v chladných dnech během podzimu zůstávat doma pod dekou s knížkou a hrnkem čaje, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
Kultura