Úvod > Aktuality > Podzim na Technotrase: prohlídky, akce a procházky
Podzim na Technotrase: prohlídky, akce a procházky
"> "> "> "> "> "> ">

Podzim na Technotrase: prohlídky, akce a procházky

Vydáno 4. října 2019 Památky
Před lety byste jen těžko věřili tomu, že se bývalý průmyslový areál Dolních Vítkovic stane nejnavštěvovanějším turistickým cílem mimo Prahu. Kromě toho je klenotem Technotrasy, která propojuje technicky atraktivní místa Severní Moravy a Slezska. Co jednotlivá místa nabízejí na podzim?
Víte, že Vítkovické železárny založil v roce 1828 olomoucký arcibiskup, arcivévoda Rudolf jako nejmodernější huť v Rakousko-Uherské monarchii? Nejnavštěvovanější mimopražská památka v Čečsku se proměnila v zajímavé kulturní a společenské centrum, kam se kromě prohlídek v mnoha různých délkách a kombinacích můžete vypravit také na řadu akcí, na Bolt Tower aneb vrchol bývalé vysoké pece, kterou pokřtil slavný jamajský sprinter, anebo do Velkého či Malého světa techniky U6. Kromě toho jsou Dolní Vítkovice srdcem Technotrasy a také jednou z hlavních zastávek takzvané Cesty železa. Ta dál pokračuje například do Dolu Michal v Ostravě – Michálkovicích, Muzea Třineckých železáren v Třinci nebo do Landek Parku, kde se budete cítit jako opravdoví horníci, a to od příchodu na šachtu až po jízdu důlním výtahem.
 

Opojení dopravou

Průmyslové dědictví severní Moravy a Slezska díky Technotrase poznáte komfortněji než dřív: rozšiřuje se síť půjčoven elektrokol, vznikla nová servisní zázemí pro karavany a postupně přibývají další a další místa. Místo někdejších dvanácti zastávek jich nyní Technotrasa propojuje už třicet, často otevřených celoročně a bez omezení. K takovým patří třeba Osoblažská úzkokolejka, kde se můžete projet vlakem taženým historickou parní lokomotivou, expozice historických motocyklů na ostravském výstavišti, unikátní sbírka aut a motorek v AutoMotoMuzeu OldtimerKopřivnici anebo ve stejném městě rozsáhlé Technické muzeum Tatra a Muzeum Fojtství.
 

Příběhy staré stovky let

Jedinečné zážitky nabízejí i méně známá místa, kde se seznámíte s příběhy průmyslnických rodin a jejich firem, které kraj proslavily za hranicemi; vyprávět vám je budou třeba mlynář, vojenský technik či bývalý horník. Například historie vodního mlýna Wesselsky v Loučkách u řeky Odry sahá až do 16. století a v Pohankovém mlýně ve Frenštátě pod Radhoštěm se pohanka zpracovává už od roku 1861. Podívat se můžete i do interiérů větrných mlýnů anebo do Kosárny v Karlovicích ve Slezsku, kde se od roku 1725 vyráběly kosy, dráty a jiné zemědělské nářadí.

Rýmařově vás prohlídka zavede do textilky Hedva Český Brokát a v doprovodu bývalých zaměstnanců uvidíte, jak se vyrábělo hedvábí. Nahlédnete do výroby, projdete se Brokátovou místností, vyzkoušíte si tkaní na stavu i kolovrátku a s sebou si odnesete třeba vlastnoručně vyrobený kobereček.
 

Komentované prohlídky i výlety do přírody

  • Atraktivní jsou i komentované prohlídky, které si můžete rezervovat přes webové stránky Technotrasy. Například v sobotu 12. října můžete zažít Den pro klobouk, kdy se s historickým autobusem TATRA z roku 1928 vypravíte na výlet po technických památkách Nového Jičína, města, které proslavila výroba klobouků. Ochuzeni nebudete ani o prohlídku interaktivní expozice Návštěvnického centra a výrobu vlastního klobouku na jediném stroji v Česku, který to umí.
  • Ve stejný den zve na prohlídku starý vodní mlýn v Bartošovicích v nádherném zákoutí u řeky Odry. Provede vás přímo pan Mácha, který jej vlastníma rukama opravil. Dozvíte se nejenom to, jak všechno funguje, ale také co se děje, když má mlynář něco „za lubem“, co má bartošovický mlýn společného s kopřivnickou Tatrovkou a ochutnáte také ovoce sušené tradiční metodou a vynikající med.
  • O den později v neděli 13. října vyjede dobový autobus Karosa ŠL 11 na výlet po zajímavých místech Ostravsko-Karvinského revíru  a v Krnově si vychutnáte prohlídky synagogy i s ochutnávkami košer jídla (vždy v neděli 13. října, 10. a 17. listopadu).
  • Nezapomeňte ani na volně přístupná místa, například vodní nádrž Slezská Harta anebo Weisshuhnův kanál, papírenský náhon u Hradce nad Moravicí. Jejich návštěvu si můžete naplánovat i na zimní měsíce.
Technotrasa - stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa - stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower, neboli šroubová věž. To je kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolních Vítkovicích, která povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě.

Dolní Vítkovice - průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice - průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Dělnické kolonie v Ostravě - Vítkovicích

Dělnické kolonie v Ostravě - Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích

KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích

Od července 2019 má památkově chráněný industriální areál Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě novou atrakci. Podařilo se zde zachránit významný objekt bývalé koksárenské baterie z roku 1831 číslo pět. Zájemci si mohou koksovnu prohlédnout pěkně zblízka a dozvědět se, jak se vyrábí železo.

Trojhalí Karolina v Ostravě - nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina v Ostravě - nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina je historickým prostorem nově určeným pro širokou veřejnost, která zde nachází rozmanitý program. Jde o kulturní památku, která svým moderním využitím vytváří unikátní kombinaci ostravského průmyslového dědictví a nové multifunkčnosti, krásy, energie a síly.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v prostorách Technického muzea v Kopřivnici věnována od roku 1998 expozice, která se neustále rozšiřuje a doplňuje. Expozice líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.

Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 3 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra. Do roku 2021 by měla vzniknout nová expozice Tatry.

Muzeum Fojtství v Kopřivnici

Muzeum Fojtství v Kopřivnici

Budova muzea je nejstarší dochovanou budovou na území Kopřivnice a je současně centrem bohaté historie města. První zmínky o nynější, zděné podobě objektu pocházejí z roku 1789. Expozice je věnována výrobě kočárů, bryček a saní, ale také zakladateli kočárové výroby Ignáci Šustalovi.

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Vodní mlýn v Bartošovicích

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Halda Ema v Ostravě - jedinečný pohled na město

Halda Ema v Ostravě - jedinečný pohled na město

Nejvyšší vrchol Ostravy leží ve výšce 315 metrů nad mořem. Původně halda dosahovala výšky 327 metrů, ale prohořením se snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fonomenální výhledy na město.

Muzeum Těšínska v Českém Těšíně

Muzeum Těšínska v Českém Těšíně

Muzeum Těšínska sídlí v Českém Těšíně a v regionu české části Těšínského Slezska provozuje celkem 10 poboček a výstavních síní. Pobočka na Hlavní ulici v Českém Těšíně prochází rozsáhlou rekonstrukcí, otevře se v červnu 2020.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Slovenská strela je unikátní železniční motorový vůz, jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji. V současné době probíhá generální oprava, která potrvá až do roku 2020.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích - stálá silniční expozice

Muzeum silnic ve Vikýřovicích - stálá silniční expozice

Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.

Slezský Semmering - horská železnice v Jeseníkách

Slezský Semmering - horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Ta je v současnosti nejvyšším geografickým bodem ve městě. Po okolí se odtud rozhlédnete z téměř 80 metrů.

Vošárna - bývalá barokní prádelna a sušárna

Vošárna - bývalá barokní prádelna a sušárna

Vošárna je národní kulturní památka, která se nachází v obci Raduň. Budova, která dříve sloužila jako prádelna a sušárna, mnoho let chátrala. V současné době jsou prostory Vošárny využívány k pořádání společenských a kulturních akcí.

Další aktuality

4.6.
2020
Víkend otevřených zahrad připravili v Arboretu Nový Dvůr

Víkend otevřených zahrad připravili v Arboretu Nový Dvůr

Severní Morava a Slezsko | Příroda
2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Severní Morava a Slezsko

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Severní Morava a Slezsko

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
31.5.
2020
Bohdan Pomahač: Každého pacienta považuji za výjimečného

Bohdan Pomahač: Každého pacienta považuji za výjimečného

Severní Morava a Slezsko | Životní styl