Úvod > Aktuality > Podzim na Technotrase: prohlídky, procházky a novinky
Podzim na Technotrase: prohlídky, procházky a novinky
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Podzim na Technotrase: prohlídky, procházky a novinky

  • Vydáno2. října 2020
Před lety byste jen těžko věřili tomu, že se bývalý průmyslový areál Dolních Vítkovic stane nejnavštěvovanějším turistickým cílem mimo Prahu. Kromě toho je klenotem Technotrasy, která propojuje technicky atraktivní místa Severní Moravy a Slezska. Co jednotlivá místa nabízejí na podzim?
TechnotrasaVíte, že Vítkovické železárny založil v roce 1828 olomoucký arcibiskup, arcivévoda Rudolf jako nejmodernější huť v Rakousko-Uherské monarchii? Nejnavštěvovanější mimopražská památka v Česku se proměnila v zajímavé kulturní a společenské centrum, kam se kromě prohlídek v mnoha různých délkách a kombinacích můžete vypravit také na řadu akcí: na Bolt Tower aneb vrchol bývalé vysoké pece, kterou pokřtil slavný jamajský sprinter, anebo do Velkého či Malého světa techniky U6.

Kromě toho jsou Dolní Vítkovice srdcem Technotrasy a také jednou z hlavních zastávek takzvané Cesty železa. Ta dál pokračuje například do Dolu Michal v Ostravě – Michálkovicích nebo do Landek Parku, kde se budete cítit jako opravdoví horníci, a to od příchodu na šachtu až po jízdu důlním výtahem.
 

Moravskoslezské památky do konce října zdarma!

Dolní VítkoviceDo konce října 2020 máte jedinečnou možnost navštívit desítky takzvaných TOP míst kraje hrdého na svou průmyslovou tradici bez placení vstupného. Kraj připravil bezplatné vstupy do turistických atraktivit jako podporu domácího cestovního ruchu.

Vstupy zdarma nabídnou možnost zcela zdarma navštívit několik desítek atraktivit napříč krajem. Těšit se můžete na prohlídky nejrůznějších muzeí, hradů a zámků, galerií a mnoha dalších zajímavých míst. Z TOP atraktivit můžeme jmenovat například areál Dolní Vítkovice, Flascharův důl, hrad Hukvaldy, hrad Sovinec, Landek Park, Stezku Valaška, Svět techniky v Dolních Vítkovicích, Televizní věž na Pradědu, výrobu Marlenky a zámek Kunín.
 

Národní zemědělské muzeum otevřelo v Ostravě novou pobočku

nzm ostravaDepozitárně-expoziční objekt Národního zemědělského muzea v Ostravě vrostl do dvou původních továrních hal v Dolních Vítkovicích. Zpátky halám vdechnul život až projekt architekta Josefa Pleskota a inženýra Milana Šramla, kteří propojili obě haly velkorysou vestavbou a v proluce mezi halami nechali vztyčit třetí halu, která komplex budov pomyslně korunuje.

V atraktivním prostoru průmyslových hal jsou vystaveny známé i méně známé zemědělské stroje představující průřez největší sbírkou zemědělské techniky v České republice. Haly, které si zachovaly svůj původní ráz (železniční koleje a mostový jeřáb), slouží jako kulisy pro minimalistickou prezentaci reprezentativního vzorku sbírky zemědělských strojů Národního zemědělského muzea. Nové muzeum je v rámci akce Objevuj zdarma Moravskoslezský kraj přístupné do konce října zdarma.
 

Opojení dopravou

Průmyslové dědictví severní Moravy a Slezska díky Technotrase poznáte komfortněji než dřív: rozšiřuje se síť půjčoven elektrokol, vznikla nová servisní zázemí pro karavany a postupně přibývají další a další místa. Místo někdejších dvanácti zastávek jich nyní Technotrasa propojuje už třicet, často otevřených celoročně a bez omezení.

K takovým patří třeba Osoblažská úzkokolejka, kde se můžete projet vlakem taženým historickou parní lokomotivou, expozice historických motocyklů ve Velkém Světě Techniky, unikátní sbírka aut a motorek v AutoMotoMuzeu OldtimerKopřivnici anebo ve stejném městě rozsáhlé Technické muzeum Tatra a Muzeum Fojtství.
 

Příběhy staré stovky let

Jedinečné zážitky nabízejí i méně známá místa, kde se seznámíte s příběhy průmyslnických rodin a jejich firem, které kraj proslavily za hranicemi; vyprávět vám je budou třeba mlynář, vojenský technik či bývalý horník. Například historie vodního mlýna Wesselsky v Loučkách u řeky Odry sahá až do 16. století a v Pohankovém mlýně ve Frenštátě pod Radhoštěm se pohanka zpracovává už od roku 1861. Podívat se můžete i do interiérů větrných mlýnů anebo do Kosárny v Karlovicích ve Slezsku, kde se od roku 1725 vyráběly kosy, dráty a jiné zemědělské nářadí.

Weisshuhnův kanálRýmařově vás prohlídka zavede do textilky Hedva Český Brokát a v doprovodu bývalých zaměstnanců uvidíte, jak se vyrábělo hedvábí. Nahlédnete do výroby, projdete se Brokátovou místností, vyzkoušíte si tkaní na stavu i kolovrátku a s sebou si odnesete třeba vlastnoručně vyrobený kobereček.

Nezapomeňte ani na volně přístupná místa, například vodní nádrž Slezská Harta anebo Weisshuhnův kanál, papírenský náhon u Hradce nad Moravicí. Jejich návštěvu si můžete naplánovat i na zimní měsíce.
Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Muzeum Těšínska v Českém Těšíně

Muzeum Těšínska v Českém Těšíně

Muzeum Těšínska sídlí v Českém Těšíně a v regionu české části Těšínského Slezska provozuje celkem 7 poboček a výstavních síní. Pobočka na Hlavní ulici v Českém Těšíně prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí mimo jiné novou expozici Příběh Těšínského Slezska.

Národní zemědělské muzeum otevírá v Ostravě novou pobočku – muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum otevírá v Ostravě novou pobočku – muzeum potravin a zemědělských strojů

Od pátku 18. září má veřejnost možnost navštívit novou pobočku Národního zemědělského muzea situovanou v oblasti Dolní Vítkovice. Muzeum vzniklo v místě dvou bývalých továrních hal a návštěvníci zde najdou expozice věnované potravinám a zemědělským strojům. Svůj provoz pobočka zahájí výstavou 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích. Muzeum se zároveň připojí k akci Moravskoslezského kraje Vstupy zdarma, která trvá až do konce října.

NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Objevte památky Moravskoslezského kraje zdarma!

Objevte památky Moravskoslezského kraje zdarma!

​Prodlužte si letošní léto a poznejte přitom atraktivity Moravskoslezského kraje zdarma! V září a říjnu 2020 budete mít jedinečnou možnost navštívit desítky takzvaných TOP míst kraje hrdého na svou průmyslovou tradici bez placení vstupného. Kraj připravil bezplatné vstupy do turistických atraktivit jako podporu domácího cestovního ruchu.

KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích

KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích

Od července 2019 má památkově chráněný industriální areál Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě novou atrakci. Podařilo se zde zachránit významný objekt bývalé koksárenské baterie z roku 1831 číslo pět. Zájemci si mohou koksovnu prohlédnout pěkně zblízka a dozvědět se, jak se vyrábí železo.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Pokud si chcete tuhle nádheru prohlédnout v depozitáři – který mimochodem vyhrál titul Stavba roku 2021 – nejen zvenčí, ale rádi byste prozkoumali i útroby vlaku, vyrazte na komentovanou prohlídku.

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina je historickým prostorem nově určeným pro širokou veřejnost, která zde nachází rozmanitý program. Jde o kulturní památku, která svým moderním využitím vytváří unikátní kombinaci ostravského průmyslového dědictví a nové multifunkčnosti, krásy, energie a síly.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v prostorách Technického muzea v Kopřivnici věnována od roku 1998 expozice, která se neustále rozšiřuje a doplňuje. Expozice líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.

Muzeum Fojtství v Kopřivnici

Muzeum Fojtství v Kopřivnici

Budova muzea je nejstarší dochovanou budovou na území Kopřivnice a je současně centrem bohaté historie města. První zmínky o nynější, zděné podobě objektu pocházejí z roku 1789. Expozice je věnována výrobě kočárů, bryček a saní, ale také zakladateli kočárové výroby Ignáci Šustalovi.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower, neboli šroubová věž. To je kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolních Vítkovicích, která povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě.

Vodní mlýn v Bartošovicích

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Ta je v současnosti nejvyšším geografickým bodem ve městě. Po okolí se odtud rozhlédnete z téměř 80 metrů.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město

Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město

Halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, kterou hrabě Wilczek založil roku 1861. Původně halda dosahovala výšky 327 metrů, ale prohořením se snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fonomenální výhledy na město.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Vošárna – bývalá barokní prádelna a sušárna

Vošárna – bývalá barokní prádelna a sušárna

Vošárna je národní kulturní památka, která se nachází v obci Raduň. Budova, která dříve sloužila jako prádelna a sušárna, mnoho let chátrala. V současné době jsou prostory Vošárny využívány k pořádání společenských a kulturních akcí.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.