Úvod > Aktuality > Podrobný průvodce po labské cyklostezce
Podrobný průvodce po labské cyklostezce
">
Zážitky

Podrobný průvodce po labské cyklostezce

  • Vydáno29. června 2011
Od 28. června můžete navštívit nového webového průvodce po labské cyklostezce, který má cyklistům pomoci naplánovat atraktivní a bezpečnou trasu. Průvodce poukazuje na zajímavá místa (kulturní bohatství, přírodní zajímavosti), ale i na vyhlášené restaurace či třeba výjimečné regionální produkty.
Web www.labska-cyklostezka.cz podrobně mapuje charakter labské cyklostezky, kvalitu povrchu, problematická místa a nabízí i možné varianty k doporučené trase. Pokud to jde, trasa je vedena jinudy než po frekventovaných silnicích. Cykloturista na webu najde hotely, penziony či jiná ubytovací zařízení – samozřejmě jen ta, kde kolo není problém.

Nejde však pouze o trasu a její kvalitu, ale také o to, co může cyklista vidět či zažít. Na to poukazují body zájmu, ikony, které jsou zaneseny do mapy. Na mapě je v současné době více než čtyři sta ikon. Body zájmu jsou řazeny do kategorií (např. jídlo & pití) a vrstev (restaurace). Jestliže uživatele některá kategorie či vrstva nezajímá, je možné ji skrýt – odkliknutím čtverečku v levém menu. Téměř za každou ikonou se skrývá „bublina“ s informacemi.

Průvodce mapuje jen část labské cyklostezky – od hranic s Německem do Mělníka, pak sleduje trasu podél Vltavy až do Prahy. Reflektuje tak současný trend: většina cykloturistů míří z Mělníka do Prahy, nepokračuje proti proudu Labe – což je také proto, že zde není bezpečná cyklostezka. Vzhledem k tomu, že přibližně třetina zmapované trasy vede podél Vltavy, průvodce by se měl jmenovat „labsko-vltavská cyklostezka“.

Web vznikl ve spojitosti s navigací Garmin a Google Maps, které jsou zdarma a dají se programovat. V průběhu července budou stránky spuštěny v angličtině a němčině.


Tipy na výlet nejen na kole – Opárenské údolí

Tipy na výlet nejen na kole – Opárenské údolí

Jedinečné území CHKO České středohoří je jedním z optimálních výchozích míst jak pro pěší turistiku, tak především cykloturistiku do širokého okolí. Napomáhá tomu bezesporu síť kvalitních cyklotras, které se neustále rozšiřují.

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.

Hora Říp – symbol české národní historie

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.