Úvod > Aktuality > Podorlický skanzen Krňovice ukáže, jak se hospodařilo na vsi
Podorlický skanzen Krňovice ukáže, jak se hospodařilo na vsi
"> "> ">
Památky

Podorlický skanzen Krňovice ukáže, jak se hospodařilo na vsi

  • Vydáno5. září 2019
Podorlický skanzen Krňovice nedaleko Hradce Králové zve všechny milovníky starých časů v sobotu 7. září 2019 na program „Hospodaření na vsi“, který zájemců, ukáže, jak se v čase našich prababiček žilo a hospodařilo na vsi.

Hospodaření na vsiNávštěvníci Podorlického skanzenu Krňovice, který se nachází těsně u Přírodního parku Orlice, asi 2 km od Třebechovic pod Orebem, mají v sobotu 7. 9. 2019 možnost poznat, jak se žilo na vesnici za starých časů. Skanzen oživí ukázky historické zemědělské techniky a práce s dobovým nářadím. Zemědělská technika tak opět ukáže, co umí a zájemci si jí prohlédnou v provozu. Přijďte si připomenout již zapomenutý způsob hospodaření na vsi.
 
Další ukázky připomenou, jak se mlátilo a mlelo obilí, prohlédnete si restaurované povozy a na koňském povoze se můžete i svézt. Pro muže bude určitě lákavá ukázka dobových pohonů všech strojů (stabilní motory, žentour), v provozu bude také historický LanzBulldog. Mezi ukázkami nebude chybět ani pečení chleba v historické peci, kterou objevíte v objektu chalupy ze Všestar. Čerstvě upečený voňavý chléb bude možné hned ochutnat. Program doplní i zábava pro děti.
 
Program Hospodaření na vsi bude ve skanzenu probíhat od 10 do 17 hodin. Vstupné stojí 80 korun dospělé a děti, studenty a seniory 50 Kč.

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

V areálu jsou umístěny jak stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor, tak i obnovené nedochované stavby. Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací.

Přírodní park Orlice

Přírodní park Orlice

Přírodní park Orlice byl vyhlášen v roce 1996 k ochraně nivy řeky Orlice a jejích přítoků. Rozsáhlá oblast o rozloze přes 11000 ha zahrnuje údolní nivu Divoké, Tiché a po soutoku u Týniště nad Orlicí spojené Orlice mimo pramenné oblasti horních toků.

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené

Divoká a Tichá Orlice se v Albrechticích nad Orlicí spojují v jednu řeku, která dále teče směrem na Hradec Králové jako Orlice spojená. Řeka má dostatek vody po celý rok a její spouvání je vhodné i pro začátečníky. Podél řeky je množství pěkných pláží a břehy bývají hlinité.