Úvod > Aktuality > Podorlický skanzen Krňovice ukáže, jak se hospodařilo na vsi

Podorlický skanzen Krňovice ukáže, jak se hospodařilo na vsi

Vydáno 5. září 2019 Památky
Podorlický skanzen Krňovice nedaleko Hradce Králové zve všechny milovníky starých časů v sobotu 7. září 2019 na program „Hospodaření na vsi“, který zájemců, ukáže, jak se v čase našich prababiček žilo a hospodařilo na vsi.

Hospodaření na vsiNávštěvníci Podorlického skanzenu Krňovice, který se nachází těsně u Přírodního parku Orlice, asi 2 km od Třebechovic pod Orebem, mají v sobotu 7. 9. 2019 možnost poznat, jak se žilo na vesnici za starých časů. Skanzen oživí ukázky historické zemědělské techniky a práce s dobovým nářadím. Zemědělská technika tak opět ukáže, co umí a zájemci si jí prohlédnou v provozu. Přijďte si připomenout již zapomenutý způsob hospodaření na vsi.
 
Další ukázky připomenou, jak se mlátilo a mlelo obilí, prohlédnete si restaurované povozy a na koňském povoze se můžete i svézt. Pro muže bude určitě lákavá ukázka dobových pohonů všech strojů (stabilní motory, žentour), v provozu bude také historický LanzBulldog. Mezi ukázkami nebude chybět ani pečení chleba v historické peci, kterou objevíte v objektu chalupy ze Všestar. Čerstvě upečený voňavý chléb bude možné hned ochutnat. Program doplní i zábava pro děti.
 
Program Hospodaření na vsi bude ve skanzenu probíhat od 10 do 17 hodin. Vstupné stojí 80 korun dospělé a děti, studenty a seniory 50 Kč.

Podorlický skanzen Krňovice - ukázky dobových řemesel

Podorlický skanzen Krňovice - ukázky dobových řemesel

V areálu jsou umístěny jak stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor, tak i obnovené nedochované stavby. Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací.

Přírodní park Orlice

Přírodní park Orlice

Přírodní park Orlice byl vyhlášen v roce 1996 k ochraně nivy řeky Orlice a jejích přítoků. Rozsáhlá oblast o rozloze přes 11000 ha zahrnuje údolní nivu Divoké, Tiché a po soutoku u Týniště nad Orlicí spojené Orlice mimo pramenné oblasti horních toků.

Řeka Orlice - dvě řeky v jednu spojené

Řeka Orlice - dvě řeky v jednu spojené

Divoká a Tichá Orlice se v Albrechticích nad Orlicí spojují v jednu řeku, která dále teče směrem na Hradec Králové jako Orlice spojená. Řeka má dostatek vody po celý rok a její spouvání je vhodné i pro začátečníky. Podél řeky je množství pěkných pláží a břehy bývají hlinité.