ÚvodAktualityPodkrušnohorský zoopark nabízí po celé léto spoustu zážitků
Příroda

Podkrušnohorský zoopark nabízí po celé léto spoustu zážitků

  • 26. června 2021
Podkrušnohorský zoopark již přes 40 let láká milovníky přírody na faunu a flóru euroasijkého kontinentu. V posledních letech kromě pozorování zvířecích obyvatel jednotlivých výběhů nabízí i řadu akcí, které baví děti i dospělé. Přijďte na komentované krmení, svezte se safari expresem nebo si užijte jízdu v kočáru!
Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Kromě samotné zoo je zde i rozlehlé eurosafari, kam se můžete vypravit na terénní vyjížďku Safari Expresem. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.
 

Medúzárium a nová venkovní terária

Osm akvárií, barevné podsvícení, atmosférická hudba, a především na sto šedesát medúz osmi různých druhů. V lednu 2023 otevřel Zoopark dlouho očekávané Medúzárium. V každém akváriu je umístěn jiný druh medúzy, od drobných a takřka průhledných lactoide přes neustále pulsující cannonball až třeba po desítky centimetrů dlouhé talířovky kompasové. Kromě fascinující podívané na atraktivní žahavce čeká návštěvníky v pavilonu také uklidňující atmosféra. Akvária jsou barevné podsvícená, chodbou se nesou relaxační zvuky podmořského světa včetně zpěvu velryb. Zoopark zústal i zde věrný své zásadě chovat výhradně zvířata z oblasti Palearktu. Jde tedy o medúzy, které žijí především ve Středozemním, Baltském nebo Severním moři, případně v okrajových oblastech Rudého moře či Atlantiku.

Další velkou novinkou roku 2023 jsou zmodernizovaná venkovní terária u pavilonu plazů a nové jezírko pro želvy. Dříve fádní betonovou stěnu pavilonu zakryl volně průchozí tunel působící jako vytesaný do skály, zakončený malou vodní kaskádou a otevřeným jezírkem s kameny, travou i místem pro slunění. V něm si přírodního komfortu užívají želvy bahenní. V tunelu je možné skrze skla terárií obdivovat další druhy suchozemských želv, například stepní, vroubenou či zelenavou. Ty obývají velký prostor, který vznikl spojením dvou menších terárií. A kdo trochu napne zrak, spatří zde i ukryté zmije obecné. 
 

Safari express


Safari expresPo celé léto jezdí zooparkem Safari express. Terénní souprava vás proveze po pláních Eurosafari mezi stádem muflonů, zubrů a jaků. Ze zastávky v centrální části zooparku odjíždí souprava na trasu, která zahrnuje část vlastního zooparku, průjezd Eurosafari skanzenem Stará Ves. Express nejprve mine voliéry se sněžnými sovicemi, výběhy oslů a koní, medvědů a ovcí ouessantských. Okolo průchozí voliéry se dostanete na dohled výběhu dvouhrbých velbloudů, vodních buvolů a mezi výběhy sobů polárních a losů evropských opustí vůz zoopark, aby se po několika desítkách metrů dostal do obory Eurosafari, přímo mezi zvířata, která zde žijí téměř jako ve volné přírodě. Zde se pase stádo chlupatého skotského náhorního skotu a veliké, více než šedesátihlavé stádo muflonů. Asi největší atrakcí obory je skupina zubrů evropských, které je možno pozorovat z bezprostřední blízkosti z bezpečí vyvýšených vagónů soupravy. Se zubry si co do atraktivity v ničem nezadají dva hřebci koně Převalského.

safari expres chomutovSouprava dále pokračuje do skanzenu podkrušnohorské architektury Stará Ves, kde si můžete prohlédnout kapličku, krušnohorský hrázděný statek, více než stoletou roubenku a funkční repliku větrného mlýna. Kolem restaurace U Pratura se safari expres opět vrátí do zooparku, kde projede více než třistaletým sadem jedlých kaštanů směrem k výchozímu bodu na zastávce, odkud vyjížděl.

Souprava jezdí od dubna do října a mimo letní prázdniny pouze o víkendu. Začátky jízd jsou vždy ve 12, 13, 14, 15 a 16 hodin. Jednotné jízdné je za 100 Kč a jízdenky se kupují přímo na místě u průvodce.


Komentované krmení v zooparku

lachtan chomutovVíte, za jak dlouho sní zdejší tuleni kuželozubí kbelík ryb? Chcete vidět tuleního samce Kaška, jak si umí zaplácat o přídavek? Každý den v 11 a 14 hodin se u bazénu tuleňů koná komentované krmení, tak se přijďte podívat. Dozvíte se také, jak spolehlivě rozeznáte tuleně od lachtana. Krmení se koná během hlavní sezony, a to každý víkend – v sobotu i neděli. Během letních prázdnin pak probíhá každý den.

V době prázdnin probíhá denně od 12 hodin také komentované krmení vyder. Vydry se do zooparku vrátily po čtyřiceti letech. Jde o zdánlivě obyčejná zvířata, ale spatřit je v přírodě není úplná samozřejmost. Vydry říční jsou v České republice zvláště chráněný, silně ohrožený druh. Během komentovaného krmení můžete pozorovat jejich mrštné dovádění ve vodě i na souši a dozvědět se o nich mnoho zajímavého.

V horní části zooparku narazíte na veliký výběh, ve kterém se prohání skupina bezocasých opic druhu makak magot. Snad nejzajímavější na nich je, že se jedná o jediný opičí druh, který obývá Evropu, přesněji Gibraltarskou skálu. Krmení se koná během hlavní sezony, a to každou sobotu a neděli. Během letních prázdnin pak probíhá každý den ve 13:00 hodin. Sledovat a poslouchat můžete i z nově opravené vyhlídkové lávky, která vede přímo nad výběhem.

velbloudi chomutovVelbloud dvouhrbý, koráb pouště, úžasné zvíře s nezaměnitelnými hrby – určitě stojí za to, dozvědět se o něm něco více. Přijďte si poslechnout, co vlastně nosí ve svých hrbech, jak dokáže chodit po písku a nebořit se do něj, jak hospodaří s vodou a ještě další zajímavosti z velbloudího života. Čtveřice našich velbloudů, dvě dospělé samice Matylda a Shakira, odrostlá velbloudí slečna Odeta a samozřejmě také nejmladší samička Nessie se na zvídavé návštěvníky těší o prázdninách každý den ve 14:30 hodin, mimo prázdniny každou sobotu a neděli.


Jízda kočárem v zooparku

Jízda kočárem v Zooparku chomutovChcete překvapit svou milou nebo milého romantickým zážitkem nebo se jen projet zooparkem tak, jak se vám to normálně nepoštěstí? Pak vás bude určitě zajímat jízda kočárem taženým párem koní, samozřejmě i s kočím. Projížďky se konají pouze po areálu zooparku a cena je 1 000 Kč za 45 minut, 2000 Kč za hodinu. Jízdy jsou na objednání na telefonu 703 149 058. Místní jezdecký areál a stáje nabízí i jízdu na koni.
 

Zoovláček Amálka

Zoovláček AmálkaZaslechnete-li na cestičkách vedoucích po zooparku povědomé zvonění, je to zoovláček Amálka, který křižuje zoopark a k veliké radosti malých i velkých zajíždí i do přilehlého skanzenu Stará Ves, kam je to pěšky přeci jen daleko. Děti už bolí nožičky, tatínek je unavený, příliš pálí sluníčko nebo trochu prší, všechny tyto situace zdejší zoovláček hladce vyřeší. Pojďte se svézt – souprava jezdí o prázdninách každý den, mimo prázdniny o víkendu. Jednotné jízdné je za 60 Kč. Jízdenky zakoupíte u řidiče Amálky.
 

Zážitkové bydlení v chomutovském skanzenu

skanzen chomutovZažijte jedinečné bydlení v historickém hrázděném statku s původním zázemím, ve kterém si budete připadat jako v pohádce. Zrekonstruovaný areál se nachází uprostřed skanzenu obklopeného přírodou. Kromě obytné budovy je součástí i zázemí domácích zvířat. Kapacita ubytování na statku je až 10 osob, cena je 3 600 Kč za čtyřlůžkový apartmán. ​Ubytování ideální pro větší rodiny, skupiny přáátel či cyklistů je také možné v unikátním prostoru historické roubenky.  Zde je kapacita 8 osob za 6 000 Kč za noc. 

Skanzen skrývá i zajímavosti na první pohled nenápadné. Třeba jabloňový sad pochází ze štěpů starých odrůd posbíraných v již zaniklých vesnicích. Areál je také jedním z mála míst, kde roste bříza ojcovská, jedna z nejpřísněji chráněných rostlin u nás. Více podrobností si domluvíte na emailu skanzen@zoopark.cz.

Zoopark Chomutov nabízí po domluvě i komentované prohlídky, pořádají se zde i svatební obřady. K Zooparku patří také záchranná stanice a psí útulek. 
 
Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR Příroda

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Expozice Medúzárium – medúzy v Zooparku Chomutov Příroda

Expozice Medúzárium – medúzy v Zooparku Chomutov

Chomutovský zoopark proměnil bývalý pavilon nočních živočichů v atraktivní expozici mořských medúz. Medúzárium se nachází v bývalém pavilonu nočních živočichů u spodní pokladny (u restaurace Tajga).

Safari expres v Podkrušnohorském zooparku Chomutov Příroda

Safari expres v Podkrušnohorském zooparku Chomutov

Velkým lákadlem v Podkrušnohorském zooparku Chomutov je safari, které si lze prohlédnout z terénní soupravy Safari expres.

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm Kultura

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen Stará Ves je součástí Zooparku Chomutov. Otevřeno je zde každý den a za jeho návštěvu neplatíte ani korunu navíc. Stačí platná vstupenka do zooparku. Dozvíte se tu, jak dříve žili lidé v Krušnohoří, jaká řemesla je živila nebo co pěstovali na svých zahrádkách.

Lanáček v Zooparku Chomutov – dětské lanové centrum Zážitky

Lanáček v Zooparku Chomutov – dětské lanové centrum

V Zooparku Chomutov najdete areál, kde si děti mohou užít spoustu pohybu. I to je Lanáček, který určen návštěvníkům ve věku od 3 do 11 let.

Další aktuality

České Švýcarsko láká turisty na DUKpass: k ubytování získají bezplatnou veřejnou dopravu

Vydat se na vícedenní výlet do Českého Švýcarska je stále velmi výhodné! Stále zde totiž platí to, že každému turistovi v národním parku, který tam bude ubytovaný alespoň na dvě noci, přidává Doprava Ústeckého kraje celodenní jízdenky zdarma, tzv. DÚKpass. Síťovou jízdenku DÚK na bezplatnou dopravu v regionu lze získat u ubytovatelů zapojených do tohoto programu na podporu turismu, který připravil Ústecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
12. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 13. července 2024. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
11. červenec 2024 21:31
Zážitky, Ústecký kraj

100 tipů, kam za lázeňskou pohodou a za pobyty v lázních

Několikasetletá tradice, více než třicet lázeňských míst v zemi, stovky léčivých pramenů a bohatá naleziště peloidů – to vše dělá z České republiky jednu ze světových lázeňských velmocí. Vyzkoušejte jejich blahodárný vliv na organismus i vy. Léčebné procedury vám pod dohledem lékařů a odborného personálu pomohou nejen při léčení konkrétních zdravotních problémů, ale slouží i jako prevence a příliv nové energie. Nabídka lázeňských wellness programů je velmi pestrá a vybere si z nich opravdu každý. Mezi populární patří třeba programy manažerské, antistresové, redukční, detoxikační nebo wellness & beauty. Tipy, kam vyrazit za relaxací a lázeňskou pohodou vám přináší Kudy z nudy. Čeká vás božský klid, čistá příroda, léčivé prameny a blahodárné procedury.!
11. červenec 2024 11:30
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Celkem si tu můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.
6. červenec 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2024. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
30. červen 2024 10:13
Zážitky, Ústecký kraj

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoologická zahrada v Děčíně přichází s fantastickou nabídkou pro všechny školáky ve věku od 6 do 15 let. V pátek 28. června se mohou těšit na vstup zdarma do zoo jako poděkování za jejich celoroční úsilí a snahu ve škole. Tato jedinečná příležitost je skvělým způsobem, jak odměnit mladé studenty a poskytnout jim nezapomenutelný zážitek na začátku letních prázdnin.
27. červen 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj

Zámek Ploskovice se znovu otevírá: navštivte místa, kde se točila řada pohádek

Zámek Ploskovice byl od loňského srpna zavřený a za bezmála rok prošel zásadní reinstalací vnitřních prostorů. První prohlídková trasa v novém se milovníkům historických památek poprvé otevře v sobotu 29. června 2024. Při návštěvě nezapomeňte i na krásný park a umělé jeskyně, takzvané grotty z 18. století.
22. červen 2024 6:00
Památky, Ústecký kraj

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Teploty jako někde na jihu, čistá voda, písčité pláže – tak proč jezdit k moři, když je to daleko, a to nejlepší koupání často máme jen kousek od domova? Vyzkoušejte některé z nejvyhlášenějších pláží, které jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali.
7. červen 2024 12:00
Letní sporty, Ústecký kraj