Úvod > Aktuality > Podívejte se, jak naši předkové slavili Vánoce
Podívejte se, jak naši předkové slavili Vánoce
">
Zážitky

Podívejte se, jak naši předkové slavili Vánoce

Letošní výstavu „Vánoce na Veselém Kopci" můžete navštívit do neděle 9. prosince v Souboru lidových staveb Vysočina nedaleko Hlinska.
Pokud chcete prožít atmosféru zimních svátků podobně, jako ji znáte z obrázků Josefa Lady, přijeďte na Veselý Kopec. Při prohlídce vánoční výstavy můžete sledovat zhotovování různých vánočních předmětů: ozdob ze slámy, z korálků; tradičního pečiva apod.
 
O víkendu proběhne doprovodný program: 8. prosince – zpívání koled v nové kapli se skupinou La Via, v Hospodě Na vejměnku – staročeská zabijačka a 9. prosince – předvánoční jarmark a koledy v podání Pouličníků z Tábora.
 
Výstavu ukončí 9. prosince předvánoční jarmark od 9 do 15 hodin.
 
Ve skanzenu je k vidění na 30 objektů, například obydlí bezzemka, špýchar, ovčín, výměnek, čtyřboká stodola pokrytá šindelem, zvonička z Jeníkova, usedlost z Lezníku, haltýř se studánkou, suška ovoce ze Stříteže, suška lnu, hájenka z Kozojed, včelín, vodní olejna z Damašku, mlýn, usedlost z Mokré Lhoty či výměnek ze Širokého Dolu.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Hamerská krčma

Hamerská krčma

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. V současnosti Hamerská krčma nabízí i možnost ubytování.