Úvod > Aktuality > Podívejte se, jak cestoval prezident T. G. Masaryk
Podívejte se, jak cestoval prezident T. G. Masaryk
">
Kultura

Podívejte se, jak cestoval prezident T. G. Masaryk

  • Vydáno19. prosince 2018
Národní technické muzeum ve spolupráci s Českými dráhami a Československou obcí legionářskou pořádá ve dnech 21. a 22. prosince unikátní rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti. Vypraveny budou dva speciální vlaky, jeden historický a druhý pro veřejnost, které pojednou po stejné trase jako jel při svém návratu prezident Masaryk. Akce se koná při příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československé republiky.

Speciální vlaky pojedou od rakousko-českých hranic do Prahy. V historickém vlaku s názvem
„T. G. M.“ pojede prezident Masaryk v podání herce Otakara Brouska a jeho kostýmovaný doprovod. Doprovázet je bude skupina legionářů. V čele tohoto vlaku bude rakouská parní lokomotiva 310.23 „Hrboun“, zapůjčená ze železničního muzea ve Strasshofu, která typově odpovídá lokomotivě, která vedla vlak před sto lety. Ve vlaku budou zařazeny dva vozy ze sbírek Národního technického muzea: osobní vůz Ca 4-5086 z roku 1931 přezdívaný „pancéřák“ a salónní vůz Františka Ferdinanda d‘Este Aza 1-0086 z roku 1909, který používali i českoslovenští prezidenti a který pamatuje jako jediný z vozů vlaku rok 1918. Dále budou historický vlak tvořit Masarykův salonní vůz Českých drah z roku 1930, další dva „pancéřáky“ a doprovodný vůz lokomotivy.
 
Druhá souprava bude sloužit veřejnosti. Tento vlak s názvem „100 let spolu“ budou tvořit novější vozy soupravy Retro Ostravan a v jeho čele bude vícesystémová lokomotiva řady 380 s unikátním polepem k výročí 100 let republiky. Cestující z doprovodného vlaku budou mít možnost vždy přivítat Masarykův vlak a jeho doprovod na nádražích v jednotlivých městech, jelikož do jednotlivých destinací se budou oba vlaky v průběhu své cesty předjíždět. Vzpomínková akce po programech na nádražích v jednotlivých městech vyvrcholí slavnostním příjezdem do Prahy a průvodem na Václavské náměstí k soše sv. Václava.

Salónní vůz Františka Ferdinanda d´Este Aza 1-0086 (1909)
Salónní vůz Františka Ferdinanda d´Este Aza 1-0086 vyrobila roku 1909 největší vagonka na území tehdejšího Rakouska-Uherska, slavný smí­chovs­ký závod Ringhoffer. Konst­­­rukční rychlost 120 km/h stavěla vůz v době, kdy se automobily pohybovaly v průměru kolem 30 km/h, do kategorie dopravních prostředků světové špičky. Konstrukci a vnější vzhled vozu inspirovaly klasické rychlíkové vozy c. a k. státních drah navržené prof. Karlem Gölsdorfem. Návrh interiéru zpracoval dle požadavků arcivévody profesor umělecko-průmyslové školy architekt Jiří Stibral. Na žádost československé vlády, podané roku 1919, se vůz z roz­hodnutí re­patriační komise dostal roku 1924 definitivně pod ČSD. Před zařazením do soupravy vládního vla­ku ČSR však prošel roku 1925 rekonstrukcí. Došlo k výměně nábytku v prostoru salonu, aby mohl sloužit i k případným komorním jednáním. Jedno kupé bylo upraveno na skladové s nouzovým lůžkem. Došlo i na dosazení antény pro příjem rozh­­­lasu. Během první republiky vůz ke svým cestám používal zejména ministr zahraničí Edvard Beneš. Po jeho odchodu do exilu jím až do roku 1945 cestoval prezident Emil Hácha. K roku 1966 pak ČSD vůz vyřadily z provozu a roku 1970 převedly na NTM. Poslední velkou opravou prošel v letech 2009-2010.
 
Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.