Úvod > Aktuality > Poděbrady slaví 550. výročí mírového projektu českého krále Jiřího z Poděbrad
Lázne Podebrady - lázne se stoletou tradicí
Kultura

Poděbrady slaví 550. výročí mírového projektu českého krále Jiřího z Poděbrad

  • Vydáno22. dubna 2014
Město Poděbrady chystá velkolepé oslavy k příležitosti 550. výročí mírového projektu českého krále Jiřího z Poděbrad, který v roce 1464 vyslal do světa několik mírových misí. Začaly v neděli 2. března vystavením originálu listiny z doby krále Jiřího z Poděbrad. Koncem dubna se pak na poděbradském zámku otevře zrenovovaná expozice Památníku Jiřího z Poděbrad a 23. dubna budou na druhém nádvoří k vidění rytířské turnaje.

Jedná se o smlouvu o přátelství a spolupráci, uzavřenou v Dieppe 18. července 1464 mezi vyslanci francouzského krále Ludvíka XI. a s posly českého krále Jiřího z Poděbrad. Listinu uchovává Národní archív. V poděbradském Polabském muzeu bude vystavena tři dny.

Mírová mise Jiřího z Poděbrad začala už v roce 1462, kdy se český panovník rozhodl předejít případnému sporu papeže a evropských katolických vládců a vytvořil projekt Všeobecné mírové organizace. Ta vznikla na podporu trvalého míru. Hlavním cílem bylo vytvořit unii katolických evropských států. O dva roky později, tedy 1464, návrh předložil Jiří z Poděbrad nejdříve polskému králi Kazimírovi, posléze zeti Korvínovi a francouzskému králi Ludvíku XI. Poté se s mírovou smlouvou vydal za papežem, ale panovníci ho v projektu nepodpořili a papež na něj uvalil klatbu, sesadil ho z trůnu a zbavil majetku.

Otevření památníku bude ve středu 23. dubna předcházet slavnostní ceremoniál, v kterém se představí zástupci z více než padesáti pozvaných měst, která jsou historicky spjata s českým husitským králem a jeho rodinou. Každé město bude prezentovat nejen čelní představitel jeho vedení, ale i městská vlajka, kterou na koni přiveze středověký posel. Po defilé městských vlajek proběhne rytířský turnaj, který obstará Středověké divadlo Traken. Doprovodný program završí vystoupení historické skupiny trubačů a bubeníků Wildstick a praporová show skupiny Monadria Polygamica.

Pro všechny příchozí zdarma sehraje poděbradský Divadelní spolek Jiří. Bude to historická hra Ladislava Langra Králobraní, která se odehrává bezprostředně po smrti krále Jiřího a popisuje osudy jeho rodiny a zákulisní vyjednávání o uchvácení moci. Režie se ujal herec a režisér Lumír Olšovský. Po celý den bude poděbradský zámek, zdobený vlajkoslávou, obývat král Jiří a jeho družina rytířů a dvorních dam.

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad byl znovuotevřen po náročné rekonstrukci. Prezentovány jsou tu nově dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.

Polabské muzeum v Poděbradech

Polabské muzeum v Poděbradech

Polabské muzeum v Poděbradech představuje přírodu, archeologii, historii a lázeňství regionu prostřednictvím stálé expozice Příběh Polabí a expozice Středověký špitál zv. Kunhuta.

Další aktuality

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky

Skalní hrad Drábské světničky zůstává i nadále uzavřený

Letos se jako i v minulých letech turistům neotevře skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji. Lesy České republiky zde chystají velkou rekonstrukci, která má zajistit ochranu památky tak, aby nedocházelo k poškozování skal lidskou nohou.
Středočeský kraj | Památky

Co navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

Padrťské rybníky, lovecký zámeček Tři trubky, nespočet studánek a skalních vyhlídek a také deset vrcholů s nadmořskou výškou více než 800 metrů – to všechno nabízejí Brdy, které se pro turisty nedávno otevřely. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kam se dlouho nesmělo chodit.
Středočeský kraj | Příroda

Vltavské vyhlídky: poznejte nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na meandry Vltavy

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda