Úvod > Aktuality > Poděbrady slaví 550. výročí mírového projektu českého krále Jiřího z Poděbrad
Lázne Podebrady - lázne se stoletou tradicí
"> Lázne Podebrady - lázne se stoletou tradicí "> Památník krále Jirího z Podebrad na Zámku Podebrady ">
Kultura

Poděbrady slaví 550. výročí mírového projektu českého krále Jiřího z Poděbrad

  • Vydáno22. dubna 2014
Město Poděbrady chystá velkolepé oslavy k příležitosti 550. výročí mírového projektu českého krále Jiřího z Poděbrad, který v roce 1464 vyslal do světa několik mírových misí. Začaly v neděli 2. března vystavením originálu listiny z doby krále Jiřího z Poděbrad. Koncem dubna se pak na poděbradském zámku otevře zrenovovaná expozice Památníku Jiřího z Poděbrad a 23. dubna budou na druhém nádvoří k vidění rytířské turnaje.

Jedná se o smlouvu o přátelství a spolupráci, uzavřenou v Dieppe 18. července 1464 mezi vyslanci francouzského krále Ludvíka XI. a s posly českého krále Jiřího z Poděbrad. Listinu uchovává Národní archív. V poděbradském Polabském muzeu bude vystavena tři dny.

Mírová mise Jiřího z Poděbrad začala už v roce 1462, kdy se český panovník rozhodl předejít případnému sporu papeže a evropských katolických vládců a vytvořil projekt Všeobecné mírové organizace. Ta vznikla na podporu trvalého míru. Hlavním cílem bylo vytvořit unii katolických evropských států. O dva roky později, tedy 1464, návrh předložil Jiří z Poděbrad nejdříve polskému králi Kazimírovi, posléze zeti Korvínovi a francouzskému králi Ludvíku XI. Poté se s mírovou smlouvou vydal za papežem, ale panovníci ho v projektu nepodpořili a papež na něj uvalil klatbu, sesadil ho z trůnu a zbavil majetku.

Otevření památníku bude ve středu 23. dubna předcházet slavnostní ceremoniál, v kterém se představí zástupci z více než padesáti pozvaných měst, která jsou historicky spjata s českým husitským králem a jeho rodinou. Každé město bude prezentovat nejen čelní představitel jeho vedení, ale i městská vlajka, kterou na koni přiveze středověký posel. Po defilé městských vlajek proběhne rytířský turnaj, který obstará Středověké divadlo Traken. Doprovodný program završí vystoupení historické skupiny trubačů a bubeníků Wildstick a praporová show skupiny Monadria Polygamica.

Pro všechny příchozí zdarma sehraje poděbradský Divadelní spolek Jiří. Bude to historická hra Ladislava Langra Králobraní, která se odehrává bezprostředně po smrti krále Jiřího a popisuje osudy jeho rodiny a zákulisní vyjednávání o uchvácení moci. Režie se ujal herec a režisér Lumír Olšovský. Po celý den bude poděbradský zámek, zdobený vlajkoslávou, obývat král Jiří a jeho družina rytířů a dvorních dam.

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad byl znovuotevřen po náročné rekonstrukci. Prezentovány jsou tu nově dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.

Polabské muzeum v Poděbradech

Polabské muzeum v Poděbradech

Polabské muzeum v Poděbradech představuje přírodu, archeologii, historii a lázeňství regionu prostřednictvím stálé expozice Příběh Polabí a expozice Středověký špitál zv. Kunhuta.

Další aktuality