Úvod > Aktuality > Pod Zebínem nedaleko Jičína vznikla odpočinková zóna
Pod Zebínem nedaleko Jicína vznikla odpocinková zóna
"> Pod Zebínem nedaleko Jicína vznikla odpocinková zóna "> Urcite nevynechejte procházku na nedaleký cedicový vrch Zebín "> Na vrcholu Zebína stojí také barokní kaplicka sv. Marí Magdalény
Příroda

Pod Zebínem nedaleko Jičína vznikla odpočinková zóna

  • Vydáno19. listopadu 2013
Pod vrchem Zebín u Jičína bývala až do roku 1988 velká skládka odpadu. Nyní se však podařilo dokončit nákladnou rekultivaci a místo se stalo příjemnou odpočinkovou zónou s ovocným sadem.
ZebínZ bývalé skládky odpadu, která zabírala pod vrchem Zebín u Jičína plochu více než třiceti tisíc metrů čtverečních, se stala vycházková zóna. Nově zde místní i turisté naleznou ovocný sad a do budoucna zde k příjemnému odpočinku přibudou ještě lavičky. Pod novou vycházkovou oblastí se však ukrývá až 200 tisíc tun odpadu, jehož  výška dosahuje místy až 12 metrů.

Skládka byla součástí bezmála čtyřicetihektarového areálu bývalého vojenského cvičiště na západním úpatí vrchu Zebína v okrajové části Jičína. Komunální, stavební i průmyslový odpad se na smetiště vyvážel od 70. let minulého století. Oficiálně byla skládka povolena od roku 1978 a její provoz byl ukončen v roce 1988. Během dalších pěti let budou odborníci monitorovat, zda se skládku podařilo v pořádku zakonzervovat.

Jestliže se vyrazíte na rekultivovanou oblast podívat, určitě nevynechejte procházku na nedaleký čedičový vrch Zebín, který dosahuje výšky 399 metrů. Je zde kostel ze 14. století, za ním na svahu najdete také dřevěnou zvonici a přímo na vrcholu stojí také barokní kaplička sv. Maří Magdalény. Z vrcholu se odkrývá krásný rozhled po celé jičínské kotlině, za příznivého počasí můžete vidět Valdice, Kumburk, Mlázovický chlum, Veliš, Velišský hbřet, Prachovské skály, Kozákovský hřbet, Tábor či Bradlec.
Zřícenina hradu Bradlec

Zřícenina hradu Bradlec

Bývalý hrad Bradlec psal svou historii pouhá dvě století. Do dnešní doby se dochovaly pouze zbytky opevnění a čtyřhranná věž.

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín leží zhruba 2 km severovýchodně od Jičína. Díky svému typickému vzhledu je jednou z dominant celé jičínské kotliny.

Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Hrad Kumburk u Nové Paky s vyhlídkovou věží

Hrad Kumburk u Nové Paky s vyhlídkovou věží

Nad jičínskou kotlinou se ze severu tyčí dva dominantní kopce a na jednom z nich byl vystavěn hrad Kumburk. Původní majestátní hrad poničila až v 17. století císařská armáda. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.