Úvod > Aktuality > Počítačové výstavy, muzea, únikové hry a další vychytávky: je tu Den počítačové gramotnosti
Zážitky

Počítačové výstavy, muzea, únikové hry a další vychytávky: je tu Den počítačové gramotnosti

  • Vydáno1. prosince 2017
Na existenci počítačů mnozí z vás upozorňovat nepotřebují, denně s nimi pracujete (a pokud opravdu jen pracujete, občas jich máte po krk). Světový den počítačové gramotnosti, který připadá na 2. prosinec, je tu hlavně pro ty, ke kterým nové technologie ještě nedorazily.
Světový den počítačové gramotnosti sice porůznu otevírá dveře škol, obecních úřadů, knihoven a dalších institucí při akcích či kurzech, kde se lidé mohou s výpočetní technikou seznámit, ale počítače jsou vlastně všude kolem nás. A dokonce mají svá muzea a výstavy – aktuálně třeba v Praze a v Brně.
 

Vstupenky do světů počítačových her

Největší a nejúspěšnější výstava o historii her a herních zařízení se jmenuje symbolicky Game On. Objela už přes třicet světových metropolí, vidělo ji více než 3,5 milionu lidí a nyní ji můžete navštívit v Praze, v holešovické tržnici. Pospěšte si, už nezbývá moc času, končí 31. prosince!

Vystaveno je zhruba 150 herních zařízení, k vidění a hlavně vyzkoušení jsou hry od roku 1960 až do současnosti. Vás, co máte rádi počítačový pravěk, by sem mohl přilákat dědeček mezi počítači PDP-1, kterých je na světě už jen několik a pár dalších historických kousků, novější časy zastupuje například virtuální realita. Nebojte se, že by se u některých her a exponátů muselo doplácet, v ceně vstupenky je vše, i doprovodný program – pro menší návštěvníky jsou zaměřené například na bezpečný pohyb v kyberprostoru, pro širokou veřejnost jde o turnaje v počítačových hrách, speciální akce s youtubery a letsplayery nebo odborné přednášky o světě videoher a budoucnosti herního průmyslu; aktuální informace najdete na Facebooku. Protože je kapacita výstavy omezená, vstupenku musíte koupit nejen na určitý den, ale i čas. Myslete na to, než začnete plánovat!

Další výstavu zaměřenou na počítače nachystalo na advent Muzeum města Brna. Jmenuje se Kouzelný svět počítačových her a nepředstaví vám jen hotové počítačové hry, ale i to, jak vznikají: scénáře, náčrty, studie i prostorové modely. Výstava hradě ŠpilberkuBrně by měla končit 14. ledna 2018.
 

Expozice počítačů a automatů

Červený Újezd leží západně od Hostivic – zkrátka z Prahy to sem máte opravdu jen kousek – a kromě neobvyklého hradu tu objevíte největší videohernu a muzeum automatů ve střední Evropě. Na fandy tu čeká více než 150 starých arkádových automatů s videohrami pro malé i velké hráče. Na mince samozřejmě nefungují, za běžné vstupné si celý den můžete hrát co je libo. Návštěvu můžete přerušit – třeba kvůli obědu v restauraci Krčma – a zase se vrátit, vstupenka vám platí i poté. Rada od zkušenějších? Neberte sebou nikoho, koho to nebaví, zkazí vám to.

Dalším místem, kde jsou počítače doma, je Apple museum v Husově ulici v Praze na Starém Městě s největší soukromou sbírkou produktů společnosti Apple na světě. Zároveň je to poklona pro geniálního vizionáře Steva Jobse, který chtěl a dokázal změnit svět. Tady poznáte milníky ve světě moderních technologií a také příběh nejúspěšnější firmy v historii lidstva.
 

Svět únikových her, starých mašin a nových fontán

Malý svět techniky U6 – uzavřeno do května 2023

Malý svět techniky U6 – uzavřeno do května 2023

Malý svět techniky U6 v Dolních Vítkovicích je od 23. 10. 2022 uzavřen. Probíhá obnova expozic. U6 opět přivítá návštěvníky v průběhu května 2023.

Arcade Hry – legendární retroherní zábavní centrum věnované arkádovým videohrám

Arcade Hry – legendární retroherní zábavní centrum věnované arkádovým videohrám

Jedno z nejdéle otevřených muzeí videoher v Evropě, které poprvé otevřelo v roce 2011. V expozici naleznete 169 plně funkčních automatů, široké možnosti občerstvení, vytápění na zimu, chlazení na léto, ale hlavně desítky hodin úžasné retroherní zábavy a vzpomínek.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Další aktuality

Kde si užijte pravé vepřové hody? Na tradičních zabijačkách v únoru a březnu!

Jitrnice, jelita a další zabijačkové pochoutky budou v únoru a březnu k ochutnání na několika tradičních zabijačkách. Pozadu ovšem nezůstávají ani tradiční masopustní veselice, kde se také podávají pochoutky z vepřového masa. Vepřové hody a masopust doprovází vystoupení harmonikáře či dechovky a mnohdy jsou připraveny i ukázky „bourání“ vepřového masa.
Praha | Gurmánská turistika

Prožijte romantický i originální Valentýn v Praze

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci v pražské Botanické zahradě

Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do tropického pralesa a prožijte nezapomenutelný valentýnský večer. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z vinice sv. Kláry a dáma obdrží růži. Na tuto akci, která se koná v úterý 14. února, platí zvláštní vstupné a místa je nutné rezervovat předem.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky