Úvod > Aktuality > Po více než dvou měsících se opět otevře skleník Fata Morgana
Po více než dvou měsících se opět otevře skleník Fata Morgana
"> "> "> ">

Po více než dvou měsících se opět otevře skleník Fata Morgana

Vydáno 24. května 2020 Příroda
V rámci uvolňování opatření před epidemií koronavirové infekce se od 26. května 2020 pro veřejnost otevře skleník Fata Morgana. Návštěvníci se mohou těšit na procházku tropickým rájem plným exotických květin. Během nucené uzavírky skleníku prošly výsadby řadou změn. Expozice krášlí nové druhy rostlin včetně orchidejí, mnohé z nich jsou právě v plném květu. Už od 25. května se návštěvníci Ornamentální zahrady budou moci občerstvit v rostlinném bistru Botanická na talíři, jeho nabídka se nově rozšířila o domácí limonády. Zájemci se mohou už nyní zastavit pro víno u okénka Vinotéky sv. Klára.
botanická morganaUž šestnáct let je tropický skleník vybudovaný na prosluněné trojské stráni chloubou Botanické zahrady hl. m. Prahy. Letos poprvé od svého slavnostního otevření v červnu roku 2004 byl skleník Fata Morgana dlouhodobě nepřístupný pro veřejnost. Nucené volno využili botanici k tomu, aby provedli několik významných zásahů do výsadeb. Můžete se tak těšit, že se během procházky skleníkem setkáte s nově vysazenými vzácnými druhy rostlin, které dosud ještě nebyly prezentovány.

Pokud nyní nemůžete za exotikou cestovat do dalekých zemí, vydejte se za ní do pražské Troji. Od úterý 26. května je možno opět vstoupit do skleníku Fata Morgana. Procházka jeho expozicemi je jako cesta tropickou přírodou okolo světa. V sukulentní části lze obdivovat kvetoucí keře rodu Uncarina a nádhernou formu liánovité Gloriosy se žlutými květy.

orchidej botanická morganaV prostřední části skleníku nedaleko vyhlídkové terasy právě dokvétá bobovitá liána Strongylodon, atraktivní svými nezvykle tyrkysovými květy. Přímo na terasu se snáší záplava květů druhu Thunbergia mysorensis a poblíž vodopádu rozkvétá v přírodě velmi vzácná Aristolochia arboreabizarními květy. Zahradníci zde nově rozmístili 15 druhů orchidejí, 3 druhy plavuní, asi 6 druhů zázvorovitých rostlin, 10 druhů kapradin a mnoho dalších rostlin. Z orchidejí jsou nejnápadnější druhy Renanthera vietnamica a žlutokvětá Renanthera citrina. V horské části momentálně kvetou především kříženci orchideje rodu Phragmipedium. Návštěvníci je mohou obdivovat v blízkosti můstku. Další druhy orchidejí zde v uplynulých týdnech přibyly. Pokud se jim bude klima horské části líbit, v budoucnu ji ozdobí svými květy. Expozici obohatilo také několik begonií se zajímavě barevnými listy.
 

Venkovní expozicí se line vůně kosatců

kosatecTaké venkovní expozice lákají v těchto dnech na paletu barev. Postupně tu rozkvétá sbírka kosatců, kterou se mohou zájemci kochat zejména v severní části areálu zahrady, kde je k vidění 400 kultivarů oblíbených vysokých zahradních kosatců. Jejich květy září všemi barvami duhy a také nádherně voní.

Při procházce venkovními expozicemi se můžete od pondělí 25. května zastavit i v místním rostlinném bistru nazvaném Botanická na talíři. Ochutnat tu lze jarní salát, lehkou pomazánku, jahodové smoothie s kokosem a nově také domácí limonády, které vás v teplých dnech dokonale osvěží. Ve venkovním stánku jsou nyní v nabídce bezlepkové párky a klobásy, doprovázené klasickým nebo bezlepkovým pečivem.

vinice kláryPři procházce vinicí sv. Kláry nevynechejte ani místní vinotéku. Vychutnat si zde můžete skvělá vína, která svou kvalitou překvapila i proslulého herce a vinaře Pierra Richarda. Vinotéka sv. Klára je už v provozu přes okénko a víno můžete popíjet na některé z přilehlých teras s krásným výhledem na Prahu.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Kaple sv. Kláry v Tróji

Kaple sv. Kláry v Tróji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Další aktuality