Úvod > Aktuality > Po stopách pohádky Zakleté pírko
Po stopách pohádky Zakleté pírko
"> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Po stopách pohádky Zakleté pírko

Vydáno 19. června 2021
Na pohádkách vyrostla snad každá generace dětí a každý z nás si odnesl vzpomínku na svoji nejoblíbenější pohádku nebo pohádkovou postavu. Režisér Zdeněk Troška se po divácky úspěšné pohádce Čertoviny vrátil po dvou letech znovu k tomuto žánru. Podle scénáře, který napsal společně s Markem Kališem, natočil svou devátou pohádku – Zakleté pírko, kterou Televize Prima oslaví v neděli 20. června své 28. narozeniny. Výpravnou podívanou s Lukášem Pavláskem v roli vodníka a Anastasií Chocholatou v roli chudé dívky Aninky odvysílá televize Prima přímo v den narozenin ve 20.15.
Hlavní nadpřirozenou postavou Zakletého pírka je tentokrát vodník, a to v podání herce a komika Lukáše Pavláska. Aninku, která se vydá do světa najít a zachránit svého milého, hraje Anastasia Chocholatá. Zakletého prince Vítka ztvárnil Petr Urban, v rolích zlých sester Žouželíny a Boubelíny se představí Šárka Vaculíková a Lucie Polišenská, spolupráci se Zdeňkem Troškou si zopakují Sara Sandeva jako zlá princezna Ebenie nebo Andrea Hoffmannová v roli kněžny. Mladého knížete, jehož Aninka s vodníkem také zachrání, dostal herecky na starost Marek Lambora. Další postavy hrají například Martin Stránský, Dana Syslová, Jitka Smutná nebo Václav Svoboda.

Natáčení probíhalo na řadě míst v Čechách, například ve skanzenu v Přerově nad Labem. Ten je oblíbenou lokací Zdeňka Trošky, vrátil se sem již popáté. V jednom z větších stavení vznikaly scény pro dva díly pohádky Z pekla štěstí, točila se tu Čertova nevěsta i zatím poslední uvedená pohádka Čertoviny. Pak se filmaři usídlili v zahradě zámku ve Veltrusích nebo na zámku v Ploskovicích, kam se Zdeněk Troška také vrátil po několika letech.  Dále se točilo na Líšně, v Hartigovském paláci, v Manětíně nebo na Helfenburku u Bavorova a dalších místech v Čechách.

Jednou z technicky nejnáročnějších scén byla ta, v níž Aninka kouzly oživí pramen léčivé vody a uzdraví knížete Jaromíra. Obraz se točil v Nových Hradech, konkrétně v Terčině údolí, kde se nachází umělý vodopád. Ten napájí pomocí náhonu se stavidly samotná říčka Stropnice. Filmaři uzavřeli stavidla, zablokovali tak přívod vody, a tím i vodopád. Vše probíhalo pod odborným dozorem a se svolením místních odborníků. Po nacvičení daného obrazu „na sucho“ se herci Anastasie Chocholatá a Marek Lambora statečně postavili pod zastavený vodopád a na pokyn režiséra se zvedla stavidla a voda se spustila...
 
Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Svérázná Vysočina je krajem oblých kopců, hlubokých lesů, květnatých luk, rybníků a potoků Najdete tu také celou řadu historických měst, hradů, zámků a pozoruhodných míst, z nichž tři jsou zapsána v seznamu UNESCO. Filmaři z Česka i zahraničí mají Vysočinu v oblibě a ani byste možná neřekli, kolik známých filmů tu bylo natočeno. Namátkou připomeňme Postřižiny, Všechny dobré rodáky, Dobří holubi se vracejí nebo pohádky Čert ví, proč a Anděl Páně 2.

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Severozápadní Čechy jsou krajem neuvěřitelných rozmanitostí a kontrastů. Nabízí romantické kulisy Národního parku České Švýcarsko, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, syrové krásy Krušných hor, údolí největší české řeky Labe s vinicemi, hrady, zámky i bizarní lokace hnědouhelných dolů s měsíční krajinou v Podkrušnohoří. Sjíždí se sem filmové a televizní štáby k natáčení filmů i seriálů, a výjimkou nejsou ani zahraniční produkce.

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

V kraji Krušných hor a slavných českých lázní se točí snímky nejrůznějšího rázu, především pak detektivní příběhy a dramatické filmy z pohraničí. Pojďte si připomenout, v kterých českých i světových filmech poznáte Karlovy Vary, Mariánské Lázně, město Loket anebo drsnou krajinu Krušných hor v čele s Božím Darem nebo Přebuzí.

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

Mezi filmové jedničky patří Adršpašsko-Teplické skály, kde se natáčela celá řada oblíbených pohádek. Kromě Třetího prince také Princ a Večernice nebo Peklo s princeznou. Za filmy se tentokrát vypravíme do Náchodu, Broumova, Nového Města nad Metují a samozřejmě nevynecháme ani Dobrušku, Babiččino údolí nebo Peklo.

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Spousta legendárních pohádek a filmů – tak by se dal charakterizovat region Českolipsko a Jizerské hory. Vyrazit můžete za Pyšnou princeznou na Panskou skálu anebo třeba do pekla Pustých kostelů. Ve filmových tipech zavzpomínáme na Kalamitu, Pavlínku a válečné drama Krev zmizelého.

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Romantické a zároveň drsné prostředí nejvyšších českých hor inspiruje řadu filmařů od 30. let 20. století, kdy vznikaly první černobílé filmy, do současnosti. Majestátní horstva a daleké panoramatické výhledy jsou často ve filmech využívány v souvislosti se sněhem, kdy vynikne magická krása zasněžené krkonošské krajiny, ale i tvrdá a nekompromisní tvář zimy. V našich filmových tipech se však setkáte i s letními Krkonošemi.

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

V Plzeňském kraji se nachází řada objektů a památek, které se v blízké či vzdálenější minulosti těšily pozornosti filmařů. Natáčela se tu spousta oblíbených filmů a seriálů. Zajímavostí je, že více než pohádky zde filmaře přitahovaly válečné filmy (jako je Vůně vanilky, Lebensborn či Ves v pohraničí) a detektivky (Mravenci nesou smrt, Sázka na třináctku, díl seriálu Hříšní lidé města pražského Malý a velký vrah nebo díl Dobrodružství kriminalistiky Stopa a Jed). Ze zmíněných pohádkových míst vede prim hrad Rabí, jenž posloužil jako kulisa Jabloňové panně a zapomnětlivému černokněžníkovi a Gutštejn, který se objevil v pohádce Z pekla štěstí 2.

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Hluboké šumavské lesy, tajuplná blata, svérázné vesničky a osady – to vše láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, ale i komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – Tři oříšky po Popelku, filmy s Tomášem Holým anebo Krále Šumavy.

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Jihočeské rybníky, louky, kopce, hrady, zámky nebo tvrze. To všechno láká desítky let filmové štáby z domova i ze zahraničí do jižních Čech, aby tu pořídily ty nejlepší záběry do svých filmů či televizních seriálů. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie, na zámky, jež byly domovem pohádkových princezen anebo na výlet po stopách Homolkových, při kterém vám babi ukáže, kde se jako mladá topila…

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Putování po místech, kde se natáčely pohádky a filmy, patří k velmi oblíbeným cestovatelským zážitkům. Střední Čechy mají na poli filmové turistiky mnoho co nabídnout – natáčelo se v malebných městečkách, na zámcích i ve skanzenech či v přírodních lokalitách. Pojďte si připomenout některé z nich, které se objevily ve známých snímcích. Vyberou si milovníci pohádek i klasických českých filmů.

Další aktuality