Úvod > Aktuality > Po stopách pohádky Zakleté pírko
Životní styl

Po stopách pohádky Zakleté pírko

  • Vydáno19. června 2021
Na pohádkách vyrostla snad každá generace dětí a každý z nás si odnesl vzpomínku na svoji nejoblíbenější pohádku nebo pohádkovou postavu. Režisér Zdeněk Troška se po divácky úspěšné pohádce Čertoviny vrátil po dvou letech znovu k tomuto žánru. Podle scénáře, který napsal společně s Markem Kališem, natočil svou devátou pohádku – Zakleté pírko, kterou Televize Prima oslaví v neděli 20. června své 28. narozeniny. Výpravnou podívanou s Lukášem Pavláskem v roli vodníka a Anastasií Chocholatou v roli chudé dívky Aninky odvysílá televize Prima přímo v den narozenin ve 20.15.
Hlavní nadpřirozenou postavou Zakletého pírka je tentokrát vodník, a to v podání herce a komika Lukáše Pavláska. Aninku, která se vydá do světa najít a zachránit svého milého, hraje Anastasia Chocholatá. Zakletého prince Vítka ztvárnil Petr Urban, v rolích zlých sester Žouželíny a Boubelíny se představí Šárka Vaculíková a Lucie Polišenská, spolupráci se Zdeňkem Troškou si zopakují Sara Sandeva jako zlá princezna Ebenie nebo Andrea Hoffmannová v roli kněžny. Mladého knížete, jehož Aninka s vodníkem také zachrání, dostal herecky na starost Marek Lambora. Další postavy hrají například Martin Stránský, Dana Syslová, Jitka Smutná nebo Václav Svoboda.

Natáčení probíhalo na řadě míst v Čechách, například ve skanzenu v Přerově nad Labem. Ten je oblíbenou lokací Zdeňka Trošky, vrátil se sem již popáté. V jednom z větších stavení vznikaly scény pro dva díly pohádky Z pekla štěstí, točila se tu Čertova nevěsta i zatím poslední uvedená pohádka Čertoviny. Pak se filmaři usídlili v zahradě zámku ve Veltrusích nebo na zámku v Ploskovicích, kam se Zdeněk Troška také vrátil po několika letech.  Dále se točilo na Líšně, v Hartigovském paláci, v Manětíně nebo na Helfenburku u Bavorova a dalších místech v Čechách.

Jednou z technicky nejnáročnějších scén byla ta, v níž Aninka kouzly oživí pramen léčivé vody a uzdraví knížete Jaromíra. Obraz se točil v Nových Hradech, konkrétně v Terčině údolí, kde se nachází umělý vodopád. Ten napájí pomocí náhonu se stavidly samotná říčka Stropnice. Filmaři uzavřeli stavidla, zablokovali tak přívod vody, a tím i vodopád. Vše probíhalo pod odborným dozorem a se svolením místních odborníků. Po nacvičení daného obrazu „na sucho“ se herci Anastasie Chocholatá a Marek Lambora statečně postavili pod zastavený vodopád a na pokyn režiséra se zvedla stavidla a voda se spustila...
 
Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

V Ústeckém kraji filmaři opakovaně využili romantické kulisy Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, údolí Labe s vinicemi, měsíční krajinu v Podkrušnohoří anebo půvabná zákoutí města Žatec. Krásy zdejší krajiny se otiskly například ve fantasy sérii Letopisy Narnie, hudební pohádce Tři bratři anebo v hudebním filmu Páni kluci.

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Seriály Rapl, Pustina nebo Já, Mattoni, Krušné horory plné tajemných, hrůzostrašných či strašidelných příběhů, drama Requiem pro panenku anebo pohádka Zdeňka Trošky Z pekla štěstí 2: to všechno jsou filmy, které se natáčely v různých koutech Karlovarského kraje. Přijeďte si do Karlových Varů připomenout slavný běh číšníků z filmové komedie Vrchní, prchni!

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

V Královéhradeckém kraji patří mezi filmové jedničky skalní město Adršpach a Teplické skály. Znáte je například z pohádek Třetí princ, Princ a Večernice nebo Peklo s princeznou. Filmaři si oblíbili i Broumovský klášter a pevnost Josefov, pamětníci se rádi podívají do Babiččina údolí coby dějiště Babičky Boženy Němcové nebo do Dobrušky a Nového Města nad Metují, kde se natáčel seriál F. L. Věk.

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Vypravte se do Libereckého kraje třeba za Pyšnou princeznou na Panskou skálu anebo do filmového pekla z pohádky S čerty nejsou žerty v jeskyních Pusté kostely v údolí Svitávky u Nového Boru. Připomeneme vám také železniční filmový hit jménem Kalamita a se středověkým muzikálem Dva na koni, jeden na oslu a válečným dramatem Krev zmizelého se podíváme do Jizerských hor.

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Romantické a zároveň drsné Krkonoše inspirují filmaře od dob, kdy vznikaly první černobílé filmy, až do současnosti. Odehrávají se tu například komedie Krakonoš a lyžníci, Sněženky a Machři, Homolka a Tobolka nebo S tebou mě baví svět. Naopak tvrdou a nekompromisní tvář zimní přírody filmaři využili v dramatu Synové hor o legendárním lyžařském závodu, při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata.

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Která místa v Plzeňském znáte z českých filmů, seriálů a pohádek? Natáčely se tu válečné filmy jako Vůně vanilky, Lebensborn či Ves v pohraničí, oblíbené detektivní seriály Policie Modrava i seriály Hříšní lidé města pražského či Dobrodružství kriminalistiky. Zámek Zelená Hora u Nepomuku je dějištěm komedie Černí baroni, ve spoustě pohádek také poznáte známý hrad Rabí.

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Malebné rybníky a louky, hrady, zámky nebo tvrze, to všechno láká filmové štáby z domova i ze zahraničí do Jihočeského kraje. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie. Vydáme se třeba s Milošem Kopeckým na Červenou Lhotu za Petrem Vokem z Rožmberka anebo na výlet po stopách Homolkových. Babi jistě i vám ochotně ukáže, kde se jako mladá topila.

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Patříte mezi milovníky filmových pohádek nebo české filmové klasiky? Ve Středočeském kraji si určitě vyberete: pojďte se podívat třeba do skanzenu v Kouřimi, kde se natáčely pohádky Jak si zasloužit princeznu, Peklo s princeznou nebo Tajemství staré bambitky, anebo do Kerska, pitoreskní lesní osady v Polabí kousek od Nymburka, které znáte jako dějiště filmu a Hrabalova románu Slavnosti sněženek.

Další aktuality

Jarní poutě: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Pražská Matějská už je v plném proudu, ale další pěkné poutě nás teprve čekají. Víte, že v Kutné Hoře slaví Sedleckou pouť a na jihu Čech se koná pouť Dobrovodská? Krásná a tradiční je také pouť u bájného vrchu Říp.
Středočeský kraj | Zážitky

Křivoklát ožije v dubnu tradiční akcí Královské Velikonoce

Od 7. do 9. dubna 2023 se na hradě Křivoklát koná tradiční oslava Velikonoc – Knížecí Velikonoce. Na velikonočním jarmarku si můžete nakoupit ručně vyrobené předměty, vyzkoušet sami jejich výrobu, vytvořit si originální šperk, nebo si zkusit techniku práce na hrnčířském kruhu. O zábavu a kulturní zážitky se postarají účinkující, kteří jsou pravidelným návštěvníkům dobře známí, ale i mnoho nových umělců.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na 1. a 2. duben 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Krakovec je o víkendech otevřený

Hrad Krakovec, který leží na západní hranici CHKO Křivoklátsko mezi Kralovicemi a Rakovníkem, zve všechny milovníky hradní architektury k zajímavým prohlídkám každý březnový a dubnový víkend. Hrad je známý pobytem mistra Jana Husa, ale třeba i natáčením oblíbené pohádky Ať žijí duchové.
Středočeský kraj | Památky

Pozor, čeká nás změna času: v noci ze soboty na neděli se změní zimní čas na letní

Tak jako každé jaro čeká nás i letos posun času o jednu hodinu. Změna nastane v noci ze soboty 25. na neděli 26. března, kdy se hodinová ručička posune o hodinu dopředu, takže bude „o hodinu víc“ světla, ale zato si přivstaneme o hodinu dříve. Proč pořád máme dva časy a jak si užít hodinku k dobru vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Evropským stromem roku se stal polský dub Fabrykant, česká hrušeň skončila jedenáctá

V soutěži Evropský strom roku pořádané Nadací Partnerství zvítězil polský Dub Fabrykant, následovaný Dračím dubem ze Slovenska a ukrajinskou Jabloní z města Krolevets. Česká hrušeň skončila na 11. místě z celkem 16 soutěžních zemí. Polsko vyhrálo v mezinárodní anketě již podruhé v řadě, kdy vloni získal titul Dub Dunin.
Středočeský kraj | Příroda

Na výstavišti v Lysé nad Labem proběhne oblíbená výstava Zemědělec

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 22. do 26. března 2023 na výstavišti v Lysé nad Labem. Bude se zde totiž konat již 56. ročník oblíbené výstavy Zemědělec, která bude opravdu velkolepou oslavou přicházejícího jara. Největší zahrádkářská, zahradnická a zemědělská událost v Polabí nabídne široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jako každoročně i letos zahájilo Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem návštěvnickou sezónu tradiční zvykoslovnou výstavou „Jaro na vsi“, v pořadí po jednatřicáté. Velikonoční zvyky a jarně vyzdobené chalupy jsou k vidění od pátku 17. března do 23. dubna 2023.
Středočeský kraj | Památky