Úvod > Aktuality > Po stopách Marie Curie do Jáchymova
Po stopách Marie Curie do Jáchymova
">
Lázně a wellness

Po stopách Marie Curie do Jáchymova

  • Vydáno7. března 2011
Letošní Mezinárodní rok chemie byl vyhlášen i na počest stého výročí udělení Nobelovy ceny za chemii paní Marii Curie-Skłodowské. Pokud se vydáte po stopách jejího bádání po Česku, povede vaše cesta neomylně do Jáchymova v Krušných horách. Právě v jáchymovském smolinci se roku 1898 podařilo manželům Marii a Pierrovi Curieovým v Paříži objevit silně radioaktivní prvek radium. V roce 1910 jej pak Marie Curie-Skłodowská dokázala – společně s poloniem – izolovat z odpadového materiálu jáchymovské továrny na uranové barvy.
V té době ožila i důlní voda, o jejíchž léčivých účincích na klouby a proti bolesti často hovořili staří horníci. V roce 1905 se při měření vídeňských fyziků ukázalo, že obsahuje radon – plynný rozpadový produkt radia. Už o rok později vznikly v Jáchymově první radonové lázně na světě, kde zázračná důlní voda zaháněla bolesti, osvěžovala organismus a léčila. Návštěvníky vítala radonová koupel, radiové obklady, ozáření i injekce radonu, zdejší pivovar vařil Radium-Beer, sodovkárna stáčela Radium-Perle a jako suvenýr si uzdravení hosté mohli odvézt St. Joachimsthaler Radium-Seife z místní továrny na mýdlo. Zkrátka co bylo radioaktivní, to bylo „in“.

Marie Curie-Skłodowska navštívila své osudové město v roce 1925. Sfárala do dolu Svornost, kde vyvěrají prameny radonové vody, prohlédla si lázně, zajímala se i o medicínské aplikace radia… a s některými nesouhlasila. Ostatně sama se potýkala se zdravotními obtížemi, vyvolanými účinky radioaktivního záření, a ty patrně vyvolaly i chorobu, na niž v roce 1934 zemřela.

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. To je známé svými radonovými lázněmi, ale také hornickým muzeem a dalšími památkami. Místní nálezy stříbra zapříčinili počátek ražby předchůdce amerického dolaru – tolaru.

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Aquacentrum Agricola

Aquacentrum Agricola

Pod jednou střechou zde můžete využít dvě 25 metrové plavecké dráhy o teplotě vody pohybující se kolem 28°C, pro malé vodní nadšence je zde dětské brouzdaliště s teplotou vody kolem 32°C a pro ty větší, super rychlý tobogán!