Úvod > Aktuality > Po stopách Marie Curie do Jáchymova

Po stopách Marie Curie do Jáchymova

Vydáno 7. března 2011 Lázně a wellness
Letošní Mezinárodní rok chemie byl vyhlášen i na počest stého výročí udělení Nobelovy ceny za chemii paní Marii Curie-Skłodowské. Pokud se vydáte po stopách jejího bádání po Česku, povede vaše cesta neomylně do Jáchymova v Krušných horách. Právě v jáchymovském smolinci se roku 1898 podařilo manželům Marii a Pierrovi Curieovým v Paříži objevit silně radioaktivní prvek radium. V roce 1910 jej pak Marie Curie-Skłodowská dokázala – společně s poloniem – izolovat z odpadového materiálu jáchymovské továrny na uranové barvy.
V té době ožila i důlní voda, o jejíchž léčivých účincích na klouby a proti bolesti často hovořili staří horníci. V roce 1905 se při měření vídeňských fyziků ukázalo, že obsahuje radon – plynný rozpadový produkt radia. Už o rok později vznikly v Jáchymově první radonové lázně na světě, kde zázračná důlní voda zaháněla bolesti, osvěžovala organismus a léčila. Návštěvníky vítala radonová koupel, radiové obklady, ozáření i injekce radonu, zdejší pivovar vařil Radium-Beer, sodovkárna stáčela Radium-Perle a jako suvenýr si uzdravení hosté mohli odvézt St. Joachimsthaler Radium-Seife z místní továrny na mýdlo. Zkrátka co bylo radioaktivní, to bylo „in“.

Marie Curie-Skłodowska navštívila své osudové město v roce 1925. Sfárala do dolu Svornost, kde vyvěrají prameny radonové vody, prohlédla si lázně, zajímala se i o medicínské aplikace radia… a s některými nesouhlasila. Ostatně sama se potýkala se zdravotními obtížemi, vyvolanými účinky radioaktivního záření, a ty patrně vyvolaly i chorobu, na niž v roce 1934 zemřela.

Město Jáchymov - radioaktivní, léčebné i hornické

Město Jáchymov - radioaktivní, léčebné i hornické

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. To je známé svými radonovými lázněmi, ale také hornickým muzeem a dalšími památkami. Místní nálezy stříbra zapříčinili počátek ražby předchůdce amerického dolaru – tolaru.

Léčebné lázně Jáchymov - specialista na léčbu pohybového aparátu a wellness

Léčebné lázně Jáchymov - specialista na léčbu pohybového aparátu a wellness

Lázně Jáchymov jsou jedinečné. První radonové lázně na světě vás opět postaví na nohy a pomohou dlouhodobě od bolestí. Léčí se zde pomocí radonové vody, která nemá na rozdíl od jiných zdrojů účinky chemické, ale energetické.

Aquacentrum Agricola

Aquacentrum Agricola

V Aquacentru Agricola si můžete v kterémkoliv ročním období užít dvě 25 metrové plavecké dráhy, tobogán, rehabilitační bazének, finskou saunu s parním boxem, kneippův chodník, dětský bazének se skluzavkou a vodopádem, kryokabinu či pobyt v solné jeskyni.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Západočeské Lázně

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Západočeské Lázně

Západočeské lázně | Lázně a wellness
27.5.
2020
#světovéČesko a Karlovarský kraj

#světovéČesko a Karlovarský kraj

Západočeské lázně | Lázně a wellness