Úvod > Aktuality > Po stopách českých tradic
Po stopách českých tradic
">
Zážitky

Po stopách českých tradic

  • Vydáno8. října 2015
Výroba porcelánu, sklářství i pivovarnictví – všechna tato odvětví mají v Česku dlouholetou tradici. Vydejte se na severozápad republiky poznat je blíže. Porcelánové stezky, sklářský ateliér AJETO i zámecký pivovar Frýdlant, letošní finalisté soutěže DestinaCZe 2015, vám mají co nabídnout.
Nahlédněte pod pokličku výroby porcelánu a podglazurové dekorace prostřednictvím exkurze s plnohodnotným odborným výkladem zaměřeným na historické a technologické souvislosti spojené s výrobou porcelánu v Dubí. Porcelánové stezky vám představí nejen jeho výrobu a lidi, kteří ji zajišťují, ale i město Dubí a nejzajímavější památky v jeho okolí.

Nedaleké podhůří Lužických hor ukrývá zástupce dalšího z tradičních českých odvětví, sklárnu AJETO, která se nachází ve vesničce Lindava nedaleko Nového Boru, jednoho z nejvýznamnějších center světové sklářské výroby. Uvidíte zde, jak se žhavá tekutá skleněná hmota v rukou sklářských mistrů mění v křehkou krásu. Kdo neodolá, může si dokonce práci sklářů vyzkoušet a pomocí sklářské píšťaly si vytvořit svůj první exkluzivní skleněný výrobek. Své zážitky poté můžete "vstřebat" u příjemného občerstvení ve stylové Sklářské krčmě AJETO nacházející se přímo v areálu sklárny.

Když se z Lindavy vydáte na severovýchod, narazíte na zámecký pivovar Frýdlant. Vaření piva ve Frýdlantu má dlouhou tradici a je úzce spjato s vývojem zdejšího panského sídla. Panská výroba piva ve Frýdlantu je poprvé doložena roku 1381, kdy se pivo vařilo přímo na hradě. K zásadnímu rozšíření a přestavbě pivovaru došlo před rokem 1629 díky Albrechtovi z Valdštejna, tehdejšímu pánovi Frýdlantského panství, po kterém se také frýdlantské pivo jmenuje. V roce 1949 byl provoz pivovaru ukončen a k jeho obnovení došlo až v roce 2010. Ochutnáte tradiční ležák, sezónní speciál nebo třeba Albrecht Weizen čokoládový?

Svým favoritům nezapomeňte dát hlas v soutěži DestinaCZe 2015. Vyhrát za to můžete víkendový pobyt pro 2 osoby v hotelu Skanzen v Modré.
Dům porcelánu s modrou krví v Dubí

Dům porcelánu s modrou krví v Dubí

Muzeum porcelánu, informační středisko či výstavní expozice a přednáškový sál – to vše naleznete v objektu bývalého kina v Dubí. Po celkové rekonstrukci dostal jméno Dům porcelánu s modrou krví, který slouží především k představení expozice věnované historii výroby porcelánu.

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu

Společnost Český porcelán se snaží aby zájemci o světově známý porcelán mohli poznat nejen jeho výrobu a lidi, kteří ho vyrábějí, ale i město Dubí a nezajímavější památky v jeho okolí. Připravila proto několik prohlídkových tras pro organizovanou turistiku.

Zámecký pivovar Frýdlant

Zámecký pivovar Frýdlant

Filozofií Zámeckého pivovaru Frýdlant je vařit dobrá a poctivá piva dle zavedených stylových kategorií, zároveň se zde však nebojí experimentovat a přinášet vlastní nápady. Při vaření se dodržují klasické výrobní postupy, avšak doplněné o vlastní know how, za užití moderních technologií.

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.